یمن، آزمون مقاومت مردمی و یک ارتش کلاسیک

بحران یمن هر روز وضعیت پیچیده‌تری به خود می‌گیرد و بر پیچیدگی آن افزوده می‌شود. این مسئله متاسفانه از وضعیت بغرنجی که جهان اسلام را در بر گرفته، ناشی می‌شود. لیبیا با مشکلات خود درگیر است. سوریه سال‌های متمادی است که با هراس‏‌افکن‏‌های مورد حمایت عربستان دست‏وپنجه نرم می‌کند. عراق هم وضعی بهتر از این ندارد.

به نظر می‌رسد عربستان در چند جبهه با مقاومت وارد جنگ شده است. سعودی‌ها چون نتوانستند با مقاومت در لبنان کنار بیایند درصدد هستند در عراق، سوریه و به‏‌خصوص در یمن ـ که به لحاظ موقعیت جغرافیایی به آن‏ها نزدیک‌تر است ـ مقاومت را درهم بشکنند و برای همیشه یمن را به حیاط خلوت خود تبدیل کنند. این اتفاق زمانی می‌توانست به آسانی رخ دهد که مقاومت در یمن شکل نمی‌گرفت، اما مقاومت در یمن ریشه در گذشته‌های بسیار دور و تاریخ دارد و آمیخته با فرهنگ شیعیان زیدی در این کشور است. مقاومت یمنی با آغاز جنگ، شکل سازمان یافته‌تر و کلاسیک‏‌تری به خود گرفت و همین مسئله کار سعودی‌ها را پیچیده‌تر کرد. شاید آن‏ها ابتدا تصور نمی‌کردند با این مشکل روبرو شوند، اما توان مقاومت نیروهای مردمی در یمن، سعودی‌ها را در وضعیت بغرنجی قرار داد. وقتی کشوری تصور می‌کند می‌تواند جنگی را به آسانی آغاز کند و آن را به پایان برساند، اما در عمل این اتفاق نمی‌افتد، این موضوع می‌تواند نتایج بسیار پرهزینه‌ای برای آن‏ها داشته باشد. وضعیت عربستان در یمن هم همین گونه است.

به نظر می‌رسد وضعیت سوریه و اولویت حل بحران در این کشور برای غرب بر مشکلات عربستان در یمن افزوده است. غرب بر آن است تا در ژنف، وضعیت سوریه را روشن کند و همین مسئله سبب شده است عربستان را در یمن به حال خود رها کند. عربستانی‏‌ها آغازگر جنگ بودند، اما تمام‌کننده آن نیستند و باید منتظر باشند میانجی‌گران بین‌المللی سرشان خلوت شود تا شاید به فکر خارج کردن متحد خود از مخمصه باشند.

وقتی جنگی با ویژگی‌های جنگ یمن که یک طرف ارتش منظم و در طرف دیگر گروه‌های مقاومت مردمی است، اتفاق می‌افتد وضعیت طرفی که به صورت کلاسیک وارد میدان نبرد شده، بدتر می‌شود.

برعکس مقاومت و نیروهای نامنظم مردمی که وارد جنگ شده‌اند روز به روز منظم‌تر و توان آن‏ها بیشتر می‌شود و به راحتی می‌توانند در برابر جنگ‌های فرسایشی مانور بدهند.

همین موضوع عربستان را وارد عرصه جدیدی از تنش‌ها با نیروهای یمن خواهد کرد. شاید در آینده حتی ما شاهد فرسوده شدن بیشتر نیروهای ائتلاف عربی در برابر مقاومت مردمی یمن باشیم که این می‌تواند تبعات بدی برای ارتش عربستان بعد از جنگ داشته باشد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده