یمن درآستانه کودتا

صنعا پایتخت یمن روز دوشنبه شاهد درگیری گارد ریاست‏‌جمهوری یمن با جنبش «انصارالله» بود که چند روز پیش از مقابله خود با تلاش‌ها برای کودتا در کشور خبر داد.

مردم صنعا پایتخت یمن از صبح روز دوشنبه شاهد درگیری شدید بین جنبش انصارالله و نیروهای گارد ریاست‌جمهوری در محوطه کاخ ریاست‏‌جمهوری و خیابان‌های اطراف بودند.

دلیل این درگیری‌ها هنوز رسماً اعلام نشده است، اما اختلاف اصلی انقلابیون با عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهور بر سر پیش‌نویس قانون اساسی و اصرار او برای تجزیه یمن به 6 اقلیم است؛ طرحی که گفته می‌شود از حمایت عربستان سعودی برخوردار است.

پیش از این نیز، انصارالله یمن اعلام کرده بود که از امضای پیش‌نویس قانون اساسی یمن که بر اساس آن این کشور به 6 اقلیم تقسیم می‌شود، خودداری می‌کنند.

زیرا تحمیل تقسیم یمن به 6 بخش در شرایط کنونی به معنای کودتا علیه دستاوردهای گفت‌وگوهای ملی و توافقنامه صلح و مشارکت ملی و انقلاب مردمی‌‏‏است.

در پی این درگیری‌ها صدای تیراندازی و انفجارهای متعدد، صنعا را به حالت جنگ داخلی درآورد، به گونه‌ای که نیروهای گارد ریاست‌جمهوری اقدام به بمباران مواضع انصارالله کردند و در این میان، چندین مسجد و مدرسه و همچنین منازل مسکونی آسیب دید که طی آن دست‏ِِکم 10 نفر کشته و زخمی‏‏‌شدند.

درگیری‌ها بیشتر در خیابان‌های الزبیری، الزراعه و باب‌السلام که منتهی به کاخ ریاست جمهوری و وزارت دفاع است، روی داد.محمدالبخیتی، از رهبران انصارالله، درگیری‌های رخ داده را صرفا بین این گروه و گارد ریاست‌‏جمهوری دانست و اعلام کرد، ارتش در این میان بی‏‌طرف مانده است.

اختلافات بین جنبش انصارالله و رئیس‌جمهور پس از آن آشکار شد که چند روز پیش، نیروهای انصارالله، اقدام به بازداشت رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور یمن کردند.

گروه انصارالله با بر عهده گرفتن این اقدام، بازداشت احمد عوض بن مبارک را ضروری خواند و آن را در راستای جلوگیری از کودتا علیه قانون اساسی دانست. گروه انصارالله اعتقاد دارد، رئیس‌جمهور یمن تحت فشار طرف‌های خارجی از جمله عربستان، سعی دارد تا مفاد توافق شده با این گروه و همچنین ضمیمه امنیتی توافق را زیر پا بگذارد.

دخالت عربستان تا به آنجا رسیده است که منابع خبری از نامه شدیداللحن عربستان به رئیس‌جمهور یمن و درخواست از وی برای مقابله با انصارالله خبر دادند. صالح الصماد، مشاور رئیس‌جمهور یمن وابسته به گروه انصارالله در صفحه فیس‏بوک خود در این باره نوشت: «اگر رئیس‌جمهور به مفاد توافقنامه پایبند نباشد، نه تنها اوضاع آرام‌نخواهد شد بل متشنج‌تر نیز خواهد شد

درگیری‌های رخ داده در صنعا، باعث شد تا سفارتخانه‌های اطراف محل درگیری بسته و فعالیت نهادهای دولتی و بخش خصوصی در این شهر متوقف شود. وزیر اطلاع‌رسانی یمن نیز مدعی شد که نیروهای انصارالله ساختمان تلویزیون و خبرگزاری رسمی ‏‏یمن را تحت تسلط خود درآورده‌‏اند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده