یک گروه ‘برانداز’ مسئولیت حمله به سفارت کره شمالی در مادرید را پذیرفت

یک گروه مخالف حکومت کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی مسئولیت حمله ماه گذشته به سفارت کره شمالی را برعهده گرفته است.

روز چهارشنبه، ٧ فروردین (٢٧ مارس)، گروه موسوم به “دفاع غیرنظامی چئومیلا” که خود را تشکیلاتی برای براندازی رژیم کره شمالی می نامد، با انتشار اعلامیه‌ای در وبسایت خود گفت که به منظور “خاتمه دادن به اقدامات غیرقانونی رایج در سفارتخانه‌های کره شمالی” حمله نفوذی به داخل سفارت این کشور در مادرید، پایتخت اسپانیا را برنامه‌ریزی و اجرا کرد. این گروه گفته است که در این عملیات، “اطلاعاتی با ارزشی بالقوه قابل توجه” به دست آورد و پلیس فدرال آمریکا – اف‌بی‌آی – را بخشی از این اطلاعات “سهیم کرد.”

ماه گذشته و در آستانه دیدار دوباره رهبر کره شمالی و رئیس جمهوری آمریکا، افراد ناشناس به سفارت کره شمالی در مادرید هجوم بردند و پس از ورود به آن، کارکنان سفارت را برای مدتی به گروگان گرفتند و به بازرسی اسناد مدارک موجود پرداختند. گفته شده که بعد از مدتی، آنان با مقادیری اسناد و دستگاه‌های لپ تاپ حاوی اطلاعات ساختمان سفارت را ترک کردند.

وزارت دادگستری اسپانیا پس از تحقیقاتی که در این مورد انجام داد گفت که رهبر گروه مهاجمان فردی به نام آدریان هونگ چانگ، دارای شهروندی مکزیک است. به گفته قاضی مسئول تحقیق در مورد این حادثه، دو تن از مهاجمان وابسته تجاری سفارت را به زیرزمین سفارتخانه بردند و از او خواستند به خارج پناهنده شود، که با امتناع او مواجه شدند.

گروه دفاع غیرنظامی چئومیلا در اعلامیه خود ارتکاب هرگونه اقدام خشونت‌آمیز را تکذیب کرده و گفته است که “برخلاف گزارش‌های خبری، از ما برای ورود به سفارتخانه دعوت به عمل آمد و در طول حضورمان در این محل، هیچگونه خشونتی از سوی ما صورت نگرفت و اسلحه‌ای در کار نبود.” این اطلاعیه مشخص نمی‌کند که چه کسانی این دعوت را به عمل آوردند اما افزوده است که در طول حضور مهاجمان در سفارت، با تمام کارکنان “با نهایت احترام و البته احتیاط لازم رفتار شد.”

نام این گروه برای اولین بار در سال ٢٠١٧ و هنگامی مطرح شد که روی وبسایت خود یک فیلم ویدیویی از پسر کیم جونگ-نام، برادر رهبر کره شمالی منتشر کرد و گفت که امنیت او را تضمین کرده است. کیم جونگ-نام در مالزی به قتل رسید و ماموران امنیتی کره شمالی به ارتکاب این قتل مظنون بوده‌اند.

ماه گذشته این گروه خود را “دولت در تبعید کره شمالی یا جوسئون آزاد” اعلام کرد. جوسئون نام قدیمی کره است.

این گروه گفته است که حمله به سفارت کره شمالی در مادرید ارتباطی به نشست هانوی نداشته و هیچ دولت خارجی در این برنامه دخیل نبوده است اما بخشی از اطلاعاتی را که در جریان این عملیات به دست آورد، در اختیار پلیس فدرال آمریکا قرار داد با این تضمین که این اطلاعات محرمانه بماند تا افراد مرتبط با گروه شناخته نشوند و هدف آزار قرار نگیرند.

گروه چئومیلا گفته است که تعهد قول “محترم شمرده نشد” و دلیل آن “مصلحت‌های سیاسی” بوده هر چند در این مورد توضیح بیشتری نداده است.

پس از عملیات حمله به سفارت کره شمالی، رسانه‌های خبری اسپانیا به گمانه‌زنی در مورد عاملان این حمله پرداختند. بعضی از رسانه‌ها سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا – سیا – و بعضی دیگر مشترکا نهادهای اطلاعاتی آمریکا و کره جنوبی را عامل این عملیات معرفی کردند. مقامات کره جنوبی نسبت به این گزارش‌ها واکنشی نشان ندادند.

در مورد گروه دفاع غیرنظامی چئومیلا اطلاعات چندانی در دست نیست هرچند بعضی از کارشناسان ارتباط آن با کره جنوبی را مردود نمی‌دانند. واژه چئومیلا نام یک اسب بالدار افسانه‌ای است.

پیش از این، این گروه در چند مورد گفته که به “درخواست هموطنان” برای کمک فوری پاسخ داده و از کشورهای مختلف از جمله هلند، چین و ایالات متحده برای “کمک” به آنها سپاسگزاری کرده است. ظاهرا درخواست مورد نظر به فرار از کره شمالی و پناهندگی به خارج ارتباط داشته است.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده