۲۰۱۷ سال مصائب کودکان

سازمان ملل می‌گوید سال ۲۰۱۷ یکی از بدترین سال‌های اخیر برای کودکان در کشورهای جنگ‌زده و مناطق بحرانی بوده است. مطابق برآوردهای یونیسف تنها در یمن بیش از پنج هزار کودک کشته و مجروح شده‌اند. صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یونیسف ابراز نگرانی می‌کند که در سر تا سر جهان پیمان‌ها و قوانینی نقض می‌شوند که برای حمایت و حفاظت از کودکان و نوجوانان تدوین شده‌اند.

مانوئل فونتین، رئیس دفتر برنامه‌های کمک اضطراری سازمان ملل به گزارشگر شبکه یک تلویزیون آلمان گفت در مناطق بحران‌زده کودکان در ابعاد تکان‌دهنده‌ای قربانی درگیری‌های نظامی می‌شوند. بنابر این گزارش مدرسه‌، سکونت‌گاه و محل بازی کودکان آگاهانه هدف حمله نظامیان و بمباران‌های هوایی قرار می‌گیرند. در سال جاری تنها در منطقه کاسای در جمهوری دموکراتیک کنگو بیش از ۸۵۰ هزار کودک آواره شده‌اند.

به گزارش یونیسف گروه تروریستی بوکوحرام در دوازده ماه گذشته دست‌کم ۱۳۵ کودک را به انجام عملیات انتحاری واداشته است. صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد آبان ماه امسال در گزارشی اعلام کرد که جنگ داخلی سوریه تا کنون یک میلیون کودک سورییتیم برجا گذاشته که یکی از والدین یا هر دو آنان را از دست داده‌اند. دبیرکل سازمان ملل همچنین اعلام کرد که در سال گذشته تعداد کودکانی که برای جنگ به کار گرفته می‌شوند در سوریه و سومالی بیش از دو برابر شده است. سازمان دیده‌بان حقوق بشر از وارد کردن نام ائتلاف به رهبری عربستان به فهرست یاد شده استقبال کرده و تاکید کرده که این ائتلاف باید دادن وعده‌های تو خالی را خاتمه دهد، گام‌های مشخصی برای توقف حمله‌های مرگ‌بار به یمن بردارد و امکان رساندن کمک‌های انسانی به قربانیان را که به شدت به آن نیاز دارند فراهم کند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده