۲۳هزار شغل دولتی در انتظارکارمندان جدید

براساس آمار وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین هم اکنون ۲۳ هزار بست دولتی در سراسر کشور خالی است. نسرین اوریاخیل، وزیر کار و امور اجتماعی هفته‏‌ی گذشته در نشست یکی از کمیسیون‌های مجلس نمایندگان صحبت می‌کرد، گفت که این وزارت برای ایجاد شغل برنامه‌های کوتاه و دارازمدت دارد.

خانم اوریاخیل افزود که از جمله برنامه‌های کوتاه مدت ما جذب تعداد ۲۳ هزار کارمند جدید می‌باشد که باید در مرکز و ولایات کشور استخدام شوند و این بست‌ها خالی است. وی اما تاکید کرد که کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی در این زمینه مشکلات دارد.مسئولان کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی وجود برخی مشکلات در این اداره را می‌پذیرند. محمد نادر هوتک، رئیس بورد تعیینات این کمیسیون می‏گوید که در این اواخر مقرری‌ها مربوط وزارت‌خانه‌ها شده و کمیسیون مستقل اصلاحات اداری تنها از روند نظارت می‌کند.

آقای هوتک افزود در بخش نظارت خویش ما به کمبود پرسونل مواجه هستیم، ما صرف ۲۱ نفر ناظر داریم و این تعداد بسیار اندک است. او گفت که «نه تشکیل برای استخدام ناظرین داریم و نه بودجه لازم آن را

۲۳هزار بست دولتی در شرایطی خالی است که هزارن تن از واجدان شرایط کار به دنبال شغل سرگردان‏اند و به همین دلیل کشور را نیز ترک می‌کنند. نسرین اوریاخیل، وزیر کار و امور اجتماعی در این نشست در رابطه به برنامه‌های این وزارت در مورد اعزام کارگران افغانستانی به خارج از کشور نیز صحبت کرد.

خانم اوریاخیل گفت: «پروسه‏‌ی کاری اعزام ۲۵ هزار کارگر افغانی به کشور عربستان در جریان است و ما مقرره‏ی اعزام کارگران را به خارج نیز آماده ساخته‏‌ایم.» وی تاکید کرد که پس از امضای تفاهمنامه میان حکومت افغانستان و عربستان سعودی این پروسه آغاز خواهد شد.

با این همه، کمیسیون صحت، تربیت بدنی و جوانان مجلس نمایندگان از مسئولین خواست که روند استخدام مامورین جدید را به پست‏‌های خالی ادارات افغانستان سرعت ببخشند تا بخشی از بحران بیکاری در کشور حل شود.

براساس آمارها، در افغانستان حدود چهار میلیون نفر واجد شرایط کار، بیکار هستند که از این میان، ۸۰۰ هزار تن آن به گونه‏ی مطلق بیکار هستند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده