۲۵۰۰کیلومتر راه تا سال 2018

مسئولین وزارت‏‌های مالیه، انکشاف دهات، و فواید عامه می‏گویند تا سال ۲۰۱۸ دوهزار و پنجصد کیلومتر سرک از طریق برنامه ملی راه‌سازی روستایی در تمام ولایات افغانستان ساخته می‏شود. معینان وزارت‏‌های مالیه، انکشاف دهات و فواید عامه، یکشنبه هفته‏‌ی گذشته در یک کارگاه آموزشی یک روزه، ضمن اعلام بررسی ابتدایی راه‌سازی روستایی گفتند: «روستاهای افغانستان به بیشتر از ۹۰ هزار کیلومتر سرک زیربنایی برای سهولت ترانسپورتی نیاز دارند که ۶۰ هزار کیلومتر آن تحت پلان کاری وزارتخانه‏‌های مربوطه قرار دارد و دوهزار و پنجصد کیلومتر رسماً کارشان آغاز شده است

آنان با بیان اینکه بدون داشتن زیربنای موثر و مصئون ترانسپورتی توسعه اقتصادی در افغانستان به وجود نخواهد آمد، افزودند که ایجاد زیربنای مصئون ترانسپورتی در توسعه صنعت، تحول اقتصادی و حتی امنیت ولایات کشور نقش حیاتی دارد.

محمد صادق عصمتی، معین برنامه‏‌های وزارت انکشاف دهات گفت: «پروژه‏ی موسوم به عرب که هدف کاری مشترک میان وزارت‏‌های مالیه، انکشاف دهات و فواید عامه می‏باشد با هزینه ۳۳۲ میلیون دالر امریکایی آغاز به کار کرده است و تا سال ۲۰۱۸ کارش تکمیل و به بهره برداری سپرده خواهد شد.

به گفته وی، جاده‏‌هایی که ساخته می‏شوند در تمام ولایات افغانستان، روستاها را به بخشداری و بخشداری‏‌ها را به ولایات وصل می‏کنند.

هر چند به گفته وی، پروژه جاده‏‌سازی روستایی شامل تمام افغانستان است، اما در بررسی ابتدایی تنها ۳۰ درصد مطالعه شده است.

او گفت: «منابع تمویل‏‌کننده پروژه جاده‏‌سازی روستایی، بانک جهانی، موسسه یوسیت، دی‏اف‏ای‏دی انگلستان و بانک آسیایی می‏باشد که پول‏‌های کمک شده از طریق بودجه ملی به مصرف می‏رسد. بنابراین هیچ مشکلی در قسمت تمویل پروژه وجود ندارد

وی گفت: «دو هزار و پنجصد کیلومتر جاده روستایی مطالعه و عملاً کارشان آغاز شده است و این آغاز مقدمه خواهد برای رفع تمام نیازمندی‏‌های مردم روستاها و قصبات افغانستان که به بیش از ۹۰ هزار کیلومتر جاده‏‌ی مواصلاتی نیاز دارند.

او گفت: ۴۰ هزار خانواده که در ۴۰۰ شهر قرار دارند، نیاز جدی به احیای جاده‏‌های ویران شده کشور دارند.

وی تاکید کرد که انکشاف در افغانستان، تنها رفع نیازمندی‏‌های مردم نیست، بل باید هدف این باشد که چه مقدار این پروژه‏‌های بازسازی و نوسازی بالای توسعه اقتصادی کشور در مجموع تاثیرگذار بوده است.

گفتنی است که برنامه ملی راه‌سازی روستایی، یکی از برنامه‏‌های مهم دولت جمهوری اسلامی افغانستان است که از سال ۱۳۸۱ بدین سو در راستای بازسازی و نوسازی جاده‏‌سازی و پل‌ها در روستاهای کشور فعالیت دارد.

این برنامه توسط وزارت‏‌های احیا و انکشاف دهات و فواید عامه به رهبری استراتژیک وزارت مالیه و معاونیت تخنیکی دفتر خدمات پروژه‏‌ای ملل متحد در ۳۴ ولایت کشور تطبیق می‏شود.

برنامه جاده‏‌سازی روستایی افزون بر ساخت و بازسازی جاده‏‌های روستایی بیشتر از ۴۴ هزار متر پل و پلچک، دیوار استنادی آب‏رو و دیگر تعمیرهای مورد نیاز را ساخته و درصدد حل مشکلات مواصلاتی مردم درهر فصل سال می‏‌باشد تا زمینه بهتر رفت و آمد را برای مردم دهات مساعد بسازد.

همچنین برنامه راهسازی روستایی برای روستانشینان زمینه کاری را در پروژه‏‌های ساختمانی نیز فراهم می‏کند و مردم را از مشکلات اقتصادی نجات می‏دهد.

مسئولین وزارت احیا و انکشاف دهات می‏گویند تاکنون بیشتر از ۱۶ میلیون روز کاری را برای باشندگان روستاها و قصبات افغانستان فراهم کرده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده