10 تفاهمنامه به ارزش ۲۵ میلیون دالر میان افغانستان و هند امضا شد

ده تفاهمنامه در قالب ۸۷ پروژهء انکشافی کوچک به ارزش ۲۵ میلیون دالر امریکایی میان افغانستان و هندوستان به امضآ رسید.

این تفاهمنامه‌ها در یک نشست مشترک با حضور رئیس اجرایی کشور، سفیر هندوستان و برخی از اعضای کابینه در کابل عقد شد.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی کشور در این نشست گفت: پروژه‌های مورد نظر بعد از مشوره با نمایندگان مردم، باشندگان ولایات و ارزیابی دقیق از نیازمندی‌های آنان با کشور هندوستان در میان گذاشته شد که از سوی آن‌ها پذیرفته شده و اکنون اجرایی می‌شود.

آقای عبدالله تاکید کرد که این پروژه‌ها بالای زندگی مردم تاثیرات مستقیم دارد.

در ادامه من پیرد وهورا، سفیر هندوستان در کابل گفت: هند به عنوان دوست افغانستان متعهد به انکشاف پایدار است، به این خاطر کمک‌های خود را در عرصه‌های مختلف در افغانستان ادامه می‌دهد.

به گفته سفیر هندوستان، ۸۷ پروژه‌ی یادشده بخشی از کمک‌هایی اند که در گذشته هندوستان به افغانستان وعده سپرده بود و این پروژه‌های کوچک بالای زندگی مردم تاثیرات مهمی دارند.

عبدالستار مراد، وزیر اقتصاد کشور اظهار داشت: پروژه‌های این دوره شامل تعمیر مکتب، کلینک، پٌل و پلچک اند که برای رفع نیازمندی‌های مردم افغانستان بسیار با اهمیت اند.

آقای مراد افزود: ما با سایر نهادها تلاش داریم که در مورد مصرف و اجرای پروژه‌ها، دستاورد خوبی داشته باشیم تا کارها به شکل درست تطبیق شوند.

رئیس اجرایی کشور با ابراز قدردانی از کمک‌های همه‌جانبه هندوستان علاوه کرد: از کشور هند به عنوان دوست خوب افغانستان قدردانی می‌کنیم که در پانزده سال گذشته کمک‌های خود را براساس نیازمندی‌ها و اولویت‌های افغانستان تنظیم کرده است.

در این برنامه وزیران اقتصاد، فواید عامه، انکشاف دهات، تحصیلات عالی، کار و امور اجتماعی، انرژی و آب، زراعت و آبیاری، معارف و صحت عامه و امور زنان نیز حضور داشتند.

هندوستان پنجمین کشور کمک‌کننده در امر بازسازی افغانستان است. بند برق سلما و ساختمان جدید شورای ملی از جمله پروژه‌های بزرگی اند که از سوی این کشور در افغانستان عملی شده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده