28 اسد، صاحب شناسنامه الکترونیکی خواهیم شد!

یکی از موضوعات بحث‏‌برانگیز در عرصه‏‌ی دولت‌داری خوب و طرح مسایلی ملی، توزیع شناسنامه الکترونیکی است. اهمیت صدور شناسنامه الکترونیکی از جهات مختلف قابل بیان است. در قدم نخست می‌توان عنوان کرد که صدور شناسنامه الکترونیک و برخورداری شهروندان کشور از آن، در واقع اولین سند رسمی معتبری خواهد بود که در دسترس شهروندان کشور قرار خواهد گرفت. تثبیت هویت ملی موضوع دیگری است که اهمیت شناسنامه الکترونیک را برجسته می‌سازد. جای سخن نیست در جهان امروز و در کشورهای مدرن شناسنامه الکترونیک یکی از شاخص‌های تعریف شده و پذیرفته شده هویت و سرزمینی به شمار می‌آید. متاسفانه در کشور ما با آن‌ که ادعاهای گزافی در مورد هویت ملی طرح می‌گردد اما هیچ‌گونه نشانه‏‌ای که موجودیت و عینیت هویت ملی را از یک آرزو و شعار به واقعیت بدل سازد، حتا درحد برخورداری از یک سند ملی، وجود ندارد. نکته مهم دیگری که در این ارتباط وجود دارد این است که توزیع شناسنامه الکترونیک در عصر حاضر، که عصر دیجیتالی نیز نامیده می‌شود، می‌تواند کاربردهای اساسی و آسان کننده در امور به همراه داشته باشد. بدین جهت است که بسیاری از کشورها و دولت‌ها سعی دارند نه تنها شناسنامه‌های ملی خود را، بل تمام اسناد ملی خود را دیجیتالی و الکترونیکی سازند.

یکی از موارد کاربرد بسیار بااهمیت شناسنامه الکترونیکی در عرصه‏‌ی انتخابات و شفافیت آن است. تقویت سیستم دیجیتالی در کشور و دستگاه‌های اجرایی و عملی به‏‌ویژه در زمینه انتخابات از مرحله مشارکت و رای‏دهی تا شمارش و اعلام نتایج آن از اهمیت به سزا و تعیین‏‌کننده برخوردار است. چیزی که وجود این سند ملی را در جامعه به طور خاص برجسته‏‌تر می‌سازد میزان تعیین جمعیت کشور و دقیق ساختن آمار جمعیت و کتله‌های گوناگونی است که ترکیب اجتماعی کشور را تشکیل می‌دهند. در شرایط کنونی افزون بر محروم بودن از امتیازات یادشده به خاطر نبود شناسنامه الکترونیک، یکی دیگر ادعاهای غیردقیق و جهت‏‌دار جمعیت کشور و چگونگی ترکیب آن است که یا به شکل سلیقه‏‌ای و غیرمعیاری درباره آن ادعاهایی مطرح می‌گردد. متاسفانه این ادعاها فقط در دایره ادعا باقی نمانده بل پیامدهای خواسته و ناخواسته سیاسی و اجتماعی نیز به خود گرفته است.

بدون تردید به خاطر چنین دلایل مهمی است که مسئله توزیع شناسنامه الکترونیک همواره از خواست‌های اولیه مردم و از ضرورت‌های بنیادین ملی دانسته شده است. اما متاسفانه این خواست و ضرورت بنابه دلایل و علل‌های گوناگون تاکنون صورت عملی به خود نگرفته است. اما سرانجام پس از مدت‌ها انتظار و از دست دادن فرصت‌های بی‌شمار چندی پیش شورای وزیران تصویب کرد که مرحله‏‌ی آزمایشیِ توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی از تاریخ ۲۸ اسد ۱۳۹۴ آغاز گردد. بر بنیاد آن چه شورای وزیران و رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی اعلام داشته‏‌اند آمادگی‌های لازم برای تحقق این روند ملی گرفته شده و تعلل بیشتر از این جایز دانسته نشده است. اما واقعیت امر این است که تازمان عملی شدن این مصوبه شورای وزیران و تحقق این خواست ملی نگرانی‌ها و تردیدهای جدی وجود دارد. زیرا تردید و تعلل در این ارتباط مسبوق به پیشینه بوده است؛ هم در دوران زمام‌داری حامدکرزی و در آغاز حکومت وحدت ملی. این تعلل‌های ناموجه در حالی صورت گرفت که قانون ثبت احوال نفوس مدت‌ها پیش از سد مجلس نمایندگان عبور نموده، بر اساس اظهارات اداره توزیع شناسنامه الکترونیکی آمادگی کامل در زمینه گرفته شده و هیچ مشکل مالی، لوجستیکی، تخنیکی و قانونی فراروی آن وجود ندارد. اما همانطور که گفته شد با و جود این نگرانی‌هایی در زمینه تطبیق این مصوبه شورای وزیران وجود دارد. چنانچه چند روز پیش رئیس‏‌جمهور در گفت‏‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت که هنوز مشکلاتی برسرراه شناسنامه الکترونیکی وجود دارد که باید رفع گردد، اما وی این مشکلات را روشن نساخت.

از جانب دیگر شواهد و قراین نشان می‌دهند آن عده از کسانی که منافع خود را در عدم تطبیق این مصوبه شورای وزیران می‏‌بینند و بر سرراه این خواست ملی سنگ‏‌اندازی می‌نمایند، در روزهای اخیر تلاش‌ها و رایزنی‌های خود را شدت بخشیده‏‌اند. چنانچه اظهارات اخیر رئیس‏‌جمهور نیز تحت تاثیر همان تلاش‌ها و لابی‏گری‌ها تحلیل شده است. اما پرواضح است که رئیس‏‌جمهور کشور نباید بر سرراه یک روند ملی که منفعت کشور و جامعه در آن است تسلیم سنگ‏‌اندازان گردد. او باید بیش از دیگران به اهمیت و ضرورت این روند ملی پی برده و فواید کاربردی و ملی آن را درک نماید. در سخن نهایی می‌توان به صراحت بیان داشت تعلل و مانع‏‌تراشی بر سر راه تحقق این پروژه‏‌ی ملی هیچ توجیه و مانع‏تراشی دیگری قابل قبول نبوده و از منطق لازم برخوردارنیست جز این که بعد سیاسی و نگرانی از واقعیت سیاسی و اجتماعی را در خود نهان داشته باشد. حال دیده شود که رئیس‌جمهور در این آزمون با این پروژه‏‌ی ملی چه موضعی خواهد گرفت.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده