3 میلیارد دالر سرمایه‌گذاری در بخش خدمات مخابراتی

تاکنون3 میلیارد دالر در بخش خدمات مخابراتی افغانستان سرمایه‏‌گذاری شده است. معاون اتاق‏‌های تجارت و صنایع گفت که در مجموع حدود ۳ میلیارد دالر در بخش عرضه‏‌ی خدمات مخابراتی سرمایه‌‏گذاری شده است که در حال حاضر عرضه‏‌ی خدمات این شرکت‏‌ها نسبت به کشورهای همسایه پیشتاز است.

فیض‏‌محمد فیضی، معاون اداره اترا، که در مراسم گشایش مرکز فروشات جدید شرکت مخابراتی روشن در کابل صحبت می‏کرد گفت: نبود امنیت سبب شده که به شرکت‏‌های مخابراتی میلیون ها دالر خسارت وارد شود.

او افزود: با آنکه سایر بخش‌‏های بخش خصوصی نیز با تهدیدات امنیتی مواجه‏‌اند، اما شرکت‌‏های مخابراتی بیشتر از این ناحیه خسارات هنگفتی را متقبل شده‌‏اند.

به گفته وی، نبود امنیت سبب شده که شرکت‏‌های مخابراتی تاکنون صدها نفر از کارمندان خویش را از دست بدهند و صدها تاور مخابراتی این شرکت‌‏ها که قیمت آن در حدود دو صد الی سه صد هزار دالر امریکایی است، تخریب شود.

فیضی خاطر نشان ساخت که خدمات مخابراتی زمانی بصورت منظم انجام پذیرفته می‏تواند که امنیت این شرکت‏‌ها از سوی حکومت تامین گردد.

وی همچنان، نبود برق و راه‌های مواصلاتی، عدم همکاری نیروهای امنیتی و سایر ادارات دولتی مانند شهرداری‏‌ها، وزارت مالیه و پارلمان را از دیگر چالش‌‏های فراروی شرکت‏‌های مخابراتی عنوان کرد.

فیضی در بخش دیگر سخنان خود تصریح کرد که عدم ثبت سیم‏‌کارت‏‌ها مشکلات امنیتی را به بار آورده و زمینه سوء استفاده مخالفان دولت را فراهم ساخته است.

او افزود: اداره تنظیم مخابراتی افغانستان (اترا) در ظرف یک و نیم ماه آینده مقرره‏ای را ترتیب می‏دهد که بر اساس آن شرکت‌‏های مخابراتی مکلف اند تا سیم‏‌کارت‏‌ها را پس از ثبت در اختیار مشتریان قرار دهد.

وی همچنان از شرکت‏‌های مخابراتی خواست که مراکز فروش خود را گسترش دهند تا به این وسیله از فروش غیرقانونی سیم‌‏کارت‏‌ها در روی جاده‏‌ها جلوگیری گردد.

خان‏جان الکوزی، معاون اتاق‏‌های تجارت و صنایع که در این مراسم حضور داشت، گفت: از مجموع سرمایه‏‌گذاری‏‌هایی که در افغانستان صورت گرفته است، سرمایه‏‌گذاری روی شرکت‏‌های مخابراتی نتیجه مثبت نسبت به سایر سرمایه‏‌گذاری‏‌ها داشته است.

او افزود: در مجموع حدود ۳ میلیارد دالر امریکایی در بخش عرضه‏‌ی خدمات مخابراتی سرمایه‏‌گذاری شده است که در حال حاضر عرضه‏‌ی خدمات این شرکت‏‌ها نسبت به کشورهای همسایه که ۵۰ سال سابقه کاری دارند، پیشتاز می‏‌باشد.

الکوزی تصریح کرد که تامین امنیت شرکت‏‌های مخابراتی از اولویت‏‌های حکومت بوده و حکومت باید در حفظ پرسونل و تجهیزات شرکت‏‌های مخابراتی در ولایات توجه جدی نماید.

شیرین رحمانی، رئیس منابع بشری شرکت مخابراتی روشن نیز در این مراسم گفت: شرکت مخابراتی روشن بعد از گرفتن جواز در سال ۲۰۰۳ تاکنون بیش از ۶۰۰ میلیون دالر امریکایی را سرمایه‏‌گذاری کرده و برای ۳۵ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم زمینه اشتغال را فراهم ساخته است.

او افزود: این شرکت نه تنها در عرصه‏‌ی مخابرات بل در عرصه‏‌ی بازسازی نیز سهم ارزنده داشته است، همچنان شرکت روشن برای مشتریان خود سهولت‏‌های اجتماعی، صحی، مالی، ورزشی و فرهنگی را فراهم ساخته است.

وی خاطرنشان ساخت که شرکت مخابراتی روشن در این مدت، ۱۰ باب مکتب، ۲۶ میدان ورزشی، ۱۸۰ حلقه چاه آب آشامیدنی و ده‌ها پروژه‏‌ی اقتصادی را در افغانستان ساخته است.

قابل یادآوری است که هم اکنون افزون بر ۲ شرکت مخابراتی دولتی، ۴ شرکت مخابراتی خصوصی در افغانستان برای ۲۳ میلیون مشتری خدمات عرضه می‏کنند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده