در همایش تجلیل از روز جهانی کودک عنوان شد: سه ملیون کودک در کشور از آموزش محروم اند

به مناسبت تجلیل از روز جهانی کودک در مراسمی که به همین منظور از سوی وزارت کار و امور اجتماعی برگزار شد، معاون دوم ریاست‌جمهوری گفت که در حال حاضر بیش از سه میلیون کودک افغان به آموزش دسترسی ندارد.

به گزارش خبرنگار هفته‌نامه اقتدارملی، محمد سرور دانش، عدم دسترسی کودکان به امکانات آموزشی را تاسف بار خوانده گفت که در حال حاضر بیش از سه میلیون کودک در افغانستان که نصف آنان را دختران تشکیل می‌دهند، به امکانات آموزشی و تعلیمی دسترسی ندارند.

به گفته معاون دوم رئیس‌جمهور گروه‌های هراس‌افکن با انجام حملات انتحاری بر مکتب‌ها و مراکز آموزشی، دسترسی کودکان به آموزش و پرورش را محدود کرده‌اند. وی جنگ، فقر و ناامنی را از موانع اصلی رشد و پیشرفت جامعه و به‌ویژه کودکان دانسته تاکید کرد که گروه‌های هراس‌افکن حتی به کودکان رحم نکرده و در حملات‌شان از آنان استفاده می‌کنند.

آقای دانش تاکید کرد: در حال حاضر یک میلیون و دوصد هزار کودک به نحوی مصروف کارند که از این میان ۵۰ درصد آنان مصروف کارهای شاقه هستند. وی استفاده از کودکان در کارهای شاقه را نقض صریح قانون حقوق بشر است.

معاون دوم رئیس‌جمهور همچنین جان دادن کودکان افغان در اثر بیماری‌ها را نگران‌کننده دانسته گفت که هرچند تلاش‌هایی در زمینه حفظ جان کودکان در برابر بیماری‌ها گرفته شده، اما این تلاش‌ها بسنده نیستند. به گفته وی در شانزده سال گذشته حکومت در عرصه‌ی قانون‌گذاری تلاش کرده و بسترهایی را برای شرایط مناسب زندگی کودکان آماده کرده است و توانسته تا حضور کودکان در قطعات نظامی را صفر کند.آگاهی دهی کودکان، تشویق خانواده‌ها برای فرستادن کودکان‌شان به مکتب از دیگر تلاش‌های حکومت در سال اخیر گفته می‌شود.

با این همه آقای دانش می‌گوید که این تلاش‌ها کافی نبوده و حکومت و نهادهای بین‌المللی باید در زمینه آماده ساختن شرایط بهتر زندگی برای کودکان به گونه جدی تلاش کنند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده