7 میلیون نیازمندو مسئولیت انسانی

با این حساب، اهمیت این گزارش از این حیث از دید ناظران، بالا است که نشان می‏دهد برخلاف وانمود یا تصور کشورهای مهاجرپذیر اروپایی، زندگی در این کشور، هنوز از امنیت و مصونیت قابل اطمینانی برخوردار نیست و به رغم حضور نیروهای خارجی و شکل‏‌گیری یک دولت ملی، بحران، ناامنی، فقر، جنگ، بی‏‌خانمانی و مرگ، هنوز عناصر اصلی و نزدیک به روند زندگی روزانه مردم در افغانستان محسوب می‏شوند.

در گزارش سازمان ملل آمده که بین ماه‏‌های سپتامبر و اکتوبر شمار تلفات جنگ در افغانستان نزدیک به ۹۰۰ غیرنظامی بوده که ۱۲۲ نفر شان زنان هستند.

این آمار، اگرچه از دید ناظران، به دلیل مسایل زیادی از جمله عدم دسترسی نزدیک و مستقیم به مناطق ناامن و میدان‏‌های نبرد، محلات دوردست و کوهستانی محروم از مسیرهای امن و هموار زمینی یا خطوط هوایی و مسایل دیگر، نمی‏‌تواند جامع، کامل و شامل همه موارد باشد؛ اما دست کم نشان می‏دهد که غیرنظامیان و مردم عادی، همچنان به بهانه‏‌های مختلفی، قربانی می‏شوند و بار اصلی نبرد و ناامنی جاری در کشور، همچنان بر دوش مردم افغانستان و غیرنظامیان بی‏دفاع است.

در این میان، وضعیت اقشار آسیب‏‌پذیر و فقیر کشور که توان کوچ و مهاجرت و جا‏به‏‌جایی را نیز ندارند از همه بدتر و اسفبارتر است.

حوادث طبیعی نیز خسارات زیادی به افغان‏ها رسانده است. در گزارش آمده که در ولایات ننگرهار و فاریاب بیش از ۲۰ هزار خانه در نتیجه حوادث طبیعی تخریب شده است.

در گزارش تازه‏‌ی صندوق جمعیت ملل متحد گفته شده است که هم اکنون ۷.۴ میلیون نفر در افغانستان مصونیت غذایی ندارند و به کمک فوری نیاز دارند. بر بنیاد این گزارش، بیشترین آسیب به زنان و کودکان رسیده است.ولفرید ویچن، نماینده‏‌ی صندوق جمعیت ملل متحد در افغانستان می‌‏گوید:«زنان و کودکان در مناطقی که منازعات آنجا بیشتر است از قربانیان اصلی هستند. آنها مورد خشونت قرار می‏‌گیرند و از اندک‏‌ترین امکانات محروم هستند. نه تنها در افغانستان، همین گونه ۲۶ میلیون زن در جهان در سال ۲۰۱۵ از منازعات جهان متاثر شده‏‌اند و به کمک‏‌های فوری نیاز دارند

آگاهان می‏گویند که انتشار این گزارش و آمارهایی که هرچند به صورت کلی و تقریبی در آن گنجانده شده، هشداری جدی به دولت افغانستان و جامعه‏‌ی جهانی است؛ هشدار نسبت به بروز یک فاجعه‏‌ی انسانی هولناک که ممکن است در نتیجه‏‌ی فراموشی، سهل‏‌انگاری، نداشتن برنامه و فریفته‏‌ی شعارهای سیاسی دولت‌مردان شدن در مورد وضعیت انسانی آوارگان، مهاجران، طیف‏‌های آسیب‏‌پذیر و… در شرف وقوع باشد. این گزارش در سطح جهان از سوی صندوق جمعیت ملل متحد و در افغانستان به کمک وزارت اقتصاد کشور تهیه شده است. عبدالستار مراد، وزیر اقتصاد در نشست نشر این گزارش گفت که یافته‌‏های این گزارش کمک خواهد کرد تا دولت افغانستان در تصمیم گیری‏‌هایش در زمینه‏‌ی کمک به نیازمندان جدی و دقیق عمل کند.یک روز پیش از نشر این گزارش، کمیسیون حقوق بشر افغانستان هم اعلام کرد که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ نزدیک به یک میلیون‏‌ودوصد هزار نفر در افغانستان بیجا شده‏‌اند و به کمک‏‌های فوری نیاز دارند. این نهاد اقدامات دولت افغانستان و سازمان‏‌های بین‏‌المللی کمک رسانی در مقابل بیجا شده‏‌ها را ناکافی خواند.

کارشناسان مسایل اجتماعی می‏گویند که این گزارش، مسئولیت‏‌های سنگینی را در برابر دولت افغانستان و جامعه جهانی قرار می‏دهد تا در سایه بحران‏‌هایی مانند سوریه، عراق، یمن و… شرایط ناگوار زندگی در افغانستان را نادیده نگیرند. در ابعاد داخلی هم انتظار می‏رود همان گونه که وزیر اقتصاد اذعان کرده است، مفاد این گزارش بتواند دولت را مجاب کند که به منظور رسیدگی و توجهی جدی و همه‏‌جانبه به وضعیت اسفبار بیجاشدگان داخلی و مهاجران بین‏‌المللی افغانستان، برنامه‏‌های عملی را در بازه‏‌های زمانی مشخص پایه‏‌ریزی کند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده