هفته نامه اقتدار ملی

تازه ها: .

خروج افغانستان از فهرست خاکستری گروه اقدام مالی بین‌المللی

دوشنبه, ١٢ سرطان ١٣٩٦       سایت

افغانستان از فهرست خطرات مالی نهاد” FATF” خارج شد. افغانستان بعد از پنج سال از فهرست خاکستری گروه اقدام مالی بین‌المللی خارج و شامل فهرست سفید شده است.

به گزارش خبرگزاری رشد، اکلیل حکیمی، وزیر مالیه می‌گوید که گروپ اقدامات مالی بین‌المللی یا FATF در جلسۀ ارزیابی مورخ ۲۳ جون ۲۰۱۷ خویش پیشرفت‌های افغانستان را در زمینه اتخاذ تدابیر و تطبیق اقدام‌های عملی جهت جلوگیری از پول‌شویی و تمویل هراس‌افکنی مثبت ارزیابی کرده ‌است.مقام‌ها در وزارت مالیه می‌گویند حکومت با ارایه گزارش جهت جلوگیری از پول‌شویی و تمویل هراس‌افکنی توانست که خود را از فهرست خطرات نهاد FATF خارج کند.

به گزارش خبرگزاری رشد، اکلیل حکیمی، وزیر مالیه می‌گوید که گروپ اقدامات مالی بین‌المللی یا FATF در جلسۀ ارزیابی مورخ ۲۳ جون ۲۰۱۷ خویش پیش‌رفت‌های افغانستان را در زمینۀ اتخاذ تدابیر و تطبیق اقدام‌های عملی جهت جلوگیری از پول‌شویی و تمویل هراس‌افکنی مثبت ارزیابی کرده‌است.آقای حکیمی گفته ‌است که نقش افغانستان در این راستا موفق بوده و این دلیل شده‌است تا این نهاد افغانستان را از لیست کشورهای دارای خطر مالی بیرون کند.‌به اساس درخواست گروپ اقدامات مالی بین‌المللی، تمام کشورها مکلف‌اند تا در زمینه‌های جلوگیری از پول‌شویی و تمویل هراس‌افکنی، راه‌کار‌های مناسب روی دست گیرند تا علیه پدیده‌های فوق مبارزه نمایند.

آقای حکیمی خاطر نشان ساخته‌که افغانستان توانست که با تصویب قوانین در عرصه‌های متذکره و ایجاد ساختارهای موثر در ارزیابی اخیر این گروه از ردیف خاکستری به سفید عالی سعود نماید.

گروه اقدامات مالی بین‌المللی یک نهاد سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار جی ۷ با توجه به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پول‌شویی تاسیس شده ‌‌است.هدف این گروپ مبارزه با تامین مالی هراس‌افکنی است که مقر اصلی آن در سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در پاریس است.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، بانک مرکزی افغانستان در یک بیانیه خبری، با اعلام این خبر گفته است که با بیرون شدن از فهرست خاکستری، تمام بانک‌های افغانستان می توانند با بانک‌های معتبر جهان معامله کنند.

مسدولان بانک مرکزی می‌گویند که نظام مالی کشور با بیرون شدن افغانستان از این فهرست، با اعتبار خواهد شد.کشورهایی که در این فهرست رده‌بندی شده باشند، با محدودیت‌های معاملات پولی و مالی در سطح جهان روبرو می‌شوند.

گروه ویژه اقدام مالی (پول‌شویی) یک سازمان بین دولتی است که با توجه به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پول‌شویی تأسیس شده است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ به عمل در مبارزه با تأمین مالی هراس‌افکنی گسترش یافت.

این گروه میزان پیشرفت کشورهای عضو در زمینه پیاده‌سازی توصیه‌های این گروه را رصد می‌کند و همچنین پیشرفت تصویب و اجرای توصیه‌های گروه در سطح جهان را نیز نظارت می‌نماید.

افغانستان به عنوان کشوری که بزرگترین تولیدکننده مواد مخدر و همچنین یکی از بی‌ثبات‌ترین کشورهای دنیا به حساب می‌رود، محل فعالیت گروه‌های مختلف مافیایی و هراس‌افکن است، اما این گروه‌ها از طریق پولشویی، هم درآمدهای ناشی از مواد مخدر را می‌شویند و هم منابع فعالیت‌های هراس‌افکنانه را تأمین می‌کنند؛ از این رو نظام بانکی کشور در فهرست خاکستری گروه اقدامات مالی بین‌المللی قرار داشت.

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

سرمقاله

قرار است به زودی کاخ سفید راهبر جدید مبارزه با هراس‌افکنی در افغانستان را اعلان کند. شواهد نشان می‌دهند که محور اصلی این راهبرد افزایش نیرو و فرستادن سربازان بیشتر به افغانستان است. پرسشی که هم اکنون وجود دارد این است که آیا این راهبرد تاثیر قابل انتظاری برای از بین بردن فعالیت هراس‌افکنان در افغانستان دارد؟ گذشته نشان داده است که چنین راهبردی به تنهایی نمی‌تواند کارآیی لازم را ...

ادامه مطلب

بخش پشتو

کابل بيا په وینه لوبی کوی. کابليان خپل روژه ماتی د خپلی ورونو، دوستانو، پلارونو، ميندو او خويندو له وينو څخه وکړ.دا لوی غم او انسانی فاجعه ټولو متضررو کورنيو ته تسليت وايم او دا حيوانی کړنی په کلکه غندم. دولت د طالبانو د دی غير انسانی کړنی په هکله هيڅ کوم مشخص موقف نه درلوده او دوی طبق معمول فقط دا واقعه هم په شديد الفاظ محکوم کړل. حکومت بايد د دی فاجعی په اساس ځينی مهمی امنيتی کسان له ...

ادامه مطلب
mod_vvisit_counterامروز2892
mod_vvisit_counterدیروز4163
mod_vvisit_counterاین هفته2892
mod_vvisit_counterاین ماه102330
mod_vvisit_counterمجموع2266092

Visitors Counter

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای هفته نامه اقتدار ملی محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.
ديزاين و اجرای وب سايت توسط ممتاز هاست