هفته نامه اقتدار ملی

تازه ها: .

جلال نورانی دیگر طنز نمی‌نویسد!

چهارشنبه, ١٦ حمل ١٣٩٦       آرش عزیزی

اواخر روز دوشنبه همین هفته بود که خبری مبنی بر درگذشت جلال نورانی از پیشگامان طنز افغانستان در شبکه‌های مجازی دست به دست شد. خبری که نمی‌شد به آسانی صحت و سقم آن را باور کرد. پس از دست به دست شدن چندی، سرانجام این خبر متاثرکننده از مراجع رسمی تایید شد و بدین‌گونه بود که صدها خواننده آثار جلال نورانی باور کردند که نورانی دیگر در میان شان نیست.

جلال نورانی از شخصیت‌های معروف فرهنگی در کشور است. بسیاری‌ها او را با کارهای طنزی‌و پژوهش‌هایش در این عرصه می‌شناسد، شماری دیگر اما با او از دریچه نمایش‌نامه‌ها و آثار نوشتاری‌اش در عرصه تیاتر معرفی شده‌اند. او در سال‌های پسین مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز بود و در بسیاری از محافل به پاسداری از فرهنگ و هنر در کشور سخن می‌گفتalt.

جلال نورانی (زادۀ۱٣٢٧ خ - )،روزنامه‌نگار، نمايشنامه‌نويس و از پايه‌گذاران ‌طنزنويسی‌به‌مفهوم معاصر آن درافغانستان بود. او درسال۱٣٢٧ خورشيدی درشهرکابل به دنيا آمد. نورانی پس از آموزش‌های دورۀ ابتدايی و دبيرستان درشهرکابل، درسال۱٣۵۱خورشيدی ازدانشکده حقوق دانشگاه کابل فارغ‌التحصیل شد.

اوهنوزدانشجوی دانشگاه بود که درحلقات مطبوعاتی شهرکابل به‌عنوان يکطنزنويس با استعداد شناخته شد. پخش نمایشنامه‌های جلال نورانی از رادیوافغانستان در نخستین سال‌های دهه پنجاه آغاز شد و برای وی شهرت زیادی در پی داشت. سپس نورانی عازم اتحاد جماهیر شوروی شد و چند سال در آن جا به تحصیلات ادامه داد.

جلال نورانی مدت‌ها مدیرمسئول مجله «دکمکیانو انیس»، مجله «ژوندون»، و روزنامه «انیس» بود و حتا در مهاجرت چندسالی سردبیر مجله «گلبرگ» که از سال 2003 تا 2007 میلادی در استرالیا منتشر می‌شد را بر عهده داشت.

جلال نورانی پس از 18 سال زندگی در استرالیا چند سال قبل به وطن برگشت و مشغول تدریس ادبیات دراماتیک، نمایشنامه‌نویسی و شخصت‌سازی در نمایشنامه در دانشگاه کابل بود. او چند سال به عنوان مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز کار کرد، اما روز دوشنبه هفتم حمل در سن 69 سالگی به ادبیت پیوست.

واکنش‌ها

پس از درگذشت جلال نورانی، بسیاری‌از مقام‌های دولتی در شبکه‌های اجتماعی به خاطر رفتن او ابراز تاسف کردند. وزارت اطلاعات و فرهنگ، خبر درگذشت جلال نورانی را «یک ضایعه بزرگ برای کشور» خواند.

داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی کشور نیز نسبت به درگذشت آقای نورانی ابراز تاسف کرده و برای وی طلب بخشش کرده است.

سیدآقاحسین فاضل سنچارکی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز نسبت به مرگ آقای نورانی این گونه واکنش نشان داد: دوروزپیش بود که به دیدنم آمد برای تبریک گفتن و ابراز آمادگی برای همکاری. گفتم استاد حیف است از شخصیت فرهنگی و ادبی مانند شما استفاده نکنیم. گفتند شماره تلفن و آدرسم در آژانس باختر است، هر گاه کار داشتید در خدمتم. امروز در فکر بودم که از استاد نورانی در کدام یک از کمیسیون‌ها استفاده کنم که ناگاه خبر درگذشتش، غافلگیر و بهت‌زده‌ام ساخت. زندگی به تار مویی بسته است. افسوس!

آثار و کارهای فرهنگی

جلال نورانی در دهه شصت خورشیدی طنزها و ترجمه‌هایی از طنزهایش را به گونه گزینه‌هایی مستقل انتشار می‌دهد. مشخصا او زمانی که به سال 1361 خورشیدی پس از یک دوره آموزش چندساله از اتحاد شوروی پیشین به افغانستان برگشت در ارتباط به ترجمه طنز به کوشش جدی‌تری دست زد. چنان که گزینه‌های طنزی «ای همو بیچاره‌گک اس» و «چه کنم عادتم شده» در همین سال‌ها انتشار یافتند. پس از آن او در این سال‌ها طنزهایی را از منابع بلغاریایی ترجمه می‌کرد که بعداً این طنزها را به نام «مربای مرچ» منتشر کرد. یکی دیگر از کارهای برجسته نورانی ترجمه کتاب «طنزهایی از چهارگوشه جهان است» است. با این حال پرتو نادری که آثار نورانی را مرور کرده معتقد است که بزرگترین کار جلال نورانی در زمینه ترجمه طنز همان کتاب «طنزهایی از چهارگوشه جهان» است:«این کتاب که نمی‌دانم نورانی چند سال روی آن کار کرده بود، سرگذشت جالبی دارد و آن سرگذشت چنین است که این کتاب در یکی دو شبانه‌روز در یک زمستان خورشیدی نایاب شد و حالا نورانی با وجدان راحت می‌تواند در ارتباط با آن بنویسد

پرتو نادری بر این باور است که جلال نورانی را در طنزنویسی افغانستان می‌توان از شمار رهگشایان دانست. و شاید یگانه کسی است که ظرف چند دهه گذشته با جدیت و مسئولیت بیشتری به طنزنویسی پرداخته چنان که وقتی مسئله طنز در افغانستان مطرح می‌شود، نام او نخستین است که در ذهن‌ها بیدار می‌گردد.

او همچنان نوشته کتاب پژوهشی «هنر طنزپردازی» او که دست‌کم در 690 صفحه در موسسه انتشارات بیهقی در کابل نشر شده، نتیجه پژوهش های چندین ساله اوست. به گونه قاطع می‌توان گفت که این اثر نورانی در افغانستان کتابی بی‌مانند و یگانه است.

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

سرمقاله

قرار است به زودی کاخ سفید راهبر جدید مبارزه با هراس‌افکنی در افغانستان را اعلان کند. شواهد نشان می‌دهند که محور اصلی این راهبرد افزایش نیرو و فرستادن سربازان بیشتر به افغانستان است. پرسشی که هم اکنون وجود دارد این است که آیا این راهبرد تاثیر قابل انتظاری برای از بین بردن فعالیت هراس‌افکنان در افغانستان دارد؟ گذشته نشان داده است که چنین راهبردی به تنهایی نمی‌تواند کارآیی لازم را ...

ادامه مطلب

بخش پشتو

کابل بيا په وینه لوبی کوی. کابليان خپل روژه ماتی د خپلی ورونو، دوستانو، پلارونو، ميندو او خويندو له وينو څخه وکړ.دا لوی غم او انسانی فاجعه ټولو متضررو کورنيو ته تسليت وايم او دا حيوانی کړنی په کلکه غندم. دولت د طالبانو د دی غير انسانی کړنی په هکله هيڅ کوم مشخص موقف نه درلوده او دوی طبق معمول فقط دا واقعه هم په شديد الفاظ محکوم کړل. حکومت بايد د دی فاجعی په اساس ځينی مهمی امنيتی کسان له ...

ادامه مطلب
mod_vvisit_counterامروز2863
mod_vvisit_counterدیروز4163
mod_vvisit_counterاین هفته2863
mod_vvisit_counterاین ماه102301
mod_vvisit_counterمجموع2266063

Visitors Counter

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای هفته نامه اقتدار ملی محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.
ديزاين و اجرای وب سايت توسط ممتاز هاست