هفته نامه اقتدار ملی

تازه ها: .

افغانستان دوازدهمین کشور خشک جهان

چهارشنبه, ١٠ جوزا ١٣٩٦       سایت

«گفتمان حوادث طبیعی و اقدامات پیشگیرانه» از سوی وزارت شهرسازی و مسکن با حضور کارشناسان و متخصصین و استادان دانشگاه سه شنبه هفته گذشته در کابل برگزار شدalt.

برگزارکنندگان هدف از این گفتمان را مطالعه و بررسی برنامه‌ها و اقدامات ادارات ذیربط در امور پیش‌بینی، جلوگیری و مدیریت حوادث طبیعی در کشور عنوان کردند.

آقای نادری، وزیر شهرسازی و مسکن در این نشست گفت که افغانستان دوازدهمین کشور ناز گاه خشکسالی، بیست و دومین کشور از نگاه سیلاب، بیست و چهارمین کشور از نگاه توفان و همچنین هشتاد و دومین کشور از نگاه زلزله در سطح جهان است.

آقای نادری افزود: با درنظرداشت موقعیت جغرافیایی کشور می‌توان گفت که افغانستان جزو خطرناکترین کشورها از نگاه حوادث طبیعی و آسیب‌پذیرترین خاک در سطح دنیاست.

وزیر شهرسازی و مسکن با تاکید بر اینکه برای پیش‌بینی و پیشگیری از حوادث طبیعی همکاری مردم با ارگان‌های ذیربط یک ضرورت انکارناپذیر است، افزود: پس از این به ساختمان‌ها در شهرها که نکات ایمنی را رعایت نکرده باشند، جواز ساخت داده نمی‌شود.

در همین حال، آقای عزتی، استاد دانشگاه نیز گفت: هر چند مردم افغانستان را حوادث مختلف طبیعی به‌خصوص زلزله و لغزش زمین هرازگاهی تهدید می‌کند، اما تا اندازه‌ای خود مردم نیز در این زمینه مقصر هستند.

به گفته او از بین بردن ساحات سبز و تفریحگاه‌ها و همچنین تبدیل بیشتر نقاط شهرهای بزرگ به خانه‌های مسکونی و بلندمنزل‌ها خطرات حوادث را افزایش می‌دهد.

وی به عنوان نمونه از شهر کابل یاد کرد و گفت: بعد از سال ۲۰۱۱ تجمع مردم در کابل بیشتر شده و ساحات سبز و تفریحگاه‌ها کاملاً از بین رفته است.به گفته او به خاطر ازدحام بیش از حد مردم در شهر کابل اغلب خدمات اجتماعی نیز در این شهر متمرکز شده است تا جایی که بسیاری از شهرهای بزرگ دیگر از رسیدن خدمات یا باز مانده‌اند و یا در حاشیه قرار گرفته‌اند.

سایر کارشناسان نیز دراین گفتمان تاکید کردند که افغانستان از نظر جغرافیایی و اقلیمی در منطقه‌ای قرار دارد که زلزله، سیل، خشکسالی و لغزش زمین همه‌ساله جان تعداد زیادی از ساکنان این خطه‌ی حادثه‌خیز را می‌گیرد.

به گفته آنان متاسفانه اقدام‌های پیشگیرانه در این زمینه با توجه به مشکلات که کشور گریبان‌گیر آن است، یا اصلاً وجود ندارد و یا به طرز درست و حساب‌شده انجام نمی‌شود.

به گفته این کارشناسان اگر برنامه‌های پیشگیرانه دقیق و علمی‌پیش‌بینی شود از شدت حوادث طبیعی کاسته شده و مردم کمتر متضرر می‌شوند.

لازم به ذکر است که گفتمان متذکره یک گفتمان علمی تحقیقی بود که محورهای اصلی آن را حوادث و آفات طبیعی مانند زلزله، سیلاب، لغزش زمین، خشکسالی، برفکوچ و مدیریت بحران تشکیل می‌داد.

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

سرمقاله

قرار است به زودی کاخ سفید راهبر جدید مبارزه با هراس‌افکنی در افغانستان را اعلان کند. شواهد نشان می‌دهند که محور اصلی این راهبرد افزایش نیرو و فرستادن سربازان بیشتر به افغانستان است. پرسشی که هم اکنون وجود دارد این است که آیا این راهبرد تاثیر قابل انتظاری برای از بین بردن فعالیت هراس‌افکنان در افغانستان دارد؟ گذشته نشان داده است که چنین راهبردی به تنهایی نمی‌تواند کارآیی لازم را ...

ادامه مطلب

بخش پشتو

کابل بيا په وینه لوبی کوی. کابليان خپل روژه ماتی د خپلی ورونو، دوستانو، پلارونو، ميندو او خويندو له وينو څخه وکړ.دا لوی غم او انسانی فاجعه ټولو متضررو کورنيو ته تسليت وايم او دا حيوانی کړنی په کلکه غندم. دولت د طالبانو د دی غير انسانی کړنی په هکله هيڅ کوم مشخص موقف نه درلوده او دوی طبق معمول فقط دا واقعه هم په شديد الفاظ محکوم کړل. حکومت بايد د دی فاجعی په اساس ځينی مهمی امنيتی کسان له ...

ادامه مطلب
mod_vvisit_counterامروز2856
mod_vvisit_counterدیروز4163
mod_vvisit_counterاین هفته2856
mod_vvisit_counterاین ماه102294
mod_vvisit_counterمجموع2266056

Visitors Counter

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای هفته نامه اقتدار ملی محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.
ديزاين و اجرای وب سايت توسط ممتاز هاست