هفته نامه اقتدار ملی

تازه ها: .

بهسازی برچی، از وعده تا عمل

چهارشنبه, ١٧ جوزا ١٣٩٦       آرزو رویا

دشت برچی که آغاز آن در نامگذاری جدید از ابتدای جاده شهید مزاری شروع شده و نقطهی پایان آن به قلعههای قدیمی حیدرخان،‌قلعه قاضی و کوههای چهل دختران و تپه اسکاد میرسد، سالیان زیادی است که با ازدحام جمعیت، تراکم نفوس، جاده باریک و نداشتن سرکهای فرعی محشور شده است. راه بندانهای مکرر، تراکم جمعیت و جادهای که تنها صراط مستقیم است و هیچ راه گریز و دست ستیزی برای رانندههای گرفتار در آن باقی نمیگذارد، بسیاری از مردم را فراری ساخته و صدها مسافر دیگر را از رفتن به این مسیر حتی در مواقع ضروری باز داشته است. alt

جدا از این معضل اجتماعی که شامل رفت و آمدهای دشوار است، زندگی در داخل کوچههای تنگ و جادههای فرعی نامناسب،‌حدیث دیگری است که زندگی را به کام ساکنان ناحیه 13 تلخ ساخته و روزگار مردمی را که خوی مدنی شان نیز زبانزد عام و خاص است،‌زار و تلخ کرده است.

بهسازی این ناحیه اما نیز حدیث مکرر نهادهای دولتی و ادارههای مربوطهای چون شهرداری شده و تاکنون بارها از زبان مسئولان مربوطه شنیده شده است. آخرین بار نیز هفتهی گذشته از سوی شهرداری اعلام شده که نه تنها معضل راه و جادهی ساکنان این منطقه حل خواهد شد، بلکه حل مشکل آب آشامیدنی آنان نیز در دستور کار این نهاد قرار دارد.

این خبر حداقل امیدی را در دل شهروندان ناحیه سیزدهم ایجاد کرده که گویا دولت در برابر معضلات و خواستههای آنان گوش ناشنوایی نداشته و باری ندای آنان را شنیده است. اما حقیقت این است که همواره فاصله میان وعده و عمل، آنهم در حکومتیکه وابستهی امکانات و مساعدتهای دیگران است،‌زیاد بوده و در صورت ناسازگاری میان این دو فاکتور نیز،‌راههای توجیه کم نیست. کمبود بودجه، نبود حامی مالی، عدم موافقت ساکنان محل با تطبیق پروژههای بهسازی و.... از جمله دلایلی اند که امکان سبز شدن در برابر اجرای بهسازی برچی وجود دارد.

اما بدیهی است که اگر این وعده به عمل مبدل شده و دشواریهای کنونی از فراروی زندگی مردم برداشته شود، تسهیلات زیادی در حیات اجتماعی آنان رونما شده و این امر بخشی از نارضایتی‎‎های موجود از حکومت را نیز کاهش خواهد داد. شکی نیست که جلب رضایت کتلهی بزرگی از ساکنان پایتخت که مشارکت پر شوری در روندهای ملی و مردمی دارند، موفقیت بزرگی برای دولت و حکومت نیز محسوب خواهد شد.

با این حال، یگانه هراسی که در این خصوص وجود دارد، عدم اعمال نقشههای واقعی و طرح بهسازی است که براساس یک پیشنهاد مهندسی تنظیم شده است. زیرا در قسمت سرکسازی اسفالت عمومی دشت برچی،‌تخلفات زیادی رخ داد که هیچ وقت مورد پیگرد نیز قرار نگرفت. اول اینکه جادهای که قرار بود با عرض هشتاد سانتی متر ایجاد گردد،‌به یکبارگی به چهل سانتی متر رسید که تنگ بودن آن به خودی خود بخشی از مشکلات مردم را خلق کرده است. گفته میشود این تغییرات در نتیجهی دخالت و دستکاری برخی از مافیاهای زمین در این ناحیه بوده است. اکنون نیز انتظار میرود که این فاکتور در اجرای پروژه بهسازی برچی با چلیپای بزرگی خط زده شده و هرچه زودتر چنین پروژهی نیکی به اجرا گذاشته شود تا صداقت نهادهای دولتی در قبال سرنوشت اجتماعی این منطقهی محروم نیز اثبات گردد.

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

سرمقاله

قرار است به زودی کاخ سفید راهبر جدید مبارزه با هراس‌افکنی در افغانستان را اعلان کند. شواهد نشان می‌دهند که محور اصلی این راهبرد افزایش نیرو و فرستادن سربازان بیشتر به افغانستان است. پرسشی که هم اکنون وجود دارد این است که آیا این راهبرد تاثیر قابل انتظاری برای از بین بردن فعالیت هراس‌افکنان در افغانستان دارد؟ گذشته نشان داده است که چنین راهبردی به تنهایی نمی‌تواند کارآیی لازم را ...

ادامه مطلب

بخش پشتو

کابل بيا په وینه لوبی کوی. کابليان خپل روژه ماتی د خپلی ورونو، دوستانو، پلارونو، ميندو او خويندو له وينو څخه وکړ.دا لوی غم او انسانی فاجعه ټولو متضررو کورنيو ته تسليت وايم او دا حيوانی کړنی په کلکه غندم. دولت د طالبانو د دی غير انسانی کړنی په هکله هيڅ کوم مشخص موقف نه درلوده او دوی طبق معمول فقط دا واقعه هم په شديد الفاظ محکوم کړل. حکومت بايد د دی فاجعی په اساس ځينی مهمی امنيتی کسان له ...

ادامه مطلب
mod_vvisit_counterامروز2854
mod_vvisit_counterدیروز4163
mod_vvisit_counterاین هفته2854
mod_vvisit_counterاین ماه102292
mod_vvisit_counterمجموع2266054

Visitors Counter

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای هفته نامه اقتدار ملی محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.
ديزاين و اجرای وب سايت توسط ممتاز هاست