هفته نامه اقتدار ملی

تازه ها: .

علی(ع)؛ شب‎های قدر بهترین الگوی

يكشنبه, ٢٨ جوزا ١٣٩٦       علی‎سینا مهترخیل

شب قدر در قرآن بهتر از هزار ماه توصيف شده و ارزش آن به اين است كه در اين شب تقدير آدمي رقم مي‌خورد. در اين شب است كه چشمان زنده‌دلان تا سحر بيدار بوده و طلب استغفار مي‌كنند. شبهاي قدر زمان تعهد به خداي يگانه است. زماني كه انسان تصميم می‌گيرد تا سال آتي چگونه زندگي نموده و چطور عمل نمايد. درواقع همين تعهد است كه سرنوشت او را در پيشگاه حق تعالي رقم می‌زند. alt

آري ما را بر عظمت و شناسايي آن راهي نيست، تنها می‌توان درزير باران رحمت «ليله القدر» ايستاد تا برما ببارد و جان‌هايمان را با آب زلال خود شست‌وشو داده و پاک سازد. از اين رو است كه رسول خدا (ص) فرمود: هرکه شب قدر را زنده بدارد تا سال ديگر عذاب از او دور ميگردد.

پس برماست كه اين شب عظيم را دريافته و دستان خويش را بلند نموده از پيشگاه پروردگار بخواهيم كه عافيت و سلامتي جسم و جان و دين و دنيا و اخلاق را نصيب همهي ما بگرداند.

شب قدر الگويي دارد كه در اين شبها به محراب عبادت آخرين مناجات را نموده و به ديدار معشوق شتافت. پيشواي پرهيزگاران و سرامد عبادت‌كنندگان، علي اميرالمومنين (ع) كه هنگام شهادت فرمود: «قسم به خداي كعبه كه رستگار شدم.»Â Â 

پس خوب است با خون سرخ مولا قسم ياد نموده و از خدا بخواهيم كه خدايا! تقدير ما را در شب قدر بهگونهاي رقم زن که در دنيا و آخرت، بالاترين افتخار ما را پيرو بودن آن پيشوا قرار ده كه در بزرگترين شبهاي سال براتي تازه نموده و به ديدار تو شتافت.

آري در شبهاي قدر، «چشم سر» را بايد بيدار داشت تا «چشم جان» بيداري و بينايي يابد و دل از بندها برهد؛ و ما چه زيانکاريم اگر از شب قدر تنها بيداري چشم نصيب‌مان شود و راهي به وراي آن بر اقليم جان نيابيم.

شب قدر که در ماه مبارک رمضان نهان است، انگیزه‌ای می‌شود تا مردم دستکم سه شب را به عنوان شب‌های قدر احیا بگیرند و به برکات و آثار سرنوشت‌ساز آن شب قدر برسند. البته برخی دیگر همه این ده شب را احیا می‌گیرند تا به قدر یقین این شب را درک کنند. اما حقیقت شب ‌قدر چیست که این‌گونه مردم برای درک و احیای آن هیجان دارند و شوق انتظارش آنان را به شور و وجد می‌آورد؟

قدر با فتح ‌قاف و سکون دال به معنای اندازه، میزان مشخص و معلوم، ارزش، قدرت و مانند آن آمده است. وقتی می‌گوییم قدر آن بدان یعنی ارزش آن را بشناس، یا وقتی می‌گوییم: چه قدر است؟ یعنی ارزش و قیمت و بهای آن چه میزان است؟

براساس آیات و روایات، شب قدر در دههی سوم ماه مبارک رمضان قرار دارد. پس باید در این شب‌ها در جست‌وجوی شب قدر باشیم و با بیدار ماندن، قلب خویش را از خواب غفلت بیدار کرده و با دعا کردن و کارهای خیر، به‌ویژه ایمان واقعی و توبه و بازگشت به سوی خدا، دل ‌مرده‌ی خود را به آب حیات و نور قرآن زنده گردانیم.

از نظر آموزه‌های قرآنی، حقیقت احیاء و زنده کردن و زنده گردانیدن، به ایمان است؛ از این رو اسلام و ایمان را عامل زنده شدن انسان معرفی می‌کند. (بقره، آات ۲۸ و ۱۵۴) برای اینکه دل‌های مرده‌ی خود را زنده کنیم باید شب‌های قدر را قدر بدانیم و تقدیر خودمان را تغییر دهیم. از آموزه‌های قرآنی به دست می‌آید که هر چیزی چون بخواهد در مقام خلق در آید و قضا و تحقق یابد، باید نخست در مقام امر در آید و سپس نازل شده و جامه‌ی خلقت پوشد. پس وقتی تقدیر به مقام قضا و امضاء رسید دیگر تحقق می‌یابد.

با این وجود شکی نیست که انسان می‌تواند مقدرات خویش را تغییر دهد. رفتار و عملکرد امتها و اقوام، از موجبات تغییر قدر و دگرگونی سرنوشت آنان است که در آیه ۱۱ سوره رعد به آن توجه داده شده است.

اسباب و عواملی که می‌تواند تقدیر الهی را تغییر دهند و پیش از آنکه به مقام قضا و امضا برسند آن را دگرگون کنند، اموری چند اند که در آیات قرآن به آن‌ها اشاره شده است. مهمترین این اسباب و عوامل عبارتند از:

۱ - تغییر در رفتار: از مهم‌ترین علل و عوامل تغییر در تقدیر و سرنوشت انسان، تغییر در رفتار فردی و عمومی مردم است. مردم می‌توانند سرنوشت مقدر شخصی و جمعی خود را با تغییر رفتار دگرگون کنند. این تغییر رفتار می‌تواند مثبت یا منفی باشد. اگر شخص یا جامعه‌ای گرفتار کفر و کفران است می‌تواند با تغییر آن، سرنوشت و تقدیر خویش را تغییر دهد و بلا و عذاب را از خود بردارد.

۲ - دعا: از دیگر عوامل تغییر در تقدیر، دعا و نیایش به درگاه خداوند است. شکی نیست که دعا خود نشانه‌ای از تغییر در رفتار و عملکرد فرد است و کسی که به درگاه خداوند می‌رود و توبه و استغفار می‌کند در حقیقت از وضعیت خود راضی نیست و می‌خواهد خداوند دستگیر او باشد. پس نیایش نیز خود نوعی تغییر در عملکرد و رفتار است. به هر حال در آیات قرآن بر این نکته تاکید شده که تغییر در تقدیر با دعا امکانپذیر است.

بدان امید که شبهای قدر بستر و بهانهای باشد برای رقم خورد سرنوشت شایسته و تقدیر خوب آنهاییکه قدر خویشتن را شناخته و درک میکنند.

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

سرمقاله

قرار است به زودی کاخ سفید راهبر جدید مبارزه با هراس‌افکنی در افغانستان را اعلان کند. شواهد نشان می‌دهند که محور اصلی این راهبرد افزایش نیرو و فرستادن سربازان بیشتر به افغانستان است. پرسشی که هم اکنون وجود دارد این است که آیا این راهبرد تاثیر قابل انتظاری برای از بین بردن فعالیت هراس‌افکنان در افغانستان دارد؟ گذشته نشان داده است که چنین راهبردی به تنهایی نمی‌تواند کارآیی لازم را ...

ادامه مطلب

بخش پشتو

کابل بيا په وینه لوبی کوی. کابليان خپل روژه ماتی د خپلی ورونو، دوستانو، پلارونو، ميندو او خويندو له وينو څخه وکړ.دا لوی غم او انسانی فاجعه ټولو متضررو کورنيو ته تسليت وايم او دا حيوانی کړنی په کلکه غندم. دولت د طالبانو د دی غير انسانی کړنی په هکله هيڅ کوم مشخص موقف نه درلوده او دوی طبق معمول فقط دا واقعه هم په شديد الفاظ محکوم کړل. حکومت بايد د دی فاجعی په اساس ځينی مهمی امنيتی کسان له ...

ادامه مطلب
mod_vvisit_counterامروز2849
mod_vvisit_counterدیروز4163
mod_vvisit_counterاین هفته2849
mod_vvisit_counterاین ماه102287
mod_vvisit_counterمجموع2266049

Visitors Counter

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای هفته نامه اقتدار ملی محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.
ديزاين و اجرای وب سايت توسط ممتاز هاست