ترمپ: افغان‌ها باید از فرصت به میان آمده روند صلح استفاده کنند

دانلد ترمپ، رییس جمهور امریکا روز جمعه (۹ حوت) گفته است که افغانان باید از فرصت به میان آمده در روند صلح استفاده کنند.

در یک اعلامیه کاخ سفید که به نقل از دانلد ترمپ منشتر شده است آمده که اگر طالبان و حکومت افغانستان به تعهدات خود در این روند عمل کنند، ایالات متحده مسیر قدرتمندی برای پایان جنگ و باز گرداندن نیروهای خود به خانه خواهد داشت.

قرار است ایالات متحدۀ امریکا و طالبان امروز پس از ماه‌ها مذاکره و چانه‌زنی، توافقنامه‌ای صلح را با طالبان امضاء کنند.

اعلامیۀ قصر سفید با اشاره به این توافقنامه، آن را گام مهم برای برقراری صلح پایدار در افغانستان جدید، عاری از القاعده، داعش و هر گروه هراس‌افگن دیگری که می‌خواهد به امریکا آسیب برساند، خواهد بود.

آقای ترمپ همچنان گفته است که مایک پومپیو، وزیر خارجه‌اش را برای گواهی از امضای توافقنامه صلح با طالبان به دوحه می‌فرستد و نیز وزیر دفاع امریکا اعلامیه سه جانبه را در کابل اعلام خواهد کرد.

سرانجام پس از ۱۸ ماه گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان، امروز (شنبه، ۱۰حوت) دوطرف ماحصل این گفت‌وگوها را در قالب یک توافق‌نامه امضاء خواهند کرد.

شریف امیری، خبرنگار طلوع‌نیوز که برای پوشش این رویداد به دوحه – میزبان این گفت‌وگوها و مراسم امضای توافق صلح – رفته‌است، می‌گوید که آماده‌گی‌ها برای امضای این توافق تاریخی گرفته شده‌اند.

قرار است مراسم امضای این توافق، در هوتل مشهور «شیرینتن» برگزار شود.

دفتر سیاسی طالبان در قطر، به شریف امیری گفته‌است که در مراسم فردا وزیران خارجه و نماینده‌گان ویژۀ ۳۰ کشور و نهاد جهانی به‌شمول وزیر خارجۀ امریکا دعوت شده‌اند و قرار است شرکت کنند.

قرار است توافق صلح امریکا و طالبان، پیش دوربین رسانه‌های جهان امضا شود. خبرنگاران بسیاری از رسانه‌های معتبر جهان، برای پوشش این رویداد مهم از همین حالا به دوحه رفته‌اند.

این توافق پس از یک دورۀ هفت روزۀ «کاهش خشونت‌ها» امضا می‌شود. این دوره که هم‌چون یک دروۀ آزمایشی برای اثبات توانایی طالبان در مدیریت جنگ افغانستان بود، امشب پایان می‌یابد.

آن‌چه که منابع می‌گویند، قرار است ده روز پس از امضای توافق صلح میان امریکا و طالبان، گفت‌وگوهای میان افغانان آغاز شود.

حکومت افغانستان، شام روز گذشته یک هیئت شش نفری را برای زمینه‌سازی این گفت‌وگوها به قطر فرستاد.

منبع: طلوع نیوز