واکنش جنرال میلر به ازسرگیری حمله‌های طالبان

جنرال اسکات میلر فرمانده کل نیروهای خارجی در افغانستان امروز سه شنبه در دیداراز قول اردوی عملیات‌های ویژه در کابل گفت که توافقنامه صلح امریکا با طالبان حساس و شکننده است و طالبان مسوولیت عملی کردن تعهدات شان را این توافقنامه دارند.

جنرال میلر می‌گوید که اگر طالبان از توافقنامه صلح امریکا با این گروه تخطی کنند این توافقنامه شکننده خواهد بود.

هر چند بربنیاد توافقنامه طالبان با امریکا، نیروهای این کشور باید روند خروج را از افغانستان آغاز کنند؛ فرمانده این نیروها گفت که این یک روند دوامدار است و آنان می‌خواهند که همواره از کارایی شمار نیروهای شان اطمینان داشته باشند.

جنرال میلر گفت: «دوره کاهش خشونت‌ها در افغانستان، برای مردم افغانستان دوره مهمی بود. این آغازی برای مسیر صلح است؛ تمامی طرف ها، به ویژه بخش های نظامی شان، تعهداتی دارند تا اطمینان دهند که این مسیرها قابل دست یابی استند. ما با نیروهای امنیتی افغانستان، نیرومندی مان را نشان داده ایم؛ زیرا می دانیم که این خواست مردم افغانستان است. طالبان تعهداتی دارند که باید به آنها عمل کنند؛ اما اگر این کار را نکنند، پاسخ هایی را که نیاز استند داریم.»

او در پاسخ به این پرسش که اگر طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای دولتی افغانستان حمله کنند گفت که نیروهای خارجی بر پشتیبانی از نظامیان افغانستان ادامه می‌دهد.

آقای میلر افرود: «بلی؛ وقتی که نیاز داشته باشند پشتیبانی هوایی را خواهیم فرستاد. حتا همین اکنون که اینجا ایستاده ایم، پشتیبانی هوایی ما فعال است، با نیروهای افغان هماهنگی می کند، به گزارش های گونه گون پاسخ می دهد و این پشتیبانی ادامه دارد و ما به دفاع از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می دهیم.»

در همین حال، یاسین ضیا معاون نخست وزارت دفاع ملی می گوید که اگر طالبان از این توافقنامه صلح سر باز بزنند نیروهای امنیتی افغانستان به آنان پاسخ خواهد داد.

او گفت: «نیروهای دفاعی افغانستان در حالت دفاعی استند اگر طالبان تعهدات شان را بکشنند به آنان پاسخ سنگین داده می شود.»

طالبان پس پایان دوره کاهش خشونت حمله هایشان را به برخی از ولایت های کشور از سر گرفته اند وزارت دفاع ملی ادامه این حمله ها را نکوهش می کند.

منبع: طلوع نیوز