پومپئو: ایران را زیرنظر داریم تا تلاش‌های صلح در افغانستان را مختل نسازد

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا امروز در جلسه پرسش و پاسخ کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت: ایران را به دقت زیرنظر داریم تا تلاش‌های صلح در افغانستان را مختل نسازد.

قرار است فردا (شنبه ۲۹ فوریه) پس از یک هفته کاهش خشونت، موافقتنامه صلح میان نمایندگان آمریکا و گروه طالبان در دوحه قطر به امضا برسد.

گفته می‌شود وزیران خارجه و نمایندگان ویژه حدود سی کشور و سازمان‌های معتبر بین‌المللی در مراسم امضای توافق‌نامه میان این گروه و آمریکا شرکت کنند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه، پایتخت قطر، به بی‌بی‌سی گفت این توافق‌نامه آغاز خروج نیروهای خارجی از افغانستان را رقم خواهد زد.

با امضای این توافق، زمینه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و گفتگوهای بین‌الافغانی نیز فراهم می‌شود.

منابع در ارگ ریاست جمهوری به بی‌بی‌سی گفته‌اند که یک هیئت شش نفری را برای انجام گفتگوهای مقدماتی با طالبان به دوحه فرستاده‌اند.

آقای شاهین گفته که نمایندگان طالبان در قطر با این هیات دیدار نخواهد کرد.

منابع آمریکایی گفته‌اند در صورتی که کاهش خشونت‌ها همچنان ادامه یابد در قدم اول، حدود ۴ هزار سرباز را طی حدود چهار ماه از افغانستان بیرون خواهد برد. به این ترتیب، تعداد نیروهای خارجی در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

انتظار می‌رود نمایندگان کشورهای منطقه در مراسم فردا شرکت کنند. اما از شرکت نماینده‌ ایران نیز در این مراسم خبری در دست نیست.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در مراسم به عنوان مهمان حضور خواهد داشت.

منبع: بی بی سی فارسی