هفته نامه اقتدار ملی

تازه ها: .

«تغییر» قابل انتظار از «رستاخیز» تحصن!

يكشنبه, ٢٨ جوزا ١٣٩٦       محمدرضا گلکوهی

اعتراض به ناامنی، به پا خواستن برای احقاق حقوق مردم، حمایت از قربانیان بی‌دفاعیکه صبحگاه دهم ماه جوزا با زبان روزهدار خون‌شان در چهارراهی زنبق ریخت، یک اقدام شایسته بود.

این تحرک در چهارچوب حقوقی انجام شد که قانون تظاهرات، تجمع و اعتصاب افغانستان و در ‍‍پرتو قانون اساسی کشور و معاهدات جاری حقوق بینالملل مدون شده و اعلام گردیده است. از سویی هم مکلفیتهای مشخصی در این قانون قید شده که مهمترین آن‌ها،‌مسالمتآمیز بودن اعتراض، تجمع یا تظاهرات، عدم اخلال نظم عمومی، رعایت شئون اسلامی و قوانین نافذه، عدم توهین به اشخاص، کسب اجازه مقامهای امنیتی قبل از برگزاری تظاهرات و... اند. مکلفیت دولت نیز تأمین امنیت، ایجاد نظم و عدم برخورد با تظاهرات‌کنندگان تا حد امکان است. هرچند مسئولیتهای دیگری نیز در قانون ذکر شده است. در نظام حقوق بینالملل نیز حق آزادی تجمعات و اعتراضات، جزئی از حقوق اساسی شناخته شده است. از جمله مهمترین منابع می‌‌توان به معاهدات و اسناد حقوق بشری اشاره نمود. اسناد حقوق بشری که در سطوح مختلف بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی به تصویب رسیده‌اند، این حق را به عنوان حقی بشری به رسمیت شناخته و به طور گسترده‌ای مورد حمایت قرار داد‌ه‌اند که در اینجا تنها به برخی از مهمترین نمونه‌ها اشاره می‌نمایمalt.

با این وصف، تظاهراتیکه یک روز پس از حادثه مرگبار چهار راهی زنبق برگزار شد، دارای ماهیت قانونی بوده و دارای چهارچوب حقوقی خاصی است که در نظام حقوقی کشور مورد اعتبار شناخته میشود. اما پیامدهای سیاسی این اقدام به صورت وسیعی،‌چگونگی اجرای آن را زیر سوال برد. به‌خصوص اینکه امکان دستبردهای سیاسی از اینگونه تجمعات از یک جانب و احتمال اخلال آن با اقدامهای هراس‌افکنی از جانب دیگر، شرایط اعتراضهای مشابه به «جنبش رستاخیز برای تغییر» را مورد تهدید قرار داده و نهادها و افراد زیادی کمین کرده‌اند تا چگونه بتوان از چنین ظرفیتهایی استفاده کرد و به اهداف سیاسی خویش دست یافت.

با این حال،‌گسترش خیمههای تحصن و ارائه خواستههای آنان نگرانیهای عمومی از پیامدهای احتمالی این تحصن را را در پی داشت. اینکه ممکن است با اندک بی‌احتیاطی دولت و نهادهای امنیتی، بار دیگر آتش زیر خاکستر موجود از دیگدان قومی شعلهور شده و به نحوی آتشهای جانسوز دیگری را رقم بزند.

پادرمیانیهای انجام شده از جانب نمایندگان مجلس و برخی از نهادهای مدنی و مردمی دیگر بیشتر به این معنا است تا به نحوی غائله را خوابانده و خواستههای مشروع تحصن‌کنندگان برآورده شوند. از جانب دیگر، تعدیل این خواستهها از محدوده و محورهایی که ممکن است باعث اختلال در نظم عمومی گردد، اولویتی است که باید افراد تحصن‌کننده مد نظر داشته باشند. چنان که استعفای اشخاص اول مملکتی مسئلهای بود که در روزهای اول تحصن روی آن تأکید شد، ولی با گذشت چند روزی از ارائه و درخواست آن صرف نظر شد.

با این وصف، همانگونه که در طرح مجلس نمایندگان مورد تأکید قرار گرفته است، فرجام تحصن کنونی که با پسوند رستاخیز برای تغییر صورت گرفته است، باید به نحوی باشد که تغییرهای مثبتی را در پی داشته باشد نه اینکه به نحوی موجب دگرگونی و یا هم تحول نظمافگن و یا هم نظام‌برانداز گردد.

این همان چیزی است که با فلسفهی اصلی اعتراض نیز سازگاری و همخوانی دارد. زیرا آزادی اجتماعات و تظاهرات یکی از مظاهر دموکراسی است که مردم می‌توانند با مشارکت عملی و حضورمستقیم در صحنه حرف خود را بدون واسطه به گوش زمامداران برسانند. این اقدام بدان دلیل است که گاهی ممکن است درتحقق حقوق و آزادیهای عمومی افراد جامعه اخلال یا کاستی ایجاد شود و مردم را در تنگنا قراردهد وهمدلی واجتماعی بودن افراد قدرت ابتکار یک ائتلاف همگانی در جهت دفاع از منافع و تحقق خواستههای شان با توسل به قدرت اجتماعی به آن‌ها میدهد تا هیئت حاکمه و افکار عمومی را متوجه خواستههای خویش سازند.

بنابراین،‌مشارکت و منافع دو عنصر عمده در هرگونه اعتراض است که مسلما با پسوند عمومی و اهداف خیرخواهانه درهم آمیخته است. بنابراین انتظار میرود تا تغییر به وجود آمده در پی آنچه رستاخیز خوانده میشود،‌منافع ملی و مصالح عمومی را در بر داشته و پیامدهای مثبت و موثری را در صحنهی اجتماعی و ساختارهای دولتی به عمل بیاورد. در غیر این صورت، از سویی اقدامات سختگیرانهی دولت در صورت اعتراضات آتی را در پی آورده و از جانبی هم افراد معترض را در برابر دولت تحریک نموده و امکان پیامدهای ناگوارتری از آن قابل تصور خواهد بود.

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

سرمقاله

قرار است به زودی کاخ سفید راهبر جدید مبارزه با هراس‌افکنی در افغانستان را اعلان کند. شواهد نشان می‌دهند که محور اصلی این راهبرد افزایش نیرو و فرستادن سربازان بیشتر به افغانستان است. پرسشی که هم اکنون وجود دارد این است که آیا این راهبرد تاثیر قابل انتظاری برای از بین بردن فعالیت هراس‌افکنان در افغانستان دارد؟ گذشته نشان داده است که چنین راهبردی به تنهایی نمی‌تواند کارآیی لازم را ...

ادامه مطلب

بخش پشتو

کابل بيا په وینه لوبی کوی. کابليان خپل روژه ماتی د خپلی ورونو، دوستانو، پلارونو، ميندو او خويندو له وينو څخه وکړ.دا لوی غم او انسانی فاجعه ټولو متضررو کورنيو ته تسليت وايم او دا حيوانی کړنی په کلکه غندم. دولت د طالبانو د دی غير انسانی کړنی په هکله هيڅ کوم مشخص موقف نه درلوده او دوی طبق معمول فقط دا واقعه هم په شديد الفاظ محکوم کړل. حکومت بايد د دی فاجعی په اساس ځينی مهمی امنيتی کسان له ...

ادامه مطلب
mod_vvisit_counterامروز2831
mod_vvisit_counterدیروز4163
mod_vvisit_counterاین هفته2831
mod_vvisit_counterاین ماه102269
mod_vvisit_counterمجموع2266031

Visitors Counter

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای هفته نامه اقتدار ملی محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.
ديزاين و اجرای وب سايت توسط ممتاز هاست