هفته نامه اقتدار ملی

تازه ها: .

سناریوی ترامپ برای افغانستان؟

يكشنبه, ٢٨ جوزا ١٣٩٦       محمد قره باغی

از زمان روی کار آمدن دونالدترامپ، رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده امریکا، سخن از استراتژی جدید کاخ سفید برسر زبانهای مقامات سیاسی و امنیتی این کشور است.

طرح اقدامات عملی اما تاکنون بیشتر با رویکرد نظامی اجرایی شده و افزایش نیروی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)‌یکی از رویکردهای عملی کاخ سفید در افغانستان بوده است. این اقدام نیز درحالی انجام شده که بسیاری از اعضای این اتحادیه با افزایش نیرو موافق نبوده و آن را به نحوی هیزم انداختن به آتش جنگ افغانستان دانسته‌اند. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز در سفر غیر منتظره‌اش به کابل،‌پرهیز از جنگ و روی آوردن به مذاکره را راه حل اصلی معضل جاری در افغانستان دانست. alt

این اظهارت و ذهنیتهای جاری از همکاران ایالات متحده امریکا و نهادهای جهانی نشان میدهند که تاکتیک نظامی در افغانستان پاسخ نداده و به نحوی یک رویکرد کهنه است که تاکنون نتیجهی روشنی در پی نداشته است. به همین دلیل نیز جیمز ماتیس، وزیردفاع ایالات متحده امریکا در نشست با اعضای کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا اعتراف کرد که امریکا پیروز جنگ افغانستان نبوده است.این درحالی است که یک و نیم دهه حضور نظامی امریکا و همپیمانان آن در کشور،‌نه تنها گره کور امنیتی کشور را باز نکرد، بل اکنون افغانستان با دسیسه‎‎های خطرناکتری مواجه است و آن ظهور و فعالیت گروههای بیشتر و خلق چالشهای امنیتی بیشتر بوده است.

در گذشته نیز ورق بازی امریکا،‌همان عناصری بوده‌اند که هم در صحنهی صلح صادق نبوده و هم در میدان جنگ؛‌گروههایی که در صحنههای جنگ از غیرنظامیان منحیث سپر دفاع انسانی استفاده و اعتراضات مردمی را در پی داشت و در عرصهی صلح نیز دارای موضع مشخص و روشنی نبودند.

بد نیست مرور کوتاهی به سیاست سلف ترامپ داشته باشیم تا رویکرد جانشین اوباما را نیز به صورت بهتری مرور کرده و در خصوص هرگونه تغییرات استراتژیک در معرض قضاوت قرار دهیم. اوباما نتوانست به وعده‌های خود عمل کند و با حضور 9 هزار و 800 سرباز امریکایی در افغانستان قدرت را ترک کرد. به همین دلیل رئیس‌جمهور سابق امریکا از سال 2009 راهبردی مبتنی بر آموزش نیروهای داخلی افغانستان در پیش گرفت تا این نیروها به درگیریهای مستقیم با طالبان وارد شوند و همزمان در به روی مذاکرات سیاسی با این گروه را باز کرد. اوباما با اتخاذ راهبردی دوگانه‌ی کشتار سرکرده‌های طالبان از طریق هواپیماهای بدون سرنوشین را در پیش گرفت بدون اینکه ارتش امریکا نقشی جز ماموریت مستشاری ایفا کند. رئیس‌جمهور سابق امریکا در عین حال از تعامل با طالبان یعنی با کسانی که آن‌ها را غیرمتعهد به ایدئولوژی این گروه میدانست اجتناب نکرد.

در سال 2013 امریکا به طالبان اجازه داد سفارتی در تبعید را در دوحه، پایتخت قطر تاسیس کند و پرچم خود را برافراشته و از دیگر امتیازهای دیپلوماتیک برخوردار باشند که با مخالفت شدید دولت کابل از آن صرف نظر کرد. امریکا در سال 2014 هم پنج تن از سرکرده‌های طالبان را از زندان گوانتانامو را آزاد کرد. با همهی اینها طالبان آن موفقیت مطلوب امریکا را که همان معاملهی صلح بود تا قبل از پایان دوره ریاست‌جمهوری اوباما به وی نداد، بل در خروج از باتلاق افغانستان موفق نبوده و نتوانست حتی یکی از وعدههای خود را عملی کند.

با این وصف، باید به دقت تمام ناظر به سناریویی باشیم که قرار است آقای ترامپ برای آینده افغانستان نوشته و اجرایی کند. آنچه در حال حاضر اعلام شده،‌رویکرد منطقهای است؛‌اما تقاضای افزایش بودجه دفاعی نشان میدهد ماهیت این راهبرد جدید نیز نظامی باشد.

آنچه از شواهد موجود و تجربههای پیشین اما به دست میآید این است که اگر رویکرد منطقهای آقای ترامپ با سرکوب هراس‌افکنان در بسترهای اصلی و خشکانیدن منابع مهم این گروهها در خارج از افغانستان اقدام نگردد، هرگونه جنگ و جدل در صحنهی افغانستان بی‌ثمر خواهد بود.

از سوییهم در عرصهی صلح نیز لازم است تا از کشورهای همسو با افغانستان و آن‌هاییکه در جریان سالیان گذشته با ذهنیت مثبت و صلح‌آمیز افغانستان را همراهی کرده‌اند،‌کمک گرفته و راهی را برای آشتی ملی و مذاکرات سیاسی به صورت شفاف و روشن آن باز کرد.

اما در این میان، ظهور و بروز گروههای تازهای چون داعش که نه صلح‌پذیرند و نه هم در استراتژی کاخ سفید و کابل،‌صلح با آن قابل تعریف و تصور است،‌بهتر آن است تا سیاست سرکوب راستی و مقابله واقعی در پیش گرفته شود.

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

سرمقاله

قرار است به زودی کاخ سفید راهبر جدید مبارزه با هراس‌افکنی در افغانستان را اعلان کند. شواهد نشان می‌دهند که محور اصلی این راهبرد افزایش نیرو و فرستادن سربازان بیشتر به افغانستان است. پرسشی که هم اکنون وجود دارد این است که آیا این راهبرد تاثیر قابل انتظاری برای از بین بردن فعالیت هراس‌افکنان در افغانستان دارد؟ گذشته نشان داده است که چنین راهبردی به تنهایی نمی‌تواند کارآیی لازم را ...

ادامه مطلب

بخش پشتو

کابل بيا په وینه لوبی کوی. کابليان خپل روژه ماتی د خپلی ورونو، دوستانو، پلارونو، ميندو او خويندو له وينو څخه وکړ.دا لوی غم او انسانی فاجعه ټولو متضررو کورنيو ته تسليت وايم او دا حيوانی کړنی په کلکه غندم. دولت د طالبانو د دی غير انسانی کړنی په هکله هيڅ کوم مشخص موقف نه درلوده او دوی طبق معمول فقط دا واقعه هم په شديد الفاظ محکوم کړل. حکومت بايد د دی فاجعی په اساس ځينی مهمی امنيتی کسان له ...

ادامه مطلب
mod_vvisit_counterامروز2830
mod_vvisit_counterدیروز4163
mod_vvisit_counterاین هفته2830
mod_vvisit_counterاین ماه102268
mod_vvisit_counterمجموع2266030

Visitors Counter

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای هفته نامه اقتدار ملی محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.
ديزاين و اجرای وب سايت توسط ممتاز هاست