هفته نامه اقتدار ملی

تازه ها: .

بسم الله الرحمن الرحیم

پنجشنبه, ٠١ سرطان ١٣٩٦       سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

و شاورهم فی الامر

 

جلالتمآب رئیس صاحب جمهور جمهوری اسلامی افغانستان!

 

خرسندیم ازینکه فرصت فراهم گردید تا احزاب سیاسی در این مرحله تاریخی دیدگاه ها و نظریات خویش را راجع به مشکلات و تحولات کشور با شما در میان بگذارند.

امیدواریم جلالتمآب شما به نظریات و دیدگاه های احزاب سیاسی اهمیت قایل شده و روند مشوره دهی احزاب سیاسی با جناب شما ادا مه یابد.

 

جلالتمآب محترم رئیس صاحب جمهور!

روئسا و نمایندگان احزاب سیاسی که هم اکنون در این جلسه حضور دارند، پیش ازین در جلسه فوق العاده مشورتی روی مسائل مهم و مبرم ملی صحبت کرده و موارد ذیل را به عنوان خواست ها و نظریات احزاب حاضر در جلسه به جناب شما ارائه میکند. امیدواریم که مورد عنایت جلالتمآب شما قرار گرفته و مراحل اجرایی آن به صورت جدی پیگیری گردد.

 

  1. عدم مشارکت احزاب سیاسی در ساختار قدرت و ایجاد فاصله مردم با حکومت

حضور احزاب سیاسی در جامعه مبتنی بر دیموکراسی و اداره کشور یک اصل انکار ناپذیر است، حکومت وحدت ملی در انحصار چند حزب سیاسی قرار گرفته است. در حاشیه قرار دادن سایر احزاب سیاسی منجر به فاصله میان دولت و مردم و زمینه ساز سایر چالشها گردیده است.

 

  1. چالش های امنیتی:

چنانچه میدانید ناامنی یکی از اساسی ترین معضلات کشور به حساب میآید، احزاب سیاسی موجود یکی از دلایل اصلی چالشهای عملیاتی در پیوند به ضعف و ناکارآمدی نهادهای امنیتی را سیاسی بودن نهادهای امنیتی میداند، لذا پیشنهاد ما این است که بر هر نحو ممکن نهادهای امنیتی مطابق قانون اساسی کشور غیر سیاسی شود و نیز انتصاب مسئولین امنیتی براساس لیاقت، شایستگی، ایمانداری و بدون هرگونه تقسیم و انگیزه های سیاسی، قومی و لسانی صورت گیرد.

 

  1. چالش های اقتصادی:

وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم بسیار نگران کننده است. فقر، بیکاری بیداد میکند و بسیاری از شهروندان ما از دسترسی به حداقل امکانات زندگی محروم میباشند. نیاز است در رابطه با کاریابی و اشتغال در داخل و خارج از کشور تلاش های جدی صورت گیرد. بخصوص توجه به امضای تفاهمنامه های اعزام کارگر به کشور های خلیج.

 

  1. تنش و اختلافات قومی:

تنش و اختلافات قومی در کشور موجب نگرانی بسیار گردیده است. ما از جناب شما تقاضاء داریم که به این امر مهم و حیاتی که میتواند زیربنای وحدت و همبستگی ملت افغانستان را متزلزل سازد بصورت جدی رسیدگی نماید.

 

  1. مبارزه با فساد

یکی از شعارهای حکومت وحدت ملی و خواسته های اساسی ملت افغانستان و جامعه بین المللی مبارزه با فساد بوده است اما متاسفانه فساد در ابعاد و پیمانه های گسترده اداری، سیاسی و اخلاقی وجود دارد، خواست ما این است که در این خصوص اقدامات جدی و قانع کننده صورت گیرد.

 

  1. حل اختلافات میان سران حکومت:

عدم هماهنگی میان سران حکومت وحدت ملی سبب شده است که کارهای اداری به بن بست مواجه شده و سبب سرپرست ماندن تعدادی از وزرات خانه ها و سایر ادارات دولتی گردیده است ما از جناب شما میخواهیم که برای حل این معضل توجه شایسته و جدی صورت گیرد.

  1. اصلاحات اداری:

تغییر کدری در ادارات حکومت به گونه صورت گیرد که امکان هرنوع سوء استفاده از موقعیت از بین رفته و این تغییرات از سطوح ولسوالی ها تا وزارتخانه ها ضروری به نظر می آید مثلاً مسئولین اجرائی و امنیتی محل از خود آن منطقه انتخاب نگردند.

 

  1. برگزاری انتخاباب:

یکی از ارکان مهم دیموکراسی انتخابات میباشد. برگزاری به موقع و شفاف انتخابات کمک می نماید تا نهادهای اجرائی و اداری کشور کارایی لازم را از طریق مشروعیت انتخابات به دست آورده و اعتماد مردم را به دولت تحکیم بخشد. لذا انتظار میرود که حکومت در خصوص این امر حیاتی و سرنوشت ساز هرچه سریعتر اقدام نموده و زمینه برگزاری انتخابات شفاف و سالم را فراهم نماید.

در پایان از جلالتمآب شما مصرانه تقاضامندیم که مطابق به وعده های خود به مردم و احزاب سیاسی اهتمام فرموده و موجب کاهش عدم اعتماد مردم به نظام و دولت شوید. اطمینان داشته باشید که احزاب سیاسی از اصلاحات شما در مطابقت با قانون حمایت قاطع می نمایند.

 

من الله توفیق

24 جوزای 1396 کابل

جمعی از احزاب سیاسی افغانستان

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

سرمقاله

قرار است به زودی کاخ سفید راهبر جدید مبارزه با هراس‌افکنی در افغانستان را اعلان کند. شواهد نشان می‌دهند که محور اصلی این راهبرد افزایش نیرو و فرستادن سربازان بیشتر به افغانستان است. پرسشی که هم اکنون وجود دارد این است که آیا این راهبرد تاثیر قابل انتظاری برای از بین بردن فعالیت هراس‌افکنان در افغانستان دارد؟ گذشته نشان داده است که چنین راهبردی به تنهایی نمی‌تواند کارآیی لازم را ...

ادامه مطلب

بخش پشتو

کابل بيا په وینه لوبی کوی. کابليان خپل روژه ماتی د خپلی ورونو، دوستانو، پلارونو، ميندو او خويندو له وينو څخه وکړ.دا لوی غم او انسانی فاجعه ټولو متضررو کورنيو ته تسليت وايم او دا حيوانی کړنی په کلکه غندم. دولت د طالبانو د دی غير انسانی کړنی په هکله هيڅ کوم مشخص موقف نه درلوده او دوی طبق معمول فقط دا واقعه هم په شديد الفاظ محکوم کړل. حکومت بايد د دی فاجعی په اساس ځينی مهمی امنيتی کسان له ...

ادامه مطلب
mod_vvisit_counterامروز2852
mod_vvisit_counterدیروز4163
mod_vvisit_counterاین هفته2852
mod_vvisit_counterاین ماه102290
mod_vvisit_counterمجموع2266052

Visitors Counter

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای هفته نامه اقتدار ملی محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.
ديزاين و اجرای وب سايت توسط ممتاز هاست