هفته نامه اقتدار ملی

تازه ها: .

همکاری تاجکستان در بخش‌های ترانزیت و انرژی

شنبه, ٢٧ جوزا ١٣٩٦       سایت

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور کشور، هفته گذشته در شهر آستانه پایتخت قزاقستان با امام علی رحمان، رئیس‌جمهور تاجکستان دیدار کرد.

سران دوکشور در رابطه به تقویت و گسترش روابط دوجانبه و منطقه به‌ویژه همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، امنیتی، مبارزه با هراس‌افکنی و کنترول سرحدات بحث و تبادل نظر کردندalt.

رئیس‌جمهور تاجیکستان از برگزاری کنفرانس «پروسه کابل» تحت رهبری دولت افغانستان حمایت کرد و آن ‌را آغازی برای تقویت همکاری‌های منطقه‌ای و صلح دانست و تأکید ورزید که افغانستان باثبات به نفع همه کشورهای منطقه است.

رئیس‌جمهور تاجکستان گفت که ما آماده هستیم تا درعرصه‌های ترانزیتی به‌ویژه خط آهن قرغزستان- تاجکستان الی شیرخان بندر و همچنان خط آهن چین و ایران همکاری نماییم.

در همین حال محمد اشرف غنی نقش تاجکستان را در همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی منطقه مهم خوانده گفت که افغانستان آمادگی‌های لازم برای تطبیق پروژه‌های بزرگ به‌خصوص پروژه کاسا یکهزار را دارد و کشورهای شامل این پروژه نیز کار را در این بخش آغاز نموده‌اند.

وی گفت که با عملی شدن پروژه کاسا یکهزار و سایر پروژه‌ها، همگرایی بیشتر میان افغانستان و کشورهای مسیر این پروژه‌ها شکل می‌گیرد و ما علاقمند اجرایی شدن پروژه‌های بیشتر هستیم. او همچنان افزود:«ما خواهان وارد نمودن بیشتر انرژی برق به قیمت مناسب از تاجکستان به افغانستان هستیم

رئیس‌جمهور تاجکستان هم گفت که کشورش افغانستان را در همه عرصه‌ها به‌ویژه در بخش انرژی همکاری می‌کند و تاجکستان ظرفیت مناسب برای تولید سمنت را نیز دارد و دراین زمینه آماده است با افغانستان همکاری کند.

رئیس‌جمهور تاجکستان خاطرنشان کرد که کشورش علاقمند است تا بیست و پنجمین سال روابط دوستی افغانستان و تاجکستان را در کابل تجلیل نماید و به همین منظور وزیر خارجه آن کشور به افغانستان سفر خواهد کرد.

روسای جمهور افغانستان و تاجکستان همچنین بر تقویت و تحکیم مناسبات اقتصادی و تجارتی میان دو کشور تأکید کردند.

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

سرمقاله

قرار است به زودی کاخ سفید راهبر جدید مبارزه با هراس‌افکنی در افغانستان را اعلان کند. شواهد نشان می‌دهند که محور اصلی این راهبرد افزایش نیرو و فرستادن سربازان بیشتر به افغانستان است. پرسشی که هم اکنون وجود دارد این است که آیا این راهبرد تاثیر قابل انتظاری برای از بین بردن فعالیت هراس‌افکنان در افغانستان دارد؟ گذشته نشان داده است که چنین راهبردی به تنهایی نمی‌تواند کارآیی لازم را ...

ادامه مطلب

بخش پشتو

کابل بيا په وینه لوبی کوی. کابليان خپل روژه ماتی د خپلی ورونو، دوستانو، پلارونو، ميندو او خويندو له وينو څخه وکړ.دا لوی غم او انسانی فاجعه ټولو متضررو کورنيو ته تسليت وايم او دا حيوانی کړنی په کلکه غندم. دولت د طالبانو د دی غير انسانی کړنی په هکله هيڅ کوم مشخص موقف نه درلوده او دوی طبق معمول فقط دا واقعه هم په شديد الفاظ محکوم کړل. حکومت بايد د دی فاجعی په اساس ځينی مهمی امنيتی کسان له ...

ادامه مطلب
mod_vvisit_counterامروز2873
mod_vvisit_counterدیروز4163
mod_vvisit_counterاین هفته2873
mod_vvisit_counterاین ماه102311
mod_vvisit_counterمجموع2266073

Visitors Counter

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای هفته نامه اقتدار ملی محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.
ديزاين و اجرای وب سايت توسط ممتاز هاست