اظهارات ضدونقیض در مورد کشته شدن غیرنظامیان در عملیات ارتش در هلمند

یک نماینده هلمند در مجلس سنای افغانستان گفته است که در نتیجه عملیات نیروهای ویژه ارتش در ولسوالی/شهرستان سنگین این ولایت دست‌کم ۲۰ غیرنظامی کشته شده‌اند.

اما مقامات محلی در ولایت قندهار که همجوار هلمند است، می‌گویند بامداد امروز، شنبه در نتیجه عملیات نیروهای ویژه افغان ۲۵ جنگجوی مخالف دولت افغانستان کشته و ۱۰ جنگجوی دیگر نیز زنده دستگیر شده‌اند.

هاشم الکوزی، نماینده هلمند در مجلس سنا و از اهالی سنگین می‌گوید در این عملیات که در روستای ساروان ولسوالی سنگین انجام شده، دو منزل مسکونی غیرنظامیان هدف قرار گرفته است.

دفتر مطبوعاتی والی قندهار می‌گوید عملیات نیروهای ویژه افغان براساس اطلاعات استخباراتی انجام شده که در جریان آن مرکز سوق و اداره گروه طالبان و ۴ خانه دیگر تخریب شده‌ است.

مقامات محلی هلمند از جزییات این عملیات ابراز بی‌خبری کرده‌اند.

از سوی دیگر گروه طالبان مدعی ‌است که در جریان عملیات مشترک نیروهای خارجی و افغان ۱۱ غیرنظامی کشته و ۱۵ زن و کودک زخمی شده‌اند.

هنوز هیج منبع مستقلی جزییات این واقعه را تایید نکرده است ولی اگر کشته شدن غیرنظامیان در این رویداد تایید شود، این سومین بار در یک ماه گذشته خواهد بود که غیرنظامیان در نتیجه عملیات هوایی جانشان را در سنگین از دست می‌دهند.

در همین حال مقامات قندهار اعلام کرده‌اند که در ولسوالی ارغستان قندهار ۲۵ جنگجوی طالبان را کشته‌اند.

تادین خان، فرمانده پلیس قندهار می‌گوید که این عملیات به صورت مشترک از سوی نیروهای خارجی و افغان با هدف باز کردن مسیر ولسوالی‌های ارغستان و معروف این ولایت صورت گرفت.

گروه طالبان این موضوع را رد کرده‌ است.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده