بزرگترین نمایشگاه تولیدات صنعتی در هرات

به تاريخ 20 حمل، نمایشگاه صنایع هرات از سوی وزارت تجارت گشایش یافت. در مراسم راه اندازي این نمایشگاه، انورالحق احدی، وزیر تجارت، دوکتورداوودشاه صبا، والی هرات، رفیع الله افتخاری، رییس آیسا، خان جان الکوزایی، معاون اول اتاق‌های تجارت، شماری از نماینده گان مردم هرات در شورای ملی و شورای ولایتی، صنعتگران و بازرگانان اشتراک داشتند.وزیرتجارت گفت که کار فازچهارم شهرک صنعتی هرات از سوی وزارت زراعت تمام شده و به زودی برای بازرگانان توزیع خواهدشد. وی از بازرگانان خواست باید از این شهرک برای مقاصد صنعتی استفاده نموده و به مدت دوسال در آن سرمایه‌گذاری نمایند. وی گفت که این وزارت تلاش دارد تا تعرفه‌های گمرکی را از چهار درصد به یک درصد برساند. وزیر تجارت گفت که پس از سال 2014نگران وضعیت صنعت نیست زیرا در چند سال گذشته صنعت افغانستان از 14در صد به 22 درصد رسیده است:« تلاش داریم تا صنعت افغانستان به 30درصد افزایش یابد.»

والی هرات بازگشایی این نمایشگاه را مثبت ارزیابی کرد و گفت که این نمایشگاه پس از برگزاری نمایشگاه شهر کابل برگزار شده بود در هرات برگذار می‌شود. وی گفت که هرات از دو سال بدینسو یگانه ولایتی است که طرح اقتصادی اش را تا 15سال آینده در بخش‌های انکشاف زراعت، صنایع و استخراج معادن برنامه‌ریزی کرده است و در آینده نزدیک شهرک صنعتی قالین‌بافی در هرات ایجاد خواهد شد. صبا افزود که سال گذشته یک صد میلیون دالر در شهرک صنعتی هرات سرمایه‌گذاری شده بود اما به دلیل کمبود انرژی کارخانه‌ها فعال نشده است. به گفته وی بازرگانان هرات حاضر اند تا از سرمایه خودشان یک خط لوله گاز را در صورت همکاری دولت مرکزی از کشور ترکمنستان به این شهرک بیاورند که به این کار، کشور ترکمنسان نیز علاقمندی نشان داده است.منورشاه بهادری، نماینده مردم در مجلس نمایندگان هم گفت وعده‌هایی که دولت و وزارت‌های مالیه، تجارت و زراعت برای بازرگانان داده اند تا اکنون اصلاَ عملی نشده اند و اکنون نیز بازرگانان با نبود امنیت، برق و زمین رویارو اند. وی از دولت انتقاد کرده و گفت که دولت افغانستان در طول ده سال پالیسی‌هایی را که نتوانسته تحقق بخشد می‌خواهد در مدت 8ماه عملی سازد و پس از سال 2014 افغانستان با رکود اقتصادی و کم شدن فرصت‌های شغلی مواجه می‌شود.

خان جان الکوزایی گفت:« مدت یک ماه می‌شود که سردارمصطفی به خاطر آن که محیط زیست خراب نشود صادرات پسته، بادام و انگور را از کشور بند نموده است که این باعث فرار بازرگانان از کشور می‌شود و اگر رییس‌جمهور به موضوع رسیدگی نکند مشکلات بازرگانان افزایش می‌یابد.»

در این نمایشگاه که در تالار مولانا جلال‌الدین محمد بلخی برگزار شد 90 غرفه از محصولات صنایع هرات به مدت سه روز به نمایش گذاشته شد.

در عین حال شماری از نمایندگان مردم در پارلمان کشور می‌گویند که دولت در جهت حمایت از تولیدات داخلی تاکنون کارهای اساسی انجام نداده است.

عدم حمایت دولت، ورود کالاهای مشابه، نبود امنیت مناسب و همچنین نبود برق از چالش‌های عمده فراروی صنعتکاران عنوان می‌شود. در همین حال مقام‌ها تاکید می‌کنند که این مشکلات به زودی برطرف خواهد شد.

انوارالحق احدی؛ وزیر تجارت و صنایع در مراسم برگزاری این نمایشگاه صنعتی در هرات گفت که هرات دارای فضایی مناسب برای سرمایه‌گذاری می‌باشد. وی افزود که دولت برنامه‌هایی را برای حمایت از سرمایه‌گذاران در کشور دارد و قرار است که مبلغ ۸ میلیون دالر امریکایی برای افغانستان کمک شود که ۴ میلیون دالر آن جهت رشد اقتصادی کشور اختصاص داده خواهد شد.احدی همچنین برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی را مؤثر دانسته گفت که برگزاری این نمایشگاه‌ها سبب آشنایی مردم با محصولات و تولیدات داخلی کشور شده، وضعیت بازاریابی و فروش محصولات، بهبود و افزایش خواهد یافت و از این طریق مشکلات فراروی صنایع افغانستان برطرف می‌شود.

وزیر تجارت و صنایع تصریح کرد که دولت حاضر است؛ تا با صنعتکاران کشور همکاری کند؛ تا آنان در بخش‌های تعرفه، پارک‌های صنعتی و تربیت کارگران مسلکی خودکفا باشند و دیگر تسهیلات و ضروریات تجارتی نظیر دسترسی به بازارهای مطرح را برای آنان فراهم خواهد کرد.

داود صبا ؛ والی هرات در این مراسم با اشاره به اهمیت حمایت از سرمایه‌داران کشور گفت که نبود بازار مناسب از عمده‌ترین مشکلات فراروی صنعتکاران و تولیدکنندگان در هرات می‌باشد که انتظار می‌رود در زودترین فرصت راهِ حل مناسبی برای این اصل مهم سنجیده شود. وی همچنین از نبود انرژی برق در شهرک صنعتی هرات یادآوری کرده گفت که نبود برق کافی و معیاری از جمله مشکلات فراروی صنعتکاران و کارخانه‌داران است که باید در شهرک صنعتی هرات این مشکلات برطرف و سرمایه‌گذاری بیشتری صورت گیرد.

والی هرات بسته شدن شماری از کارخانه‌های صنعتی در هرات را وابسته بودن صنایع افغانستان به مواد خام کشورهای بیرونی دانسته گفت که باید در بخش تولید مواد خام زراعتی در کشور بخصوص در هرات توجه بیشتری صورت گیرد؛ تا از این طریق صنعتکاران و تولیدکنندگان بتوانند در سطح جهانی رقابت کنند.

در مراسم گشایش این نمایشگاه صنعتی، شماری از نمایندگان مردم در پارلمان ادعا کردند که برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی نمی‌تواند مشکلات اساسی صنعتکاران هرات را برطرف سازد. به گفته این نمایندگان، دولت باید حمایت بیشتری از سرمایه‌گذاران داخلی داشته باشد و شعارهای خود را جامه عمل بپوشاند.

از سوی دیگر شماری از شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه گفتند که برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی موجب معرفی تولیدات داخلی به مردم و آشنایی شهروندان با تولیدات داخلی کشور می گردد.

لازم به ذکر است که چندی قبل رییس اتحادیه صنعتکاران هرات از رکود برخی شرکت‌های تولیدی این ولایت ابراز نگرانی کرده و از رکود ۸۰ درصدی شهرک صنعتی هرات سخن گفته بود. گفتنی است که طی سال جدید خورشیدی این بزرگترین نمایشگاه تولیدات داخلی است که در هرات از سوی اداره حمایت از سرمایه‌گذاری افغانستان برگزار گردیده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده