بغلان قتلگاه زنان

آن طوری که گزارش‏‌ها می‏رساند، ولایت بغلان به مرکز خشونت علیه زنان در کشور مبدل شده و در جریان یک ماه نزدیک به 8 زن در این ولایت به اشکال مختلف به قتل رسیده اند.

کشته شدن زنان از سوی افراد مسلح ناشناس،‌اختطاف و تجاوزات جنسی بر این قشر در ولایت بغلان به کابوسی مبدل شده که دختران و زنان حتا در منازل خودشان مصئونیت نداشته و افراد مسلح به خانه‏ها ریخته و دختران را با خود می‏برند.

قضیه تکان دهنده اختطاف دو دختر 12 و 18 ساله و کشته شدن دختر 18 ساله و بی‏‌سرنوشتی دختر خردسال دیگر از موضوع‏‌هایی بوده است که نیروهای امنیتی افغان قادر به حل آن نبوده است.

شهرستان نهرین ازجمله شهرستان‏‌های ولایت بغلان چندی پیش برای دختران مبدل به یک کابوس شده بود؛ دختران جوان دراین منطقه ازسوی افراد مسلح ناشناس ربوده و به قتل می‏رسیدند.

حال در دیگر شهرستان‏‌های این ولایت نیز اختطاف و قتل دختران جوان و حتا خردسال ازسوی افراد مسلح ناشناس که دربرخی مواقع نیروی پولیسی به نام “پولیس محلی” می‏‌باشد؛‌به وقوع می‏‏پیوندد.

‌این گروه‏‌های مسلح حتا به محافل عروسی وارد شده و دختران جوان را با خود می‏‌برند؛‌اما نقطه قابل توجه‌ی که دراین موضوع وجود دارد این است که پیدا کردن این دختران برای نیروهای امنیتی بسیار دشوار بوده،‌زیرا دختران به شهرستان‏‌ها و قریه‏‌جات دشوارگذر انتقال می‏‌یافتند که تشخیص موقعیت آن‏ها با مشکلات فراوانی همراه می‏باشد.

ناجیه ایماق، یکی از نمایندگان مردم بغلان در مجلس،‌براین نظر است که وخیم شدن وضع امنیتی در این ولایت و مسلط شدن طالبان مسلح در آن موجب شده تا این گونه قضایا افزایش یافته و مورد رسیدگی قرارنگیرند.

وی می‏گوید:« دراین قضایا زورمندان مسلح دست داشته و حتا وکلایی که حق وارد کردن سلاح به شورا را ندارند؛ دراین ولایت دستان اشخاصی دخیل می باشد که سلاح دارند.»

خانم ایماق از افزایش این واقعات ابرازنگرانی کرده و می‏گوید:‌هر چند که در گذشته این واقعات وجود داشته و زنان یک قشر آسیب‏‌پذیر بوده اند؛‌امروز هم که وضع امنیتی رو به وخامت دارد،‌زنان با خشونت‏‌های زیادی مواجه می‏گردند.

بانو خدیجه یقین، رئیس امورزنان این ولایت هم می‏گوید، زمانی که این گونه واقعات به وقوع می‏‌پبوندند،‌خانواده‏‌ها آن را کتمان کرده و می‏خواهند که خودشان این قضایا را حل نمایند،‌اما دیده شد که در یکی ازاین رویدادها، یک دختر جوان کشته شده و دختر خردسال دیگر در بند ربایندگان باقی ماند.

وی گفت:‌افرادی که دو دختر کاکا را ربوده بودند،‌پولیس محلی مربوط به نظم عامه بودند که این گروه تحت کنترول دولت نمی‏‌باشد و این افراد مسلح ازسوی نیروهای امنیتی بازداشت نشده اند.

به گفته وی، نیروهای امنیتی بعد از آگاهی از این قضایا تلاش‏‌های زیادی را برای دستگیری آن‏ها انجام می‏دهند،‌اما این تلاش‏ها جواب نمی‏دهد.

این درحالی است که مقام‏‌های محلی در بغلان گفته بودند که فعالیت ده‏‌ها گروه مسلح غیرمسئول دراین ساحات باعث رخدادهایی چون تجاوز،‌قتل و سرقت‏‌های مسلحانه شده است.

قابل ذکر است که یک خانم 32 ساله و 25 ساله هفته گذشته از سوی افراد مسلح ناشناس کشته شدند و مشخص نیست که چرا این زنان از سوی این افراد به قتل رسیدند.

در همین حال در روزهای اخیر،‌سه عضو یک خانواده درقریه خواجه‏‌های شهرستان بغلان مرکزی از سوی خانواده نامزد دخترشان به قتل رسیدند.این رویداد زمانی به وقوع پیوست که نامزد دختر برای دیدنش به خانه آن‏ها می‏آید و با ممانعت برادر این دختر مواجه می‏‌گردد،‌بعد از ممانعت وی،‌برادر با مراجعه به خانه این دختر،‌نامزد برادرش(دختر جوان) را به همراه برادر و یک طفل 1 ماهه را به قتل می‏رساند.

گفتنی است که از یک ماه به این سو،‌نزدیک به ده خانم کشته شده، سه قضیه خودکشی و دو رویداد اختطاف در ولایت بغلان صورت گرفته و هر روز این اتفاقات رنگ تازه‏ای به خود می‏گیرد.

در همین حال در یک رویداد دیگر در ولایت کندوز،‌یک خانم 24 ساله از سوی شوهرش به قتل رسید.

رخشانه 24 ساله با ضربات چاقو ازسوی شوهرش به دلیل مشکلات خانوادگی در قریه یتیم شهرستان چهاردره قندوزبه قتل رسید.

این درحالی است که خشونت علیه زنان روز به روز چهره جدیدتری به خود می‏‌گیرد و تا هنوز هیچ گونه رسیدگی جدی به آن صورت نگرفته است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده