بیم‌ و امیدهای‌توافقنامه چابهار

رئیس جمهورغنی در ادامه صحبت هایش به تروریسم در منطقه اشاره کرده و تصریح نمود که بعضی از کشورهای منطقه تروریسم صادر می کنند؛ اما صادرات سه کشور افغانستان، ایران و هند «امید، باورمندی و همکاری» است. وی افزود که تمام منطقه می تواند در چابهار سهیم باشند و به همین منظور از کشورهای آسیای مرکزی، اروپا، چین و روسیه دعوت می کنیم که شامل دیدگاه سرمایه گذاری در منطقه شوند.

در همین حال «حسن روحانی»، رئیس جمهور اسلامی ایران در این نشست مشترک خبری گفت: امروز یک روز تاریخی در تحکیم روابط سه کشور به حساب می آید. به گفته روحانی، از طرف کابل، تهران و دهلی این پیام برای منطقه و جهان است که راه پیشرفت کشورهای منطقه در سایه همکاری مشترک و استفاده از فرصت های منطقه ای است.

وی چابهار را بهاری برای تحکیم روابط سه کشور دانسته و افزود که در سایه سرمایه گذاری و فعالیت مشترک در چابهار می توان کشور هند را در مسیری مطمئن به افغانستان، آسیای میانه و قفقاز وصل کرد. روحانی خطاب به کارآفرینان منطقه ای گفت :«از طریق موافقتنامه و سندی که امضا شد پیام به کارآفرینان سه کشور و کشورهای منطقه این است که بر مبنای دالان جدید بین المللی برنامه های خود را انجام دهند

رئیس جمهور ایران سند چابهار را تنها یک سند اقتصادی نداسته و گفت که این سند یک سند سیاسی و منطقه ای است و پیام آن نیز این است که کشورهای منطقه باید از فرصت های منطقه ای برای پیشرفت منطقه استفاده کنند. وی نیز اظهار داشت که در این توافق سه جانبه فضا برای حضور و فعالیت کشورهای دیگر باز است و می توانند به این سند همکاری ملحق شوند.

با این حال «نارندا مودی»، نخست وزیر هند گفت که تصمیم بر آن است تا نیازهای موجود هر سه کشور برآورده شود و هدف هر سه کشور نیز مشترک است. مودی استفاده از چابهار را آغاز فصل جدید در روابط سه کشور دانست و گفت که ورود سرمایه به چابهار ایجاد زیرساخت‌های تجاری خواهد بود.

موافقتنامه سه جانبه تجارتی و ترانزینی توسط «محمدالله بتاش»، وزیر ترانسپورت افغانستان، «عباس آخوندی»، وزیر راه ایران و «نتین کادگاری»، وزیر حمل و نقل و راه سازی هند در حضور سران هر سه کشور به امضا رسید. براساس موافقتنامه مذکور وزرای ذیدخل از هر سه کشور جلسات مشترک در مورد پیشرفت کارهای چابهار انجام می دهند و گزارش های شان را به سران دولت افغانستان، ایران و هند ارائه می کنند.

ایران ۲۵ سال پیش بندر چابهار را منطقه ویژه اقتصادی اعلام کرد و در سال ۲۰۰۳ هند و ایران در مورد توسعه چابهار موافقت کردند، اما تحریم های غربی و تعلل هند در کنار چالش های دیگر موجب شد که توافق سه جانبه بازرگانی و ترانزیتی چابهار در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ توسط تیم‌های فنی اقتصادی، متخصصان حقوقی و کارشناسان هند، ایران و افغانستان تهیه شده و در اجلاس سه‌جانبه اخیر رئیس‌‌جمهوری اسلامی ایران، نارندرا دامورداس مودی نخست‌وزیر هند و اشرف غنی رئیس‌‌جمهوری اسلامی افغانستان به امضا رسد. در این بین اگر به آثار و پیامدهای توافقنامه سه جانبه چابهار توجه کنیم این پیامدها در دو بخش قابل بررسی است.

در واقع بندر چابهار در جنوب خاوری ایران تنها بندر اقیانوسی ایران در کرانه مکران و اقیانوس است. در این بین ایران در يك دهه اخير تلاش كرده با بهبود و توسعه بندر چابهار آنرا به کانون ارتباط بازرگانانی آسیای مرکزی با منطقه خليج فارس و خاور دور و ساير مناطق جهان کند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده