تدوین برنامه‌ی چهارساله اقتصادی

وزارت اقتصاد نشستی را روزسه شنبه‌ی هفته‌ی گذشته تحت عنوان”جلسه هماهنگی وزارتخانه‌ها و بخش ادارات دولتی ولایت‌ها” در رابطه با تسریع روند امور انکشافی در کابل برگزار کرد. در این نشست والیان ۳۴ ولایت کشور حضور داشتند.

محمدکریم خلیلی؛ معاون دوم رئیس‌جمهور در این رابطه گفت:«طی سال‌های اخیر پروژه‌های مختلف و متنوع سرمایه‌گذاری در اکثر مناطق کشور طرح‌ریزی شده اما به دلیل عدم برنامه‌ریزی دقیق و مدیریت سالم پروژه‌های مذکور به اهداف و نتایج مطلوب خود نرسیده اند.»

وی ضعف و عدم نقش نظارتی حکومت را از مهمترین دلایل به ثمر نرسیدن پروژه‌های انکشافی عنوان نمود و خاطرنشان ساخت که پروژه‌های زیربنایی توسط بخش‌های خصوصی اجرا شده، اما ضعف‌ها و کاستی‌های بسیاری در تطبیق پروژه‌های انکشافی وجود دارد که مانع تطبیق بسیاری از پروژه‌های دیگر شده است.

معاون دوم رئیس‌جمهورتصریح کرد:« بی‌تردید افغانستان طی یک دهه گذشته دستاوردهای قابل توجهی را در عرصه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به دست آورده، اما این نتایج و دستاوردها به هیچ عنوان برای ملت افغانستان کافی نیستند.»

عبدالهادی ارغندیوال، وزیر اقتصاد کشورمان نیز در این نشست از تهیه و تدوین پالیسی اقتصادی چهارساله کشور خبرداد و گفت که تاکنون برنامه‌های اقتصادی در کشور براساس واقعیت‌های عینی جامعه تهیه و تدوین نشده بود. به گفته‌ی وی، پالیسی جدید براساس واقعیات عینی جامعه افغانستان بوده و دربرگیرنده بخش‌های مهمی همچون زراعت، انرژی و بخش مواصلات می‌باشد.

ارغندیوال، نگرانی آگاهان امور اقتصادی پس از سال ۲۰۱۴ را بی‌اساس خواند. وزیر اقتصاد در ادامه از همکاری صد میلیون دالری کشور هندوستان در تطبیق پروژه‌های انکشافی و پالیسی جدید وزارت اقتصاد خبرداد و تاکید کرد که این کشور تاکنون ۷۰۰ میلیون دالر در بخش تطبیق پروژه‌های انکشافی افغانستان مساعدت نموده است.

مقام ها در ریاست‌جمهوری افغانستان می‌گویند، به دلیل نبود مدیریت و نظارت درست، بیشتر پروژه‌های انکشافی که در یک دهه گذشته در کشور عملی گردیده، نتایج موثری نداشته اند. به گفته‌ی آنان با آن که در یک دهه‌ی گذشته پیشرفت‌های چشمگیر اقتصادی در کشور به وجود آمده است اما در مقایسه به سرمایه گذاری‌هایی که صورت گرفته، این پیشرفت‌ها قناعت‌بخش نیستند.

محمد کریم خلیلی می‌پذیرد که نظارت از پروژه‌های انکشافی به طور لازم صورت نگرفته و در بخش تهیه‌ی پلان‌های انکشافی هم بی‌توجهی شده است. آقای خلیلی در نشست هماهنگی میان والیان و وزارت‌های سکتوری در کابل گفت:«اهدافی که در بخش اجرای پروژه‌های انکشافی وجود داشت، به دست نیامده اند.»

آقای خلیلی در مورد گفت: « پروژه‌های مختلف و سرمایه‌گذاری‌های متنوع در اکثر مناطق کشور انجام شده ولی فقدان پلانگذاری دقیق، مدیریت سالم و عدم تفتیش منظم، پیگیرانه و مسلکی در بسا موارد باعث شده است که به اهداف مورد نظر و نتایج مطلوب نرسیم.»

به اساس گزارش‌ها، از سال 2001 میلادی تا اکنون جامعه جهانی ده‌ها میلیارد دالر را به افغانستان کمک کرده است. اما انتقادهایی موجود اند که بخش اعظم این پول ها به گونه لازم آن به مصرف نرسیده است.

گفته شده، ضعف مدیریت و نبود ظرفیت در ادارات دولتی افغانستان سبب می‌شود که بسیاری از وزارت‌ها نتوانند بودجه انکشافی‌شان را به مصرف برسانند.

اما وزارت اقتصاد افغانستان از تلاش‌ها به منظور تهیه یک راهبرد اقتصادی چهار ساله خبر می‌دهد تا از به میان آمدن چنین مشکلات در آینده جلوگیری صورت گیرد. به گفته‌ی عبدالهادی ارغندیوال، وزیر اقتصاد تمرکز بیشتر در این راهبرد که تا یک ماه دیگر تکمیل خواهد گردید، به سکتور زراعت و تولید انرژی است.

وی گفت: «محور اساسی این پالیسی، سکتور زراعت، ذخایر آبی، تولید انرژی و مواد غذایی است. همچنان با ایجاد کارخانه‌های صنعتی به میان آوردن مواصلات و تجارت و نیز به گسترش مارکیت‌های تجارتی و پیشرفت سایر وسایل بشری توجه صورت گرفته است.»

حکومت افغانستان در سال 2008 میلادی راهبرد انکشاف ملی را تهیه کرده بود اما وزیر اقتصاد کشور می‌پذیرد که وزارت‌های سکتوری نتوانسته اند آن را به گونه‌ی درست تطبیق کنند.

وزارت اقتصاد افغانستان در حالی سرگرم تهیه راهبرد اقتصادی است که ممکن پس از سال 2014 میلادی کمک‌های جامعه جهانی به کشور کاهش یابد.

آگاهان امور اقتصادی به این باور اند که حکومت افغانستان از موجودیت جامعه جهانی برای تقویت اقتصاد کشور نتوانست به طور لازم استفاده کند. با وجود سرازیر شدن میلیاردها دالر کمک کشورها و موسسات کمک‌کننده، افغانستان نتوانسته از لحاظ اقتصادی به پای خود بایستد و هنوز هم نیازمند کمک جامعه جهانی است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده