تصمیم های بحران ساز

یکی از مشهورترین نویسندگان اسراییلی با عبارت مرز خشکی، منطقه‌ای را که سفارت جدید امریکا در قدس روز دوشنبه در آنجا افتتاح شد، توصیف کرد، اما خبرگزاری رویترز در گزارشی درباره قدس نکات بسیار متفاوتی آورده است.

قطعه زمین محل برپایی سفارت جدید امریکا در قدس اشغالی، در دره‌ای پایین یک تپه که بر فراز آن پرچم‌های اسراییل و امریکا برفراشته شده، واقع است. فلسطینی‌ها می‌گویند، این منطقه دشت‌هایی متعلق به اعراب بوده و آنها در آنجا درخت‌های انجیر، انگور و گندم می‌کاشتند. خبرگزاری رویترز در گزارشی درباره قدس آورده است، همه چیز در قدس مورد اختلاف است و وضعیت این شهر مقدس عامل اصلی درگیری‌های تلخ در آنجاست، اما دو طرف فلسطینی و اسراییلی در یک مساله با هم اتفاق نظر دارند: تصمیم ابرقدرت‌ها برای انتقال سفارت‌هایشان از تل‌آویو به قدس در هفتادمین سالروز تاسیس اسراییل یک رویداد تعیین‌کننده است.

اسراییلی‌ها بر این باورند که دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا از موضع‌گیری آنها مبنی بر اینکه قدس پایتخت تاریخی یهودیان است، حمایت می‌کند. اما فلسطینی‌ها از تصمیم امریکا برای انتقال سفارتش از شهری که در آن بیش از ۳۰۰ هزار عرب زندگی می‌کنند و یکی از مقدس‌ترین اماکن اسلامی برای مسلمانان است، به خروش آمدند.

جهت نمایش کوچکی از یک اختلاف‌نظر بزرگ باید بگوییم، در اطراف قطعه زمینی که برای برپایی سفارت انتخاب شده، شرایط ویژه‌ای وجود دارد، این سفارت در محله آرنونا واقع شده که در حال حاضر محله‌ای غالبا یهودی در جنوب بخش قدیمی شهر قدس است. این قطعه زمین در دو طرف خط تقسیم دو بخش قدس غربی و منطقه‌ای واقع شده که ارض‌الحرام زمین ممنوعه خوانده می‌شود و در اواخر جنگ ۱۹۴۸ میلادی میان اراضی اشغالی و کشورهای عربی واقع در مجاورت آن تعیین شد. پس از آتش‌بس در سال ۱۹۴۹ میلادی، سربازان ارتش رژیم صهیونیستی به غرب مرز توافق شده و نیروهای اردنی به سمت شرق آن عقب‌نشینی کردند. در برخی مناطق فضاهای خالی میان دو طرف ایجاد شد که «ارض‌الحرام» خوانده شدند. یکی از آن‌ها منطقه‌ای در حد فاصل محله یهودی‌نشین «تل بیوت» و روستاهای عربی واقع در شرق است.

این منطقه تا جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ میلادی، منطقه سلاح ممنوع بود. در آن جنگ اسراییل کنترل کرانه باختری اردن را به دست گرفته و در ادامه مرزهای شهر قدس را توسعه داد و به این ترتیب برخی روستاهای عرب‌نشین اطراف شهر نیز شامل اراضی اشغالی شدند. این اقدام اسراییل از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشد و همچنان فلسطینی‌ها می‌خواهند قدس شرقی، پایتخت کشور آتی فلسطین باشد.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا به خبرگزاری رویترز گفته است: در مورد محلی که خط مرزی در این منطقه واقع شده، تردید وجود دارد. اما در مورد اصل عبور این خط از منطقه تردیدی نیست. بر اساس قوانین بین‌المللی همچنان سرزمینی اشغالی وجود دارد، زیرا هیچ یک از دو طرف حقی برای اشغال این منطقه واقع در حد فاصل دو خط، یعنی زمین ممنوعه ندارند.

خیابانی که از بالای سفارتخانه جدید امریکا عبور می‌کند، مرز محله تل بیوت محسوب می‌شود که مهاجران یهودی در دهه بیست قرن بیستم در آنجا ساکن شدند. آموس اوز، یکی از برجسته‌ترین نویسندگان اسراییلی در زندگی‌نامه خود که در سال ۲۰۰۲ با عنوان داستان عشق و تاریکی منتشر شد، در بخش خاطرات کودکی‌اش آورده است، در پایان محله تل بیوت، قدس و سرزمین موعود، تپه‌های سخت و بزرگ بیابان یهودا واقع بودند و از آنجا بحر المیت از فاصله دور پیدا بود. گویا مرز خشکی، آخر دنیا بود.

  • سیرت

0 پیام برای این مطلب ثبت شده