تورم در افغانستان کمتر از ایران و پاکستان

بانک جهانی در گزارشی، شاخص تورم افغانستان در سال ۲۰۱۲ میلادی را ٦،٨ درصد اعلام کرد که نسبت به حدود نیمی از کشورهای جهان، از جمله ایران و پاکستان، در وضعیت بهتری قرار دارد. بانک جهانی در آخرین گزارش خود از وضع تورم و قدرت خرید مردم در فاصله پنج سال (۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲) شاخص تورم در 213 کشور جهان را منتشر کرده است.

نرخ تورم به طور معمول بر اساس شاخص قیمت اقلام و خدمات مصرفی، تعیین می‏شود. بر پايه آمار بانک جهانی، نرخ تورم درافغانستان طی سال ٢٠٠٨، ٢٢،٧ درصد، سال ٢٠٠٩، منفی ١٣،٢ درصد، و در سال ٢٠١٠، ١٢،٩درصد به ثبت رسیده است.

گفته شده که تورم سال 2012 در افغانستان ۶،٨ درصد بوده است که نسبت به سال 2011، مقدار ١،١ درصد افزایش را نشان می‏دهد، اما با وجود آن، افغانستان در سال ٢٠١٢ از بسیاری کشورهای دیگر از جمله ایران و پاکستان، تورم کمتری داشته و در جایگاه 122 قرار گرفته است.

محاسبات بانک جهانی نشان می‏دهد که بلاروس با ۵۹،۲ درصد، سوریه با ۳۶،۷ درصد، و ایران با ۲۷،۳ درصد؛ سه کشور صدرنشین جدول بالاترین شاخص تورم درجهان می‏باشند.

این نهاد افزوده است که تورم ایران و سوریه، سيرصعودی داشته و تورم بلاروس به سمت ثبات حرکت می‌کند. پس از این سه کشور، اتیوپی با ۲۳،۴ درصد، مالاوی با ۲۱،۳ درصد، ونزویلا با ۲۱،۱ درصد، بروندی با ۱۸ درصد، یمن با ۱۷،۳ درصد؛ تانزانیا با ۱۶ درصد، و گینه با ۱۵،۲ درصد بیشترین نرخ تورم را در سال 2012 داشته اند.

پاکستان با ٩،٧ درصد تورم، دومین همسايه افغانستان است که وضع بدتری را در سال گذشته میلادی پشت سرگذرانده است. شاخص تورم در این کشور، طی سال ٢٠١١، مقدار ۱١،٩ درصد گزارش شده است. اما چین و تاجکستان؛ دو همسايه شرقی و شمالی افغانستان، با ٢،٧ درصد و ٥،٨ درصد تورم در سال ٢٠١٢، وضع بهتری نسبت به افغانستان داشته اند.

نمودار بانک جهانی نشان می‏دهد که نرخ تورم در چین ٢،٧ درصد و در تاجکستان ٦،٦ درصد نسبت به سال ٢٠١١ کمتر شده است. بنابراین گزارش، گرجستان با منفى ۰،۹؛ سوئیس با منفی ۰،۷؛ جاپان با صفر درصد، در انتهای فهرست (کشورهای دارای کمترین تورم) قرار گرفته اند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده