جنگ سرد تمام نشد!

اکنون زمان بسیار حساسی در روابط آمریکا-روسیه است.هر دو کشور اکنون درگیر دیپلماسی بسیار ظریف و شکننده‌ای درباره‌ی سوریه هستند. درست در همین زمان ماجرای جاسوس دستگیر‌شده‌ی امریکایی در روسیه هم هیچ کمکی به این موضوع نخواهد کرد. این موضوع می‌تواند یک فضای ناخوشنایندی را پدید بیاورد آن هم درست در زمانی که هر دو کشور نیاز به تعامل و کار مشترک در این زمینه دارند.

با این همه به نظر می‌رسد که این ماجرای جاسوس کشف‌شده در روسیه تبعات بلندمدت سیاسی نداشته باشد. هر دو کشور می‌دانند که جاسوسی با تمام شدن جنگ سرد تمام نشده است. جاسوسی در هر زمانی اتفاق می‌افتد و نیز رسوایی‌های مربوط به آن هم ممکمن است در هر زمانی به بار بیاید.

سازمان اطلاعات و امنیت روسیه اف اس بی، اخیراً امریکا را متهم کرده است که در چندین نوبت سعی کرد تا مقام‌های قضایی و مقام‌های امنیتی این کشور را برای جاسوسی استخدام کند. آن‌ها همچنین اعلام کرده اند که این تلاش‌های آمریکا از نگاه نظارتی روس‌ها پنهان نمانده و آن‌ها بر همه این تلاش‌ها نظارت داشته اند.

این پیامی برای روس‌هاست مبنی بر اینکه به رغم دیپلماسی اخیر و گفت‌وگو درباره‌ی همکاری‌ها، مسکو هنوز برای اعتماد کردن کامل به واشنگتن خود را آماده نکرده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده