رونق بازار فروش کالای بلوچی در نیمروز

مسوولان محلی در ولایت نیمروز می‌گویند که حدود ٩٠ درصد زنان در اين ولايت، لباس بلوچى به تن می‌کنند و تعداد زيادى  از زنان نیمروز، مصروف دوخت آن هستند.

شیما محمدی یکی از مسوولان در رياست امور زنان ولايت نيمروز، به آژانس خبرى پژواک گفت که دراين ولايت ٨٠ تا ٩٠ درصد زنان بلوچ و غيربلوچ از لباس‌‌هاى که به نام«زى آستين گپتان» یاد میشود، استفاده مى کنند و بین  ٥٠  تا ٦٠ درصد زنان نيمروز، خصوصا در ولسوالى و قريهها، مصروف خامک دوزى اين لباس هستند.

وی افزود که هر زن نيمروزى، در حد توان خود مشغول این هنر سوزن‌دوزی است؛ اما متاسفانه تاکنون هيچ نهادى حاضرنشده تا در قسمت تقويت و بازاريابى اين صنايع دستى زنان نيمروز همکارى کند.

حاجی ملنگ رسولی یک تن از بزرگان قوم بلوچ در ولایت نیمروز، به آژانس خبرى پژواک گفت که زی استین گپتان، لباس محلی زنان بلوچ بوده که در قسمت‌‌های بلوچ نشین افغانستان، ایران و پاکستان پوشیده می‌شد؛ اما اکنون پوشیدن این لباس گسترش یافته است.

اما موصوف علاوه کرد که در مجموع، باشنده‌‌های نیمروز از هر قوم و ملیت، همین لباس بلوچی را می‌پوشند؛ چون با این لباس از نظر حجاب کاملا بدن  پوشیده می‌شود و دوم از نظر زیبایی چون خامک دوزی زیاد دارد، خیلی مقبول است و لباس خیلی باکيفيت و دوام زیاد دارد.

هرچند صنعت بافت فرش و قالین که یک وقت یکی از منابع مهم در درآمدهای زنان در ولايت نيمروز بود، متاسفانه درحال حاضر کاهش  یافته و اکنون اکثر  زنان در نیمروز، به دوخت لباس بلوچی رو آورده‌اند.

نویسنده برنده پولیتزر تبرئه شد

 دانشگاه ام آی تی امریکا اعلام کرد «جونو دیاز» نویسنده معروفی که به فساد اخلاقی متهم بود، میتواند به کار خود به عنوان پروفسور نگارش خلاقانه در این دانشگاه ادامه دهد.

به گزارش گاردین، مؤسسه فناوری ماساچوست (دانشگاه امآیتی) با رد کردن اتهامات اخلاقی مطرحشده درباره «جونو دیاز» نویسنده برنده جایزه پولیتزر اعلام کرد که او در سال تحصیلی آینده به ادامه تدریس در این دانشگاه مشغول خواهد شد.

این دانشگاه اعلام کرد تحقیق و بررسی درباره رفتار «دیاز» در مقابل دانشجویان و دیگر همکاران به اطلاعات خاصی نرسید و نمیتواند مانع تدریس وی در دانشگاه به عنوان یکی از اعضای هیات علمی دپارتمان «مطالعات مقابلهای رسانه» در دانشکده علوم انسانی، هنر و علوم باشد و تا به امروز هیچگونه شواهدی مبنی بر فساد اخلاقی وی به دست نیامده است.

دیاز که در سال ۲۰۰۸ با رمان «زندگی کوتاه شگفتانگیز اسکار وائو» موفق به کسب جایزه پولیتزر ادبیات شده است همچنان یکی از اعضای هیاتمدیره جایزه پولیتزر باقی خواهد ماند تا تحقیق درباره اتهامات وی تکمیل شود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده