شکایت شهروندان از کیفیت پایین و بهای بلند خدمات انترنتی در کشور

شماری از شهروندان کشور در کنار کیفیت پایین خدمات انترنتی، از بهای بلند این خدمات نیز شکایت دارند و از وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می‌خواهند که به این مشکل رسیده‌گی کند.

آنان می‌گویند که شرکت‌های مخابراتی خدمات انترنت را به گونه غیرمعیاری و با بهای چند بار بلندتر از کشورهای همسایه عرضه می‌کنند.

در کنار دیگر چالش‌ها در بخش خدمات مخابراتی، بهای بلند خدمات انترنتی نیز یکی موضوعاتی بوده است که در ماه‌های پسین شهروندان کشور با راه اندازی پیکاری زیر نام «اترا کجاست؟» آنرا دنبال کرده‌اند.

شهروندان کشور با مقایسه بهای بسته‌های انترنتی در افغانستان و کشورهای دیگر، خواستار توضیح علت این تفاوت‌های فاحش شده‌اند.

رشاد زمانی، باشنده کابل، گفت: «انترنتی که ما در افغانستان داریم دو روپیه هم نمی‌ارزد، چرا که بسیار کیفیت‌اش پائین است.»

خلیل‌الرحمن، باشنده کابل، گفت: «باید از ما نظر به همسایه‌ها اگر قیمت کمتر نمی‌باشد باید مطابق به قمیت‌های همسایه‌ها باشد.»

عتیق‌الله، باشنده کابل، گفت: «نظر و انتقاد ما بالای تمامی شرکت‌ها می‌باشد. ای کاش نظام ما این را کنترول می‌توانست.»

به گونه مثال، بسته‌های انترنتی یک جی بی در پاکستان با بهای ۲۵۰ کلدار بفروش می‌رسد، اما در افغانستان بهای یک جی بی انترنت ۲۵۰ افغانی که حدود دو برابر بهای آن در پاکستان است.

در همین حال وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می گوید که شرکت مخابراتی دولتی بهای خدمات انترنی را کاهش داده اند و این وزارت در این باره با شرکت‌های خصوصی نیز در حال گفتگو است.

سایر زلاند، سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، گفت:«نظر به کشورهای همسایه هنوز هم قمیت ما بلندتر است، به خاطر اینکه یک کشور محاط به خشکه استیم و مستقیم به کیبل بحری دسترسی نه داریم و کشورهای که انترنت با کیفیت و قیمت کمتر دارد، آن‌ها به سب مرین کیبل دسترسی دارند و یکی از علت‌ها در قیمت و کیفیت همین موضوع است.»

اما حتا در داخل کشور نیز تفاوت فاحش میان بسته‌های انترنتی شرکت‌های خصوصی و شرکت دولتی وجود دارد.

شرکت مخابراتی سلام مربوط به افغان تیلی کام، یک بسته یک جی بی انترنت را با بهای ۱۴۴ افغانی ارائه می‌کند، اما بهای بسته‌های انترنتی شرکت‌های خصوصی که انترنت شانرا از همین شرکت خریداری می‌کنند، بسیار بیشتر از این است.

مسافر شاه خراسانی، کارشناس بخش فناوری، گفت: «این‌جا همه چیز بر می‌گردد به خود حکومت افغانستان مخصوصأ وزارت مخابرات و اداره اترا، این‌ها باید به درستی نظارت کنند تا شرکت‌های مخابراتی که فعالیت می‌کنند از فعالیت شان نظارت صورت گیرد.»

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می‌گوید که شرکت‌های مخابراتی تعهد کرده‌اند که با قراردادهای جدید شان با شرکت دولتی افغان تیلی کام، بهای خدمات انترنتی شان را کاهش خواهند داد.

این در حالیست که بیش از یک سال پیش نیز افغان تیلی کام بهای خدماتش را کاهش داد، اما تغییری در بهای خدمات انترنتی شرکت‌های خصوصی به میان نیامده است.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده