شکستی دیگربرای محور ضد اسد

گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه از مهمترین گروه‌‏های شورشی در پی ناکامی‏‌های پی در پی خود اقدام به اخراج جنرال سلیم ادریس و انتخاب عبدالله البشیر به عنوان فرمانده جدید خود کرد.

این گروه اعلام کرد مشکلاتی که به موجب انقلاب سوریه و درگیری با ارتش این کشور ایجاد شده، موجب گرفتن این تصمیم شده است.

در همین رابطه، قاسم سعدالدین از دیگر فرماندهان حاضر در ارتش آزاد دلیل برکناری جنرال ادریس را این گونه اظهار کرد: «اختلاف‌‏هایی که در ماه گذشته در فرماندهی ارتش آزاد رخ داد دلیل گرفتن این تصمیم بود. ما نیاز به بازسازی خود داشتیم

یک منبع حاضر در ارتش آزاد سوریه نیز در این رابطه به خبرگزاری فرانسه گفت: «اخیرا انتقادهای زیادی به دلیل شکست در جبهه جنگ متوجه جنرال ادریس شده بود. ادریس همچنین متهم بود که خود را از اهداف شورشیان جدا کرده است

به گفته این منبع، از جمله اتهام‏‌هایی که متوجه ادریس بود مسامحه در میدان جنگ و ناتوانی در توزیع مناسب تسلیحات در میان نیروها بود.

ادریس در دسمبر سال 2012 میلادی به فرماندهی ارتش آزاد سوریه که مورد حمایت گسترده کشورهای عربی و غربی بود، انتخاب شد. به نوشته شبکه الجزیره ارتش آزاد در ابتدا یکی از قدرت‌مندترین گروه‏‌های شورشی سوریه محسوب می‏شد، اما از مدت‏ها پیش توسط گروه‏‌های رقیب به حاشیه رانده شده است.

در همین رابطه در دسمبر سال گذشته میلادی، امریکا و انگلیس فرستادن کمک‏‌های خود به ارتش آزاد را به حالت تعلیق درآوردند. در ماه‏‌های گذشته نیز خبری منتشر شد که فرماندهان ارتش آزاد که در مرز ترکیه و سوریه مستقر هستند از امکاناتی که در اختیار آن‏ها قرار گرفته برای قاچاق کالا و ثروت‏‌اندونزی استفاده می‏کنند و دیگر توجه چندانی به جنگ سوریه و مقابله با ارتش این کشور ندارند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده