طرح اقتصادی دولت برای دوره تحول

وزارت مالیه در رابطه به خط مشی تازه اقتصادی دولت که برای دوره انتقال، طرح‏ریزی شده است، گفته که این طرح، از فرار سرمایه و سقوط اقتصادی افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ جلوگیری می‏کند. این خط مشی اقتصادی شامل برخی بسته‏های تشویقی است که برای جلب و جذب سرمایه‏گذاری داخلی و خارجی در کشور از طرف دولت طرح‏ریزی شده است.

بسته‏های تشویقی یادشده شامل معافیت مالیاتی برای هفت سال، توزیع زمین رایگان و یا در بدل پرداخت پول ناچیز، ارائه برق با قیمت نازل، پرداخت قرضه‏های کوچک و کلان، سهولت در اخذ جواز و ویزای سفر به خارج است که سرمایه‏گذاران از آن بهره‏مند خواهند شد.

عمر زاخیلوال؛ وزیر مالیه یکشنبه 30 سرطان در نشستی خبری در کابل گفت:« سرمایه‏گذارانی که بیشتر از ۵۰۰ هزار دالر در بخش‏های زراعت، صنعت، معادن، بسته‏بندی مواد صادراتی و ساختمان در دوره انتقال، سرمایه‏گذاری کنند، از بسته‏های تشویقی دولت، مستفید خواهند شد.» آقای زاخیلوال می‏گوید که اگر سرمایه‏گذاران تا آخر سال ۲۰۱۴ میلادی، سرمایه‏گذاری نکنند، از بسته‏های تشویقی دولت بهره‏ای نخواهند برد.

از سوی دیگر، محمد قربان حقجو، رئیس اتاق‏های تجارت و صنایع کشور نیز اظهار داشت که سرمایه‏گذاران از ۸ ماه بدین‏سو، منتظر چنین تشویقی از طرف دولت افغانستان بوده اند که خوشبختانه دولت امروز به این خواست سرمایه‏گذاران رسیدگی کرد. به گفته وی، خط ‏مشی جدید به منظور جذب سرمایه‏گذاری بخش خصوصی بخصوص در طول سال‏های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ و ایجاد اشتغال دوامدار برای مردم افغانستان تدارک دیده شده است.

حقجو افزود که بخش صنعت در افغانستان سابقه‏ای طولانی دارد و فعالیت‏های صنعتی در کشور با محدودیت‏های گوناگون رویارو می‏باشند. وی افزود که بخش صنایع استخراجی از طرف حکومت به عنوان بخشی شناخته شده که عواید به دست آمده از آن، منتج به توسعه گسترده در عرصه‏های مختلف اقتصادی کشور خواهد شد.

لازم به ذکر است که خط مشی تازه اقتصادی دولت که از طرف شورای وزیران و شورای عالی اقتصادی مورد تأیید قرار گرفته، پس از این تاریخ قابل اجراست. این خط مشی تنها سرمایه‏گذاری‏هایی را شامل می‏شود که از این پس، طی دو سال آینده در کشور صورت می‏گیرد، اما سرمایه‏گذاری‏های پیش از تصویب این طرح را شامل نمی‏شود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده