ظریف: در نیویورک گفتند اگر به کاخ سفید نروم ظرف دو هفته تحریم می‌شوم

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در کنفرانس مطبوعاتی در ساختمان وزارت خارجه در تهران به سئوالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد و در خصوص سفرش به نیویورک و دیدارش با سناتور رند پال گفت: “در سفر به نیویورک به من اعلام شد دعوت کاخ سفید را به مذاکره بپذیرم در غیر این صورت ظرف دو هفته تحریم می‌شوم”.

آقای ظریف گفت که آمریکا اعلام کرده که با تحریم من “می‌خواهد با صاحبان واقعی قدرت در ایران مذاکره کند” و به تحریم رهبر جمهوری اسلامی پیش از خود اشاره کرد و گفت: “آمریکا که رهبری ایران را تحریم کرده با چه کسی می خواهد مذاکره کند. کسی از آمریکا نمی پذیرد که من دنبال مذاکره هستم.”

وزیر خارجه ایران، در خصوص پیشنهاد ایالات متحده آمریکا برای تشکیل نیروی نظامی مشترک برای حفاظت خلیج فارس گفت که آمریکا مسئول “آتش افروزی در خلیج فارس است و نمی تواند آتش نشان باشد”.

وی همچنین با اشاره به توقیف کشتی ایرانی در جبل‌ الطارق توسط بریتانیا آن را “راهزنی دریایی” دانست و گفت که “دولت بریتانیا در ترور اقتصادی با آمریکا همدستی کرده است”. او ایران را “مسئول تامین امنیت خلیج فارس” معرفی کرد و اینکه “گاهی در برابر برخی از تخلفات در خلیج فارس چشم پوشی می کردیم اما الان دلیلی بر چشم پوشی از تخلفات نمی بینیم.”

آقای ظریف در پاسخ به سئوالی در خصوص احتمال کاندیداتوری‌اش در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: ” من یک بار در تلویزیون هم گفتم که می‌خواهید برویم محضر و امضا کنم و الان در برابر همه جهان اعلام می‌کنم آن کار را بلد نیستم. نگران ۱۴۰۰ نباشید و به خاطر نگرانی از سال ۱۴۰۰ مانع کار من نشوید. در سال ۱۴۰۰ یا منزل هستم یا دانشگاه یکی از این دو”.

به گفته وزیر خارجه ایران در برجام رسیدن به چنین روزهایی پیش‌بینی شده است و گام سوم ایران در کاهش تعهدات برجامی‌اش انجام خواهد شد اما “به معنی خروج از توافق هسته‌ای برجام نخواهد بود”.

آقای ظریف همچنین در پاسخ به گزارش‌ها درباره ابراز تمایل عربستان برای کاهش تنش با ایران گفت :از تماسی از سوی عربستان با ایران خبر ندارم”.

وی در پاسخ به سئوالی در خصوص مذاکره با آمریکا در برجام حضور آمریکا در برجام را “شر ضروری” خواند و دلیل آن را عضویت دائم این کشور در شورای امنیت اعلام کرد که برای لغو تحریم های شورای امنیت، حضور این کشور ضروری بود.

به گفته وزیر خارجه ایران برجام “به نفع یک طرف نبود به نفع همه و مشترک بود ” و “هیچ راه قانونی برای بازگشت تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران وجود” ندارد.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده