عربستان؛ ناامید ازامریکا، امیدوار به پاکستان

به ‌‌دنبال رایزنی‌های جانشین پادشاه عربستان با مقام‏‌های پاکستانی، اسلام‌آباد ضمن همسویی با موضع ریاض در قبال سوریه، خواهان کنار رفتن دولت بشار اسد شد. این موضوع در پایان نشست نوازشریف، نخست‌وزیر پاکستان با سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، جانشین عربستان اعلام شد.

دو طرف پس از این دیدار در بیانیه‏‌ی مشترکی خواهان تشکیل یک دولت گذار مستقل در سوریه شدند. پیش از این اسلام‌آباد برای حفظ توازن در روابط خود با تهران و ریاض، موضع بی‌طرفی را در قبال مسأله‌‏ی سوریه گرفته بود، اما رفت‌وآمدهای دیپلماتیک مقام‌‏های سعودی به پاکستان سرانجام موجب همسویی اسلام‌آباد با ریاض در این باره شد.

مقام‏‌های پاکستانی در گفت‌وگو با روزنامه‏ تریبون پاکستان عنوان کردند که عربستان پس از ناامیدی از امریکا برای براندازی دولت اسد، با انجام سفرهای پی‌درپی به پاکستان تلاش کرد این کشور را نیز با خود همراه کند.

همچنین دوطرف در بیانیه‌‏ی مشترک خود خواهان خروج همه نیروهای مسلح خارجی از خاک سوریه، پایان محاصره شهرها و روستاهای این کشور و توقف حملات هوایی و زمینی شدند.

اگرچه برخی مقام‏‌های ارشد پاکستانی تصریح کردند که موضع اسلام‌آباد در قبال سوریه هیچ تغییری نکرده است، اما برخی منابع گفتند که قرار است پاکستان در قبال این همراهی با عربستان، چند قرارداد دفاعی و اقتصادی با ریاض امضا کند.

همچنین گفته می‌شود که قرار است پاکستان چند فروند جت جنگی JF-17 و تجهیزات نظامی دیگر به عربستان بفروشد. دو کشور در این نشست همچنین حمایت خود را از انتخابات ریاست‌جمهوری و نیز روند صلح افغانستان با حضور همه طرف‌ها اعلام کردند.

عربستان همچنین با استقبال از بهبود رابطه‌‏ی هند و پاکستان، خواهان حل مناقشه‏‌ی کشمیر بر بنیاد قطعنامه‌های سازمان ملل شد.

لزوم امضای چند یادداشت تفاهم در زمینه‌های گوناگون از جمله امور اسلامی، نیروی انسانی، ورزش، سرمایه‌گذاری، مقابله با هراس‌‏افکنی، تبادل اطلاعات امنیتی، تقویت مناسبات سیاسی و دفاعی، کشاورزی، انرژی و امور زیربنایی از دیگر محورهای این دیدار بود.

عبدالعزیز، جانشین پادشاه و وزیر دفاع عربستان نخستین روزهای هفته‏‌ی گذشته در سفری 3 روزه راهی اسلام‌آباد شد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده