فضای مذاکرات ایران و امریکا؛ خوب اما جدی

رسانه‏‌های غربی از پیشرفت و تقویت احتمال رسیدن به توافق در مذاکرات بین نمایندگان تهران و واشنگتن در حالی خبر می دهند که وزیر امورخارجه امریکا تصریح کرده بود، اگر ایران پیشنهادهای موجود را نپذیرد، امریکا آماده است میز مذاکرات را ترک کند. با این وجود، خبرگزاری رویترز از یک مقام مذاکره‏‌کننده تیم دیپلوماسی ایران نقل کرد که فضای نشست مذاکرات هسته‏‌ای جاری بین ایران و امریکا در ژنف «خوب اما بسیار جدی» است.

طبق گزارش خبرگزاری رویترز مذاکرات بین تیم‏‌های مذاکره‏‌کننده ایران و امریکا درباره برنامه هسته‏‌ای تهران در حالی از سرگرفته شد که هر دو طرف تلاش می‏‌کنند اختلافات فنی و سیاسی باقی‌مانده را در این خصوص به حداقل برسانند تا با فرارسیدن 31 مارچ به توافق جامع دست یابند.

رویترز از یک مقام مذاکره‏‌کننده بلندپایه ایرانی که به گفته این خبرگزاری خواست نامش فاش نشود درباره روند مذاکرات اخیر پرسید و او پاسخ داد که هر دو طرف بر حل مسائل باقی‌مانده پافشاری دارند…همچنان اختلافاتی وجود دارد اما مذاکره‏‌کنندگان به صورت جدی برای رسیدن به موضع مشترک تلاش می‏کنند.

یک مذاکره‏‌کننده امریکایی نیز گفته است که «نشست جاری واقعاً در برگیرنده همه مسائل است

رویترز همچنین به نقل از یک مقام ارشد وزارت خارجه امریکا نوشته است که مذاکرات اخیر که با حضور وزیران خارجه ایران و امریکا و همچنین مقام‏‌های ارشد بخش انرژی دو کشور برگزار شد، تقریبا هر موضوعی را شامل می‏شود. خبرگزاری امریکایی آسوشیتدپرس نیز در خبری کوتاه اما با رویکردی خوش‌بینانه به نقل از منابع رسمی اعلام کرد که ایران و امریکا در حال ترسیم خطوط توافق هسته‏‌ای هستند.

این خبرگزاری نیز بدون نام بردن از منابع خود سخن از توافق بر سر تعداد بیش از 10 هزار سانتریفیوژ فعال بر اساس توافق احتمالی آتی گفته است. محمد جواد ظریف و جان کری به مدت دو ساعت در ژنف با یکدیگر گفت‏‌وگو کردند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده