مادران مسئول، فرزندان سالم (به مناسبت هفته تغذیه با شیر مادر

مادر اولین کسی است که سرنوشت انسان را رقم زده و هستههای مرکزی شخصیت او را به لحاظ جسمی‏‌و روحی میسازد و تهداب زندگی او را بنا میگذارد.

اقدامات اساسی برای سلامت نوزاد نه تنها پس از تولد، بل پیش از آن آغاز شده و در این مسئله مادر نقش اساسی را دارد. اما مسئله تغذیه و تأثیر آن بر رشد جسمی‏‌و سلامت فکری نوزاد، پس از تولد وی شروع شده و این امر با شیر مادر ارتباط وثیق، عمیق و دقیق دارد. همین اهمیت نیز باعث شده است که یک هفته از سال (اول تا هفتم هفتم ماه اگست) به هفته تغذیه از شیر مادر نام‌گذاری شده و در این خصوص تبلیغات وسیع و آموزشهای گستردهی اجتماعی از طریق ابزارهای تبلیغاتی روی دست گرفته شود. هرچند آموزش و فراگیری این امر مهم را نمیتوان در محدودهی زمانی یک هفتهای مد نظر گرفت، بل لازم است تا این موضوع یکی از درسهای دایمی ‏و مستمر برای رسانههای همگانی، بسترهای تبلیغی و مسئولان مرتبط با قضیه باشد.

آموزش شیردهی به لحاظ مدت زمانی و چگونگی آن یکی از موارد مهم و اساسی است. زیرا سلامت و تغذیه نوزاد تازه‌‏رسیده بیش از هر چیز دیگری ذهن پدر و مادرکم‏‌تجربه را به خود مشغول می‌کند. در این میان هر آشنایی می‌خواهد آن‏ها را راهنمایی کند و این مسئله اضطراب والدین را بیشتر خواهد کرد. اگر والدین اطلاعاتی درست داشته باشند مسلما دل‌نگرانی‌های آن‏ها در مورد نوزاد نورسیده کمتر خواهد بود. همه مادران دوست دارند در مورد نحوه‌ی شیر دادن و موارد دیگر اطلاعاتی داشته باشند. در این باره با متخصصان صحبت كرده‌ایم تا آن چه را كه باید، بدانید و در گرداب اطلاعاتی كه دوست و فامیل به شما می‌دهند غرق نشوید! شیر مادر بهترین غذایی است که برای نوزاد وجود دارد و نوزاد را از ابتلا به بیماری‌های گوناگون مصئون نگه می‌دارد. شیر مادر افزون بر این‌كه حاوی تمام ویتامین‌ها و موادغذایی لازم برای نوزاد در 6 ماه اول زندگی است حاوی مواد ضدبیماری هم هست كه همین سلامت را برای فرزندان به ارمغان می‌آورد.

اما مسئولیت اطلاع‌‏رسانی دقیق و درست در این خصوص به دوش نهادهای مسئول و ارگانهای مرتبط است که در کشور ما وزارت صحت عامه با همکاری سایر نهادهای دولتی و خصوصی باید در این خصوص اقدام اساسی نموده و با برنامهریزی جدی اقدامات وسیع و گستردهای را روی دست گیرند.

به طور مثال در کشور ما بسیاری از مادران از دادن شیر اولیه (فله) به نوزاد خودداری میکنند و این امر ناشی از ناآگاهی آنان است. این درحالی است که به گفتهکارشناسان، اولین ساعاتی که نوزاد به دنیا می‌آید مادر باید سینه خود را به روش صحیح در دهان نوزاد قرار دهد و بهتر است شیردهی همان ساعات و دقایق اولیه توسط مادر صورت گیرد. ممکن است 3 روز طول بکشد تا اثرات هورمونی بارداری که باعث سرکوب شیردهی می‌شود از بدن مادر پاک شود ولی در طول این مدت همان مقدار شیری که مادر به نوزاد می‌دهد برای نوزاد کافی است. کفایت زمان شیردهی زمانی مشخص می‌شود که نوزاد ادرار خوبی داشته باشد. او در طول روز باید 6 یا 7 بار ادرارکند. بیشترین مشکلی که مادران با آن مواجه می‌شوند زخم شدن نوک سینه هنگام شیردهی است. این مشکل نشان می‌دهد مادر روش صحیح شیردهی را نمی‌داند. هاله قهوه‌ای رنگ نوک سینه باید کامل در دهان نوزاد قرار گیرد. لب بالای نوزاد به داخل و لب پایین نوزاد به بیرون برگشته باشد و صدای مکیدن شیر توسط نوزاد نباید شنیده شود. مادر باید 4 انگشت دست خود را زیر سینه قرار دهد و انگشت شست را در بالا به طوری که روی سینه را بگیرد و جلوی بینی نوزاد را آزاد بگذارد. انگشت شست نقش اهرم را زیر آرواره نوزاد دارد و نوزاد را تحریک می‌کند شیر بخورد. هنگام شیردادن به نوزاد مادر باید تمام حواسش به نوزاد باشد. صورت مادر باید به سمت صورت نوزاد باشد.این نکته بسیار مهم است.

خلاصه اینکه نکات فنی زیادی برای آموزش وجود دارد که هر مادر مسئول سعی میکند تا این موارد را فراگیرد. لذا بسترهای لام تبلیغی ضرورت است تا به مادر بگوید که بهترین غذا برای نوزاد شیر مادر است و تا شش‏ماهگی نباید از هیچ ماده‌ی دیگری برای تغذیه استفاده کرد. یا اینکه مواد تقویت‏کننده برای مادران شیرده کدام مواد غذایی است و نکات لازم دیگر در این خصوص چیست.

بنابراین باید در آموزش و یادگیری این نکات توجه مستمر صورت گرفته و نهادهای مسئول به کمک رسانههای موجود در آموزش این موارد، مادران مسئول را مساعدت نمایند تا نسل آینده و فرزندان این مرز و بوم از سلامتی بهتری برخوردار شوند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده