نتایج انتخابات افغانستان اعلام نشد؛ کمیسیون از مردم پوزش خواست

قرار بود که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان امروز، شنبه (۲۷ میزان/مهر) اعلام شود. کمیسیون انتخابات افغانستان از مردم به دلیل اعلام نشدن نتیجه انتخابات در زمان تعیین شده پوزش خواست.

مقام‌های این کمیسیون برخی مشکلات فنی را علت تاخیر اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات دانسته است.

تاخیر اعلام نتایج انتخابات باعث نگرانی در میان نامزدهای پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز نشده است. هر دو تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله و دولت ساز به رهبری محمد اشرف غنی اعلام کرده‌اند که به تاخیر در اعلام نتایج اعتراضی ندارند.

نمایندگان هر دو تیم گفته‌اند که شفافیت انتخابات و تفکیک آرای سالم از تقلبی نسبت به تاخیر چند روزه در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات، برای شان مهم تر است.

بعد از اینکه کمیسیون رسما تاخیر اعلام نتایج را اعلام کرد، آقای غنی نیز با استقبال از تاخیر در اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در صفحه رسمی توییتر خود نوشت:”مردم افغانستان مشتاق‌اند که نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعلام شود. اما ما به تصمیم کمیسیون انتخابات برای تعویق اعلام نتایج انتخابات برای اطمینان از عدالت، شفافیت و شمارش رای نهایی احترام می‌گذاریم.”

کمیسیون انتخابات افغانستان نیز گفته که تاخیر در اعلام نتایج می‌تواند در برنامه‌های بعدی این کمیسیون تاثیرگذار باشد.

تاخیر در اعلام نتایج انتخابات در افغانستان بی‌پیشینه نیست. نتایج انتخابات پارلمانی سال گذشته نیز حدود ۹ ماه بعد از برگزاری انتخابات اعلام شد و نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ به صورت رسمی یک سال بعد از برگزاری اعلام شد.

هرچند که این بار کمیسیون انتخابات و همچنین دولت افغانستان وعده داده بود که نتایج انتخابات با به‌کارگیری فناوری از جمله استفاده از دستگاه بیومتریک در زمان معین اعلام خواهد شد، ولی مشکلات در انتقال اطلاعات از دستگاه بیومتریک به سرور مرکزی کمیسیون انتخابات و مفقود شدن شماری از دستگاه‌ها باعث شد تا نتایج در زمان معین اعلام نشود.

با گذشته حدود ۲۰ روز از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، اکنون کمیسیون انتخابات اعلام کرده که قادر به انتقال حدود ۱.۷ میلیون اطلاعات رای‌دهندگان به سرور مرکزی شده و تاکنون اطلاعات کامل تمام رای‌دهندگان به سرور مرکزی منتقل نشده است.

محمد یونس نواندیش، از ناظران تیم ثبات و همگرایی به رهبری آقای عبدالله می‌گوید که به دلیل مشکل فنی در انتقال اطلاعات دستگاه‌های بیومتریک به سرور کمیسیون انتخابات تاخیر به میان آمده و این برای آنان مایه نگرانی نیست.

عبدالقادرهوتخیل، از ناظران تیم دولت ساز به رهبری آقای غنی نیز به بی‌بی‌سی گفت که تاخیر اعلام نتیجه انتخابات مهم نیست، مهم تامین شفافیت انتخابات است.

بر اساس تقویم، نتایج ابتدایی انتخابات باید امروز اعلام و نتایج نهایی هم تا ۲۰ روز دیگر در شانزدهم ماه عقرب/ آبان اعلام می‌شد.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده