نگرانی اتاق تجارت از آیندۀ نامعلوم نظام اقتصادی در کشور

مسؤولان اتاق تجارت وسرمایه‌گذاری با آن‌که امضای توافق صلح میان امریکا و طالبان را یک گام مثبت برای بهبود زمینه‌های برای سرمایه‌گذاری در کشور می‌دانند، اما می‌گویند نگرانی‌های آنان دربارۀ آیندۀ نظام اقتصادی و مسایل بزرگ اقتصادی در کشورهنوز پابرجا استند.

مسؤولان این اتاق، می‌گویند که تاکنون معلوم نیست که با آمدن صلح احتمالی در کشور نظام کنونی اقتصادی پابرجا خواهد ماند یا خیر.

سید زمان هاشمی، رییس هیئت عامل اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفت: «آیا مدل اقتصادی افغانستان، نظام اقتصاد بازار خواهد بود پس از مذاکرات؟ و هم چنان نظام سیاسی که قرار است موضوعاتی دربارۀ آن صحبت شود. یک فرصت خواهد بود برای سکتور خصوصی تا رساتر، قوی‌تر و بلندتر صدای خود را بلند بکند و در آنجا در مورد موضوعاتی که مربوط به سکتور خصوصی است و تعیین جایگاه سکتور خصوصی است صحبت بکند.»

ضیاء الحق وزیرزی، بازرگان نیز در این باره اظهار داشت: «در روند صلح سکتور خصوصی هم دخیل باشد. من از دولت می‌خواهم که در این موضوعات حداقل نمایندۀ سکتور خصوصی هم باشد تا به نظرات سکتور خصوصی هم توجه شود.»

ازسویی هم، شماری از اعضای اتاق تجارت بین‌المللی اوضاع اقتصادی کشور را مناسب نمی‌دانند و می‌گویند که حکومت و جامعۀ جهانی باید زمینه‌های توسعه کار و بار را در کشور ایجاد کنند.

ابراهیم جعفری، معاون اتاق تجارت بین‌المللی در افغانستان بیان داشت: «همیشه در تمام مذاکرات جنبه‌ها و تأثیرات اقتصادی تصامیم خود را و همینطور حرکت‌ها و موضع‌گیری‌های خود را در نظر بگیرند چرا که مردم افغانستان اکثر شان زیر خط فقر به سر می‌برند و هرچه زودتر هرکس که ادعای وطندوستی می‌کند باید این مردم را از این وضعیت فلاکت بار اقتصادی نجات بدهد.»

امریکا و طالبان پس از هژده ماه گفت‌وگو، روز گذشته (شنبه، ۱۰حوت) توافق صلح را امضا کردند. انتظار می‌رود در جریان ده روز گفت‌وگوها میان حکومت افغانستان، طالبان، سیاسیون و فعالان مدنی نیز آغاز شود.

به درازا کشیده شدن گفت‌وگوهای صلح و نیز روند انتخابات ریاست‌جمهوری در کنار مشکلات دیگر سبب شده‌اند که در حدود یک ونیم سال گذشته کاروبار و سرمایه‌گذاری‌ها در کشور با کندی روبه‌رو شوند.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده