وضعیت سفید در بغداد

۱۲سال از زمان آغاز حملات ائتلاف خارجی به رهبری امریکا طول کشید تا مردم عراق در پایتخت این کشور بتوانند یک ‌بار دیگر زندگی بدون حکومت نظامی را تجربه کنند و امکان رفت‌وآمد در خیابان‌های بغداد را پس از نیمه شب داشته باشند. حتي حملات زنجيره‌اي شنبه در بغداد هم نتوانست پس از بيش از يك دهه جلوي لغو حكومت نظامي در بغداد را بگيرد تا از سال 2003ساكنان بغداد براي نخستين‌بار شب بدون حكومت نظامي را تجربه كنند.

ميدان‌ها و خيابان‌هاي بغداد به همين‌خاطر هفته گذشته به جاي سكوت، پر از جشن و پايكوبي مردم عراق بود. در بزرگترين جشن ساكنان بغداد در ميدان تحرير، مردم دور هم جمع شده بودند تا بازگشت زندگي عادي به اين شهر را جشن بگيرند. حيدر عبادي، نخست‌وزير عراق كه از زمان آغاز فعاليتش توانسته قدم‌هاي مهمي براي امنيت و مبارزه با فساد در اين كشور بردارد، تصميم به لغو حكومت نظامي را با وجود همه دغدغه‌هاي امنيتي گرفت تا به گفته مقام‌هاي دولت عراق زندگي در بغداد بيشتر به وضعيت عادي نزديك شود.

از سال 2003 و به‌دنبال حمله به عراق، نيروهاي آمريكايي در پايتخت حكومت نظامي شبانه را اعلام كردند و رفت‌وآمد ساكنان پايتخت ميان نيمه شب تا 5صبح ممنوع شد. بغداد به همين‌خاطر طي 12سال گذشته پس از نيمه‏شب تبديل به شهر ارواح مي‌شد، اما صداي هارن خودروها و پرچم‌هاي عراق در دست مردم، چهره‌ديگري به شب‌هاي بغداد داد. لغو حكومت نظامي از سوي دولت اقدامي براي نشان‌دادن بازگشت امنيت به قلب عراق به‌حساب مي‌آيد.

هر چند روز شنبه گذشته چند حمله هراس‏افکنانه كشته‌شدن حداقل 40نفر را در اين شهر رقم زد؛ حملاتي كه داعش مسئوليت کم‏از کم يكي از آن‏ها را بر عهده گرفته است. اين انفجارهاي زنجيره‌اي يك روز پس از اعلام خبر لغو حكومت نظامي صورت گرفت. پايتخت عراق طي سال‌هاي گذشته شاهد حملات هراس‏افکنانه گوناگوني بوده است و به همين‌خاطر با لغو حكومت نظامي در اين شهر حضور نيروهاي ارتش و پليس در خيابان‌ها تشديد شد.

حكومت نظامي در پايتخت عراق در حالي لغو شده كه اين كشور همچنان در حال دست و پنجه نرم كردن با گروه هراس‏افکن داعش است و به‌زودي عملياتي مهم براي آزادسازي موصل، دومين شهر بزرگ اين كشور شروع خواهد شد. دفتر نخست‌وزير عراق در بيانيه‌اي تأكيد كرده كه لغو حكومت نظامي در راستاي اقدام‌هاي حيدرعبادي براي بازگشت وضعيت عادي به زندگي مردم اين كشور پس از سال‌ها جنگ و خشونت صورت مي‌گيرد.

نخست‌وزير عراق هفته‏ی گذشته با اشاره به بهبود وضعيت امنيتي پايتخت و كاهش تعداد حملات در بغداد خبر لغو حكومت نظامي را اعلام كرد كه با استقبال عمومي مردم روبرو شد. حيدرعبادي از زمان آغاز فعاليت به‌عنوان نخست‌وزير عراق توانسته با تأييد علماي ديني و مراجع، اختلاف‌ها ميان گروه‌هاي گوناگون اين كشور را كاهش دهد. اكنون نيروهاي ارتش عراق كه زماني با حملات داعش از شهرها فرار مي‌كردند، در كنار نيروهاي مردمي و پيشمرگه‌هاي كرد در حال نبرد براي آزاد‌كردن مناطق گوناگون اين كشور هستند و پيروزي‌هاي مهمي به‌دست آورده‌اند.

علاوه بر اين، عبادي تلاش گسترده‌اي براي مبارزه با فساد در سازمان‌هاي دولتي، امنيتي و نظامي عراق داشته است. او به ‌تازگي فهرست اسامي 50هزار نفر را اعلام كرد كه بدون فعاليت در ارتش حقوق ماهانه دريافت مي‌كردند. وي همچنين در زمان آغاز به‌كار خود تعداد زيادي از فرماندهان ارشد نظامي اين كشور را تغيير داد تا نشان دهد كه براي تأمين امنيت عراق با همكاري گروه‌هاي گوناگون اراده‌اي جدي دارد.

بغداد شايد باز هم شاهد حملات هراس‏افکنی باشد اما با اعلام وضعيت سفيد، اين شهر ديگر هيچ وقت آن چهره غمبار و تاريك گذشته را به‌خود نخواهد ديد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده