«پاکستان جدید» در سایه روابط نوین منطقه‌ای

«عمران‌خان» رهبر حزب پیروز انتخابات پارلمانی پاکستان، رسیدگی به شرایط داخلی این کشور در کنار رویکردهای نوین به سیاست جهانی و منطقه‌ای از جمله ارتباط نزدیک‌تر با همسایگانش را از اصول دولت خود عنوان کرده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری، کمیسیون نظارت بر انتخابات پاکستان، حزب تحریک انصاف پاکستان(PTI) به رهبری عمران‌خان کریکت‌باز معروف پاکستانی را با کسب ۱۱۵ کرسی در مجلس ملی به عنوان پیروز انتخابات معرفی کرد. عمران‌خان با این پیروزی، حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف و حزب مردم پاکستان را پشت سر گذاشت و اکنون باید برای تشکیل دولت ائتلافی تلاش کند. عمران‌خان در نخستین سخنرانی خود پس از اعلام پیروزی در انتخابات، هدف خود را ایجاد «پاکستان جدید» و راه‌اندازی سیاست خارجی نوین منطقه‌ای و جهانی بیان کرد. تارنمای «شورای روابط خارجی» آمریکا نوشت: عمران‌خان پایه‌ریزی روابط نوین منطقه‌ای اسلام آباد و ارتباط نزدیک‌تر با همسایگان را از جمله اهداف مهم خود عنوان کرده ضمن اینکه از متوازن سازی راهبردها و سیاست‌های پاکستان در قبال ایالات متحده سخن گفته است. عمران‌خان با تمجید از چین به علت ایجاد یک روند سرمایه‌گذاری مناسب در پاکستان، از تلاش دولت خود برای کسب تجربه همکاری با چین برای کاهش فقر در کشورش خبر داد.

به نوشته این اندیشکده آمریکایی، عمران‌خان در مورد افغانستان نیز ابراز داشت اسلام آباد همه تلاش‌های خود را برای پایان دادن به منازعه در این کشور و ایجاد مرزهایی باز با کابل به کار خواهد گرفت. این گزارش به صورت تلویحی از اشاره اندک عمران‌خان به روابط اسلام‌آباد- واشنگتن گلایه کرد و به نوعی وی را به بی‌اطلاعی از پیچیدگی‌های روابط دوطرف متهم ساخت.

این اندیشکده عنوان داشت: عمران‌خان خط مشی‌های کنونی را روابطی یکطرفه تفسیر کرد و رویکرد خود در سیاست خارجی با واشنگتن را توام با منافع دوجانبه دانست و ابراز داشت تلاش می‌کند تا این روابط را متوازن سازد. نشریه تایم نیز در تحلیل خود از برنامه‌های این دانش آموخته انگلستان برای ایجاد تحولات در شرایط داخلی و منطقه‌ای پاکستان نوشت: اگرچه انتظار می‌رود تا دگرگونی‌هایی در سیاست‌های منطقه‌ای پاکستان رخ بدهد؛ اما ساختار کنونی ادامه خواهد یافت. این تدوام به‌ویژه در زمینه هند و افغانستان به علت قدمت بیش از چهار دهه‌ای آن قابل پیش‌بینی است. اما به نظر می‌رسد عادی سازی و کاهش تنش با این دو کشور در دستور کار دولت جدید قرا بگیرد. با این حال رهبر حزب پیروز انتخابات پاکستان به صراحت از تلاش خود برای بهبود روابط خود با همسایگان از جمله ایران سخن گفته است. برخی کارشناسان پیروزی عمران‌خان و اظهارات وی در مورد سیاست منطقه‌ای پاکستان را مثبت ارزیابی می‌کنند و امیدوار هستند روندی که در زمینه همکاری بیشتر این کشور با ایران در حوزه‌های امنیتی، نظامی و حتی اقتصادی در پیش گرفته شده است با سرعت بیشتری دنبال شود. از این رو یکی از مهمترین محورها در دور جدید روابط دو طرف، آغاز دوباره همکاری‌ها بر سر انرژی و گاز پیش‌بینی می‌شود.

وبسایت روزنامه «دیلی پاکستان» تصریح کرد: عمران‌خان به دنبال روابطی محکمتر با همسایگان از جمله هند و ایران است. رییس حزب تحریک انصاف پاکستان پس از اعلام پیروزی خود در انتخابات اخیر این کشور از راه‌اندازی روابطی بهتر با ایران برای حل مشکلات در خاورمیانه سخن گفت. وی همچنین از نقش آفرینی بیشتر دولت خود در کاهش تنش‌ها در منطقه سخن گفت. تارنمای روزنامه پرمخاطب DAWN هم در گزارشی، روابط ایران و پاکستان را در دوره اخیر رو به گسترش و آینده آن را نیز روشن ارزیابی کرد؛ به گونه‌ای که سطح روابط به حوزه‌های امنیتی و نظامی هم توسعه یافته است. به نوشته این روزنامه دیدار اخیر سرلشکر محمدحسین باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به اسلام آباد را دارای اهمیت ویژه برای مبادلات امنیتی و نظامی دوطرف ارزیابی کرد.

روزنامه «تایمز ایندیا» نیز در گزارشی عنوان داشت: عمران‌خان با انتقاد از ایالات متحده بر تقویت روابط با چین، ایران و عربستان تاکید کرده است و اعتقاد دارد هیچ کشوری همچون پاکستان به آرامش نیاز ندارد و از این رو براساس منافع دوجانبه بدون آسیب رساندن به دیگر شرکای پاکستان، روابط و سیاست خارجی خود را توسعه می‌دهد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده