پایان جهان تک قطبی

رئیس جمهور روسیه در حالی عازم ایران می‏شود که زمان سفر او نشانه‌های‏ مهم زیادی را در دل خود جا داده است و به عقیده بسیاری از کارشناسان به مثابه‏ی آغاز تشکیل نظام جدید جهانی خواهد بود.

به نقل از پایگاه خبری العهد، سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به ایران از نظر زمانی نشانه‌های مهم بسیار زیادی را در دل خود جا داده است تا جایی که به عقیده بسیاری از کارشناسان این سفر به مثابه‏ی سنگ بنای تشکیل نظام جدید جهانی خواهد بود.

تقویت روابط جمهوری اسلامی ایران و روسیه در چند دهه‏‌ی گذشته روندی فزاینده را طی کرده و بسیار به هم نزدیک شده است تا جایی که پیشرفت روابط دو طرف به ویژه در خصوص پرونده‏‌های داغ منطقه‏‌ای و بین‏‌المللی، در مطابقت با هم پیش رفته است.

در این میان، جمهوری اسلامی ایران با امضای توافق هسته‏‌ای با گروه 1+5 و رویارویی با گروه‏‌های‏ تروریستی که منطقه را در نوردیده‏‌اند، ورود خود را به عنون یک بازیگر اصلی در منطقه و جهان به اثبات رسانده است.

اما روسیه نیز با قدرت به صحنه‏‌ی منطقه بازگشته است تا به دوره‏‌ی تک قطبی آمریکا در مدیریت دنیا که چیزی جز خرابی و ویرانی به جا نگذاشته است، مهر پایان بزند. نکته مهم این است که منافع مشترک زیادی در زمینه‏‌های اقتصادی، سیاسی و نظامی تهران و مسکو را به هم گره می‏زند که نمونه‏‌ی آن همکاری دو طرف در بخش هسته‏‌ای و مبارزه با تروریسم است.

این منافع مشترک و همکاری دو جانبه به ظهور نظام جدید جهانی که آثار آن در اجلاس چهارم سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای نمایان شد، محدود نمی‏شود بلکه برخی این نظام جدید را جایگزین نظام‏‌های بین‏‌المللی می‏دانند که آمریکا آن را به انحصار خود در آورده است.

به عبارت دیگر، برخی بر این باورند که این نظام جای نظام‏‌های بین‏‌المللی مانند مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد، بانک جهانی و صندوق جهانی پول را می‏گیرد.

در این شرایط بسیاری از کارشناسان معتقدند که سفر پوتین به ایران و دیدار او با رهبر ایران در چارچوب سنگ‏‌بنای آغاز طراحی نظام جدید جهانی چند جانبه جا دارد که مسکو و تهران هسته‏‌ی اولیه‏‌ی آن خواهند بود تا به نظام تک قطبی که سال‏‌های طولانی جهان را به اسارت در آورده بود، پایان دهند.

ملاقات پوتین با آیت‏‌الله خامنه‏‌ای در چارجوب تحولات شتابان جهانی برای پایان دادن به نظام تک قطبی در قبال بسیاری از مسائل جهان از جمله مسائل سیاسی و اقتصادی و نیز رسانه‏‌ای جا دارد تا ساختار نظام جهانی به ویژه سازمان ملل بازسازی و اصلاح شود آن هم در شرایطی که درخواست اصلاح آن از سال‏‌ها پیش مطرح شده بود. محور بحث و بررسی پوتین و رهبر ایران بر پایان دادن به آنچه سیطره‏‌ی آمریکا بر معادلات و ساختارهای جهانی و نیز آنچه روابط و سیاست‏‌های بین‏‌المللی نامیده می‏شود، متمرکز خواهد بود. این گفت‏‌وگوها عصر پس از دلار آمریکایی را نیز شامل خواهد شد و این موضوع بیشتر از اینکه مبالغه‏‌آمیز باشد برای روسیه و ایران و متحدان منطقه‏‌ای و جهانی آنان یک ضرورت اصلی به شمار می‏‌آید. جهان بعد از دلار از این جهت برای ایران حایز اهمیت است که اقتصاد جهان از سلطه‏‌جویی آمریکا که با استفاده از بانک جهانی و صندوق بین‏‌المللی پول صورت می‏گرفت، رها خواهد شد

پوتین و مقامات ایران تمام مسائل مربوط به روابط اقتصادی و سیاسی از جمله همکاری در بخش انرژی را با در نظر گرفتن ایران پس از توافق هسته‏‌ای و نیز پرونده‏‌ی تسلیحات را به طور گسترده بررسی خواهند کرد، زیرا معامله‏‌ی موشک‏‌های اس 300 به پایان رسیده و تا پایان سال جاری میلادی به ایران تحویل داده خواهند شد.

به هر حال، ایرانی‏‌ها در جلب روسیه بسیار موفق عمل کردند، به اضافه‏‌ی اینکه روسیه نیز کم کم از همراهی با آمریکا در ائتلاف دروغین علیه تروریسم بی‏‌نیاز گردید و این موجب شد که مسکو به سمت ایران گرایش پیدا کند و در این مسیر با اطمینان قدم بردارد. در همین ارتباط «تسنو تسینونوف» تحلیل‌گر مسائل راهبردی روس یادآور شد که سفر پوتین به تهران در چارچوب تقویت روابط روسیه و ایران در همه‏‌ی زمینه‏‌ها ی نظامی و اقتصادی می‏باشد و هدف از آن امضای توافقنامه‏‌های جدید، توسعه‏‌ی نیروگاه اتومی تولید برق و نیز تلاش‏‌های هدفمند برای حل‏و‏فصل سیاسی بحران سوریه است. به عقیده‏‌ی وی، نتایج سفر پوتین به تهران بسیار تشویق کننده و برای دیگران غافل‌گیر کننده خواهد بود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده