چالش‌های هند در پی تصمیم ترامپ

هند در پی تصمیم رئیس‌جمهور ترامپ برای خروج از قرارداد اتمی با ایران با چالش‌هایی در جبهه‌های مختلف از انتقال انرژی تا پروژه‌های اتصال روبرو خواهد شد.

به باور آگاهان امور در حالی که ممکن است این تصمیم سبب کاهش واردات نفت از ایران که در حال حاضر سومین تامین کننده بزرگ نفت هند بعد از عربستان سعودی و عراق است، گردد، قیمت‌های جهانی نفت هم که احتمالا در پی تصمیم ترامپ افزایش خواهند یافت بر اقتصاد هند تاثیر خواهند گذاشت.

هند قبلا تصمیم گرفته بود تا واردات نفت از ایران را در سال مالی فعلی افزایش دهد.

تحریم‌های تازه بر ایران، پرداخت پول نفت از سوی هند به ایران را پیچیده خواهد ساخت که یادآور دوره قبل از قرارداد است وقتی که کانال‌ها و شیوه های جایگزین بانکی مورد استفاده قرار گرفتند.  اعلام ترامپ ممکن است همچنین تصمیم هند را برای سرمایه‌گذاری در بخش پتروشیمی و کود کیمیاوی ایران به شمول سرمایه‌گذاری در بخش هیدروکربن متاثر سازد. افزون بر آن ضربه زدن به صادرات نفت خام ایران ممکن است سبب تنش در غرب آسیا شود که تامین‌کننده کلیدی نفت هند است و هفت میلیون مهاجر هندی در آن کار می‌کنند.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه هند با حمایت از این توافق و حق ایران برای داشتن انرژی هسته‌ای یادآور شد که :«هند همیشه اظهار داشته که مسئله هسته‌ای ایران باید به شکل صلح‌آمیز و از طریق گفت‌وگو و دیپلوماسی با احترام به حق ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای و همچنان منافع علیای جامعه جهانی در ماهیت کاملا صلح آمیز ویژه برنامه‌ای هسته‌ای ایران، حل و فصل شود. تمام طرف‌ها باید به شکل سازنده مسایلی را مورد بحث قرار داده و حل کنند که در ارتباط با برجام به وجود آمده اند.»

هند طرفدار قوی توافق سال 2015 بین ایران و قدرت‌های جهانی بود چرا که این قرارداد کمک کرد تا روابطش در بخش انرژی و تجارت با ایران گسترش یابند و عملیاتی ساختن بندر چابهار از طریق توافقات دوجانبه و سه جانبه تسهیل شود. تاثیرات تحولات جدید بر نقش هند در بندر چابهار که دسترسی این کشور به افغانستان و آسیای میانه و فراتر از آن را امکان پذیر می‌سازد، هنوز مشخص نیست.

در واقع روابط هند و ایران از سال 2015 به این سو رو به فزار داشته و این روابط با دیدارهای بلندپایه از جمله سفرهایی از سوی صدراعظم هند و رئیس‌جمهور ایران بیشتر تقویت گردیده اند.

رئیس‌جمهور حسن روحانی طی یک سفر سه روز به دهلی در ماه فبروری امسال که نخستین سفر از نوع خود از سوی یک رئیس‌جمهوری ایران در ظرف ده سال به هند بود، 9 قرارداد از جمله قراردادی برای اجاره بندر استراتژیک چابهار امضا گردیدند. هند تصمیم گرفت تا افزون بر 235 میلیون دالر برای زیرساخت‌های بندر چابهار، 500 میلیون دالر دیگر در مجموعه چابهار سرمایه‌گذاری کند. همچنین هند حق مدیریت مرحله اول از ساخت بندر را را دریافت کرد و دهلی 500 کیلومتر راه ریلی بین چابهار و زاهدان در ایران که بعدا از زاهدان به افغانستان امتداد خواهد یافت، خواهد ساخت. بندر چابهار برای انتقال گندم هند به افغانستان از سال 2017 مورد استفاده قرار گرفته است. ایران همچنین برای اتصال دهلیز شمال و جنوب و اتصال مومبای با سنت پیترزبورگ در روسیه کلیدی است.

ترامپ روز سه شنبه با اعلام این که امریکا از قرارداد هسته‌ای زمان اوباما خارج می‌گردد، روابطش را با بسیاری از متحدانش تیره ساخت. ایران به نوبه خود گفت که توافق موسوم به برنامه عمل اقدام مشترک (برجام) بین ایران و پنج کشور دیگر یعنی روسیه، چین، آلمان، فرانسه و انگلستان ادامه خواهد یافت.

صادرات نفت ایران طبق گزارش‌ها تقریبا 500 هزار بیرل در روز است که ممکن است ظرف چند ماه کم شود. این برای افزایش قیمت‌های جهانی نفت کافی خواهد بود و این امر هند را که یکی از مشتریان مهم نفت ایران است، متاثر خواهد ساخت.

  • منبع: اکونومیک تایمز/ برگردان: شاهمردی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده