چهارمین دور مذاکرات آمریکا و طالبان؛ گفت‌وگوهای دوحه به روز سوم کشیده شد

طالبان اعلام کرده است که نشست این گروه با نمایندگان آمریکا در دوحه قطر برای فردا چهارشنبه سوم دلو/بهمن نیز ادامه خواهد یافت.

چهارمین دور نشست طالبان و نمایندگان آمریکا از دو روز پیش آغاز شده و امروز نیز ادامه یافت.

براساس اعلام گروه طالبان دراین نشست ۸ تن از نمایندگان گروه طالبان به رهبری شیرمحمد عباس استانکزی شرکت دارند و از طرف آمریکا نیز هیئت ۱۱ نفری در گفتگو شرکت دارند.

طالبان گفته که موضوع اصلی مذاکره “پایان دادن به اشغال افغانستان” و اینکه کابل برای هیچ کشوری تهدید نباشد.

این چهارمین دیدار طالبان با هیئت آمریکایی است. قبل از این، گروه طالبان دوبار در قطر و یک بار در شهر ابوظبی با هیئت آمریکایی دیدار کرده بود.

در نشست فعلی از طرف آمریکا زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه این کشور برای صلح افغانستان مذاکره را پیش می‌‌برد.

مقامات آمریکایی تا کنون در مورد این دور نشست چیزی نگفته‌اند اما چند روز پیش زلمی خلیلزاد گفته بود که اگر طالبان ادامه مذاکرات را نمی‌خواهند، آمریکا با این گروه خواهد جنگید.

گروه طالبان دیروز( دوشنبه اول دلو/بهمن) نیز گفته بود که طرف آمریکایی پذیرفته موضوع گفت‌وگوهای‌شان زمان‌بندی خروج نیروهای خارجی از افغانستان باشد.

مقام‌های آمریکایی تاکنون در‌باره جزئیات این دیدار چیزی نگفته‌اند؛ اما پیش ازاین آقای خلیل‌زاد گفته بود که هدفش از این دیدارها، آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی برای پایان‌دادن به جنگ افغانستان است.

چندی قبل اعلام شده بود که قرار است دیدار چهارم میان نمایندگان آمریکا و طالبان در شهر جده عربستان برگزار شود، ولی طالبان این نشست را شایعه دانست و آنرا رد کرد.

این گروه همچنین با نشر اعلامیه‌ای به آمریکا هشدار داد که اگر گفت‌وگوهای صلح را “صادقانه” پیش نبرد و از تاکتیک فشار استفاده کند، این مذاکرات را به تعویق خواهند انداخت.

در اعلامیه طالبان آمده بود که قرار بود خروج نیروهای خارجی و عدم استفاده از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر، موضوعات اصلی مورد بحث در گفت‌وگوهای صلح باشد اما اکنون آمریکایی‌ها می‌خواهند موضوعات تازه‌ای را مطرح کنند.

جزئیات گفت‌وگوهای صلح

تاکنون درباره جزئیات نشست‌های نمایندگان آمریکا و طالبان اطلاعات چندانی منتشر نشده و به بیرون درز نکرده و حتی تصاویری از این نشست‌ها که ترکیب هیئت‌های دو طرف را نشان دهد، منتشر نشده است.

اما افراد آشنا با طالبان می‌گویند طالبان به طور مشخص از آقای خلیلزاد خواستند که آمریکا مراحل خروج نیروهایش از افغانستان را مشخص کند، رهبران طالبان را از فهرست سیاه سازمان ملل و آمریکا خارج کند، زندانیان طالبان را رها سازد و دفتر طالبان در قطر را به رسمیت بشناسد.

به گفته این منابع، آقای خلیلزاد درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان گفته که آمریکا با افغانستان موافقت‌نامه امنیتی استراتژیک امضا کرده و حکومت افغانستان باید درباره لغو این موافقت‌نامه و یا ادامه آن تصمیم بگیرد، درباره فهرست سیاه نیز باید مقامات رسمی افغانستان درخواست حذف رهبران طالبان را بدهند و رهایی زندانیان گروه طالبان و به رسمیت شناختن دفتر قطر نیز منوط به تصمیم آنان است.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده