کابل خواهان دخیل شدن در گفتگوهای صلح با طالبان است

حکومت افغانستان خواهان دخیل شدن در گفتگو های صلح با طالبان است و می‌گوید که اگر حکومت در  گفتگو های دوحه با امریکا و طالبان دخیل می بود، این گفتگو ها هرگز به بن بست نمی رسیدند.

حکومت افغانستان یکی از علت های مهم به بن بست رسیدن گفتگوهای نُه ماهه را میان امریکا و طالبان، به حاشیه رانده شدن افغانستان دراین گفت و ها میداند و اکنون خواهان نقش برجسته حکومت در از سر گیری این گفتگو ها است.

گران هیواد، سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت: «حکومت افغانستان در مذاکراتی که در دوحه جریان داشت اگر نقش می داشت، با وجود اصطحکاکی که رخ داده است از طرف خارجی ها، دولت افغانستان می توانست که این گفتگو ها را ادامه بدهد.»

در همین حال دفتر مشاور امنیت ملی رییس جمهور نقش آلمان را در فراهم سازی زمینه ها برای آغاز گفتگوهای میان افغانان بسیار مهم می داند.

روز گذشته نماینده ویژه آلمان برای افغانستان با مشاور امنیت ملی رییس جمهور در این باره دیداری نیز داشت.

کبیر حقمل، سخنگوی مشاور امنیت ملی رییس جمهور، گفت: «آلمان بدون دغدغه های سیاسی و شخصی شان ما را در این راستا کمک می کند و در ملاقات دیروز هم تاکید بر توسعه این همکاری ها صورت گرفت.»

اما یکی از منابع نزدیک به طالبان می گوید تا هنگامی که طالبان با امریکا به توافقی دست نیابند، گفتگوهای میان افغانان آغاز نخواهد شد.

مولوی عبدالشکور مطمین، رییس کمیته ملی المپیک در زمان طالبان، گفت: «یک بار طالبان با امریکا در باره خروج نیروهای امریکایی به یک توافق برسند، طالبان اعلام کرده اند که با تمامی جناح ها در افغانستان گفتگو می‌کنند.»

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده