کالاهای تجاری افغانستان از طریق راه آهن به چین صادر می‌شود

مسئولان در شمال افغانستان می‌گویند که برای نخستین بار کالاهای تجاری افغانستان از طریق خط آهن به چین صادر می‌شود.

قرار است که اولین قطار حامل اموال بازرگانان افغانستان در کمتر از یک هفته دیگر از بلخ به سمت چین حرکت کند.

شیراحمد سپاهی‌زاده، رئیس اداره تجارت و صنایع بلخ به بی‌بی‌سی گفت که ۳۵ تا ۴۰ کانتینر سنگ تالک که برای تولید پودر بچه (پودر کودکان) استفاده می‌شود، قالی و میوه خشک افغانستان در گذرگاه مرزی حیرتان، میان افغانستان و ازبکستان آماده ارسال به چین است.

این محموله برای رسیدن به چین از کشورهای ازبکستان و قزاقستان عبور می‌کند و بعد از ۲۰ روز به چین خواهد رسید.

نخستین قطار چینی در تاریخ ۱۷ سنبله/شهریور سال ۱۳۹۵ کالاهای تجاری چین را بعد از ۱۲ روز به بندر حیرتان در شمال افغانستان رساند. این قطار و سایر قطارهایی که از طریق آن کالاهای تجاری چین به افغانستان وارد می‌شود، بعد از تخلیه بار با واگن‌های خالی به چین بازمی‌گشتند. اولین بار است که افغانستان تصمیم گرفته تا از این طریق نیز صادراتی داشته باشد.

دلیل اینکه افغانستان تاکنون قادر به صادرات کالا از این مسیر نشده، نبود دستگاه‌های پیشرفته اسکن و مشکلات گمرکی در ازبکستان عنوان شده است.

رئیس تجارت و صنایع بلخ می‌گوید که در سفر اخیر محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به تاشکند، پایتخت ازبکستان، این مشکل حل شده و افغانستان به زودی اموال خود را از طریق خط آهن به آسیای میانه و اروپا صادر خواهد کرد.

‎براساس اطلاعات اتاق تجارت افغانستان؛ چین از بزرگترین شرکای تجارتی افغانستان است و در سال گذشته کالاهایی به ارزش بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به افغانستان صادر کرده است.

افغانستان نیز در سال گذشته میلادی از طریق دهلیز هوای،ی بیش از یک هزار و ۳۰۰ تن جلغوزه/چلغوز به چین صادر کرد که ارزش آن ۴۵ میلیون دلار اعلام شد.

به اضافه این، چین یکی از بازارهای عمده زعفران افغانستان نیز به حساب می‌آید.

مقام‌های افغان انتظار دارند که با آغاز صادرات از طریق خط آهن حجم صادرات افغانستان به چین سالانه تا ۶۰ میلیون دلار افزایش یابد.

براساس گزارش مرکز آمار افغانستان ارزش کل واردات افغانستان ۷.۴ میلیارد دلار و صادرات آن ۸۷۵ میلیون دلار است.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده