‘کنترل کامل ولسوالی بالامرغاب بدست نیروهای امنیتی افغانستان افتاد’

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که نیروهای امنیتی این کشور موفق شده تا “کنترل کامل” ولسوالی استراتژیک بالامرغاب را در ولایت بادغیس درشمال غرب افغانستان، از نیروهای طالبان پس بگیرند.

در خبرنامه این وزارت که امروز شنبه (هفتم فروردین/جوزا) نشر شد، آمده که شب گذشته نیروهای طالبان از ولسوالی بالامرغاب به “طور کامل” پاکسازی و فرمانده پلیس و ولسوال جدید برای این ولسوالی معرفی شدند.

وزارت دفاع افغانستان گفته که نیروهای امنیتی افغانستان ۵۰ مین را که افراد گروه طالبان در مغازه‌ها، مساجد و جاده‌ها کار گذشته بودند، خنثی کرده‌اند.

در این خبرنامه تاکید شده که زندگی عادی در مرکز ولسوالی بالامرغاب آغاز و مردم دوباره به کارهای روزانه شان برگشته‌اند.

منابع محلی به بی بی سی گفتد که نیروهای امنیتی فقط کنترل مرکز ولسوالی را بدست گرفته و در مناطق دیگر این ولسوالی گروه طالبان حضور دارند. گروه طالبان تاکنون در این باره ابراز نظر نکرده است.

درگیری میان طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان از حدود یک ماه قبل آغاز و صدها نفر از جنگجویان طالبان به این ولسوالی حمله کردند.

با ادامه درگیری نیروهای امنیتی افغانستان تلفات سنگین را در این ولسوالی متقبل شدند. براساس گزارش منابع محلی در یکی از این درگیری‌ها دست‌کم ۳۵ نظامی افغان کشته و به همین تعداد افراد زخمی یا اسیر شدند.

ولسوالی بالامرغاب

ولسوالی بالامرغاب از جمله مناطقی در بادغیس است که بارها هدف مخالفان مسلح قرار گرفته است.

حدود یک ماه پیش حمله طالبان به این ولسوالی سبب عقب نشینی حدود صد سرباز افغان به سمت کشور ترکمنستان شد.

بالامرغاب ولایت‌های شمالی و غربی افغانستان را وصل کرده و مسیر اصلی شمال به ولایت‌های غربی و جنوبی افغانستان است. قسمتی از جاده حلقوی افغانستان از این ولسوالی می‌گذرد که به دلیل ادامه ناامنی، دولت قادر به ساخت آن نشده‌ است.

در روزهای گذشته نیز ادامه درگیری در این ولسوالی باعث مسدود شدن شاهراه میمنه – هرات شد.

به گفته ساکنان محل، این روند نرخ مواد اولیه را در بازارهای ولایت فاریاب ۲۰ درصد افزایش داد.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده