کوریای ‌شمالی و خطرپذیری دیپلماتیک

در روزهای اخیر موجی از تحولات همراه با پستی و بلندی، در روابط امریکا با کوریای  شمالی به وقوع پیوسته؛ از جمله آنکه ترامپ به دلیل آنچه که خصومت کوریای شمالی خوانده، نشست مشترکش با رهبر این کشور برای 12 جون در سنگاپور را لغو کرده و مقام‌های امریکایی واقعی بودن تعهد پیونگ یانگ، به خلع سلاح هسته‌ای را مورد تردید قرار می‌دهند. اما پاسخ کوریای شمالی به این تحولات بیشتر از آنکه جنگ‌طلبانه و تند باشد، دیپلماتیک بود.

دنیل هافمن، یک مامور اطلاعاتی و مخفی سابق و بازنشسته از سازمان سیا در پایگاه هیل نوشت: کیم کای گوآن، معاون وزیر امور خارجه کوریای شمالی گفته است: پیونگ یانگ درصدد اعطای زمان و فرصت به امریکا برای تجدیدنظر در برگزاری نشست رهبران دو کشور است. کیم همچنین ترامپ را به خاطر «گرفتن تصمیم جسورانه برای یک چنین واقعه مهمی» تحسین کرد. کوریای شمالی یکی از بزرگترین چالش‌های جامعه اطلاعاتی امریکا محسوب می‌شود. من با توجه به سابقه خدمت به عنوان افسر مخفی برجسته در سازمان سیا که مسوول جمع‌آوری اطلاعات درمورد سخت‌ترین اهداف بوده‌ام، انتظار دارم دونالد ترامپ و تیمش به کارشناسان اطلاعاتی ما برای تعیین انگیزه کیم جونگ اون در اعمال این خطرپذیری دیپلماتیک در برگزاری این نشست و همچنین بازگشت به لحن آشتی‌جویانه هنگام لغو نشست توسط ترامپ تکیه کنند.

کیم از ماه جنوری شروع به کاهش درگیری‌هایش در منطقه و با امریکا کرد و خواهرش را به نشانه حسن‌نیت به بازی‌های المپیک زمستانی کوریای ‌جنوبی فرستاد. با مون جائه این، رییس‌جمهور کوریای‌جنوبی دیدار کرد، سه گروگان امریکایی را آزاد کرد و ساعاتی قبل از آنکه ترامپ نشست را لغو کند، سه تونل از چهار تونل سایت آزمایش هسته‌ای خود را نابود کرد و در عین حال مدعی شد تونل چهارم که برای اولین آزمایش هسته‌ای در 2006 استفاده شد قبلا نابود شده بود و این کار را زیر نظر روزنامه نگاران ناظر انجام داد، نه کارشناسان هسته‌ای که می‌توانند این نابودی را تایید کنند.

مایک پامپئو، در مراحل نخست این تعامل دوجانبه که ریاست سیا را به عهده داشت مذاکرات خصوصی با کیم جونگ اون داشت که چندان انتشار علنی پیدا نکرد. تدارک برای این نشست نیازمند تعامل دیپلماتیک فراوان بوده و این فرصت را به کوریای شمالی می‌دهد که با بررسی خطوط قرمز امریکا به امتیازات راهبردی دست پیدا کند.

رهبران کوریای شمالی، در گذر از چند دهه سیاست شکست خورده امریکا توقع دارند که با رفتن به مذاکراتی برای رسیدن به یک توافق تحریم‌ها علیه این کشور کاهش یابد. هرچند که بعدا خودشان این مذاکرات را ناکام می‌گذارند. با این حال دولت ترامپ نشان داده که این رویکرد را نمی‌پذیرند و تحریم‌ها علیه کوریای شمالی، تا زمان تعهد این کشور به مذاکرات پا برجا می‌ماند.

رهبر کوریای شمالی که از اقتصادی ورشکسته برخوردار است و بسته‌ترین کشور دنیا محسوب می‌شود؛ سیاستی در پیش گرفته که شامل توسعه اقتصاد کوریای شمالی و همزمان حفظ بنای تسلیحات هسته‌ای این کشور است. کیم از خطرات انزوای خود تحمیل شده و ارزش سلاح‌های هسته‌ای برای تضمین امنیت و حیات رژیم خاندانی‌اش اطلاع دارد.

اگر او یک بازیگر منطقی آنگونه که ما ارزیابی می‌کنیم باشد، شدیدا نگران از بین بردن عامل بازدارنده هسته‌ای خود است که از نظر او فقدانش باعث آسیب‌پذیری دیکتاتورهایی مثل صدام و معمر قذافی شده است. بنابراین امریکا باید در مدیریت تهدید مربوط به سلاح‌های هسته‌ای و شیمیایی و بیولوژیکی کوریای شمالی و قابلیت‌های موشکی این کشور، توقعاتی واقع‌بینانه داشته باشد.

  • جلال

0 پیام برای این مطلب ثبت شده